"Artyści filmowi na barykadach" w kinie Iluzjon w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Arty%C5%9Bci+filmowi+na+barykadach%22+w+kinie+Iluzjon+w+70.+rocznic%C4%99+wybuchu+Powstania+Warszawskiego-106489
W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Filmoteka Narodowa przygotowała iluzjonowy cykl wydarzeń pod hasłem "Artyści filmowi na barykadach", poświęcony ludziom filmu, którzy w trakcie Powstania dzielnie stawiali czoło okupantowi. Wielu z nich, tak jak np. Zdzisław Maklakiewicz, Tadeusz Fijewski czy Helena Grossówna, stanęło do walki z bronią w ręku, inni (Mieczysław Fogg, Mira Zimińska) - wykorzystując swój talent wokalny i aktorski - podnosili na duchu walczących na barykadach żołnierzy.

1 sierpnia w Iluzjonie rozpocznie się przegląd filmów o tematyce powstańczej. W programie znajdą się takie tytuły jak: oparty na prozie Mirona Białoszewskiego - "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, filmy Ewa i Czesława Petelskich: "Urodziny młodego warszawiaka" oraz "Kamienne niebo", a także nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury w Cannes film Andrzeja Wajdy"Kanał".

2 sierpnia o godzinie 19.45 odbędzie się seans filmu opartego na wspomnieniach Władysława Szpilmana - "Robinson warszawski" - dzieło Jerzego Zarzyckiego o niezwykle skomplikowanych i dramatycznych losach, do którego pierwotny scenariusz napisali: Czesław Miłosz i Jerzy Andrzejewski. Kiedy okazało się, że komisja kwalifikująca scenariusze uznała, iż tekst ten nie posiada "odpowiedniej wagi ideologicznej" i musi zostać przerobiony, Miłosz wycofał swoje nazwisko z czołówki. Dzieło Zarzyckiego poddawane było jeszcze wielokrotnym zmianom, stając się z biegiem czasu karykaturą pierwotnego projektu. Finalnie film ten pojawił się na ekranach kin w dwóch wersjach jako: "Robinson warszawski", a następnie jako "Miasto nieujarzmione" – obraz znacznie bardziej upolityczniony i patetyczny. W Iluzjonie będziemy mieli okazję zobaczyć "Robinsona warszawskiego" w wersji już po licznych poprawkach, ale jeszcze w znacznym stopniu zbliżoną do założeń zawartych w pierwszej wersji filmu Zarzyckiego. Przed projekcją, o godzinie 19.00, w rotundzie kina rozpocznie się wernisaż multimedialnej wystawy "Artyści na barykadach". Gościem wieczoru będzie Stanisław Janicki, który przybliży losy poszczególnych artystów filmowych w momencie wybuchu Powstania. Wśród bohaterów wystawy znajdą się aktorzy - powstańcy tacy jak: żołnierz Armii Krajowej, łączniczka w Powstaniu Warszawskim - Irena Kwiatkowska ps. "Katarzyna", wspomniana już Helena Grossówna, ps. "Bystra" – służąca podczas Powstania w stopniu porucznika i dowodząca oddziałem kobiecym sformowanym w ramach batalionu "Sokół", czy też Andrzej Łapicki, który jako debiutujący podczas wojny artysta występował w podziemnych przedstawieniach teatralnych, był także aktorem Teatru Żołnierskiego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Wystawę będzie można oglądać
w Iluzjonie do końca sierpnia.

26 sierpnia o godzinie 20.00, Marcin Masecki – wielokrotnie nagradzany pianista i kompozytor poruszający się w kręgach muzyki jazzowej, klasycznej i eksperymentalnej (laureat m. in. pierwszej nagrody i złotego medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie), wykona na żywo ilustrację muzyczną do specjalnie przygotowanych na tę okazję - fragmentów kronik z Powstania Warszawskiego zrealizowanych 70. lat temu przez polskich filmowców. Kilkudziesięciominutowy film ukazywać będzie Powstanie Warszawskie z perspektywy cywilnej Warszawy – kobiet, mężczyzn i dzieci angażujących się w organizację Powstania. Widzowie będą mieli także możliwość ujrzenia jak wyglądało życie codzienne: społeczne i kulturalne w okupowanej Warszawie, a także prześledzenia zmieniającego się krajobrazu Stolicy w kolejnych dniach powstańczych walk.

Bilety na seans – 10-14 zł
Seans z muzyką na żywo – 17 zł
Na wystawę "Artyści na barykadach" wstęp wolny.

Więcej na stronie www.iluzjon.fn.org.pl
Udostępnij: