"Joanna" na shortliście amerykańskich nagród Cinema Eye Honors

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Joanna%22+na+shortli%C5%9Bcie+ameryka%C5%84skich+nagr%C3%B3d+Cinema+Eye+Honors-107617
"Joanna" Anety Kopacz, jeden z najbardziej nagradzanych filmów dokumentalnych tego roku, znalazł się na skróconej liście amerykańskich nagród Cinema Eye Honors w kategorii Outstanding Achievement in Nonfiction Short Filmmaking. Laureatów nagród poznamy w styczniu.25 września na otwarciu Camden International Film Festival (CIFF) została ogłoszona lista 10 filmów dokumentalnych, które powalczą o nagrodę Cinema Eye Honors. Wśród nich znalazła się produkcja Wajda Studio - "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz. W składzie tegorocznego jury zasiedli programerzy czołowych festiwali dokumentalnych na świecie: Karen Cirillo (True/False Film Festival), Charlotte Cook (Hot Docs), Hussain Currimbhoy (Sheffield Doc/Fest), Cara Cusumano (Tribeca), Ben Fowlie (Camden International Film Festival), Claudette Godfrey (SXSW), Doug Jones (Los Angeles Film Festival), Ted Mott (Full Frame), Veton Nurkollari (Dokufest Kosovo), Rachel Rosen (San Francisco), Sky Sitney (AFI Docs) oraz Kim Yutani (Sundance). Laureaci nagród zostaną ogłoszeni w styczniu 2015 roku podczas uroczystej gali w Nowym Jorku, która uznawana jest za wyznaczającą trendy w świecie filmu dokumentalnego na dany rok.

"Joanna" zdobyła dotychczas ponad 20 nagród i była pokazywana na ponad trzydziestu festiwalach na całym świecie, wśród nich: Nagroda dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego w Palm Springs, Silver Eye w Jihlavie, Nagroda Jury Młodzieżowego w Lipsku, Wyróżnienie Specjalne Jury na DocsBarcelona i wiele innych.  

Wyjątkowość "Joanny" opiera się na subtelnej wizji reżysera. Brak w tym filmie narracji, która mówiła by widzowi, co czuć lub przeżywać. I właśnie akcentowanie tego, co niewypowiedziane wywołuje tak silne przeżycia u widzów, pisała Kay Shackleton na łamach examiner.com

Lubię dotykać życia. mam tak odkąd pamiętam. zatrzymuje mnie tu i teraz, pisze Joanna – autorka popularnego bloga "Chustka". Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.

Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najzdolniejszych operatów młodego pokolenia, Łukasz Żal, a muzykę skomponował laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek

Producentem filmu jest Wajda Studio, koproducentem Narodowy Instytut Audiowizualny, a sponsorem Codemedia. "Joanna" była rozwijana w ramach Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy, pod okiem wybitnych polskich dokumentalistów: Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakaviciute.
Udostępnij: