Amazon pozwany. Scenarzysta "Wykidajły" rzuca poważne oskarżenia

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Road+House%22.+Czy+to+Jake+Gyllenhaal+czy+AI+m%C3%B3wi+w+filmie-154341
Amazon pozwany. Scenarzysta "Wykidajły" rzuca poważne oskarżenia
Jeszcze nie opadł kurz po kłótni między Amazonem a reżyserem filmu "Road House" Dougiem Limanem, a produkcja już ma nowe problemy. Scenarzysta oryginału walczy o zablokowanie premiery filmu i rzuca oskarżenia, które mogą wstrząsnąć branżą.

Amazon nie miał prawa nakręcić "Road House"?Scenarzysta R. Lance Hill złożył właśnie w sądzie rejonowym w Kalifornii pozew przeciwko MGM Studios, Amazon Studios i United Artists Pictures. Twierdzi w nim, że oskarżeni nie wykupili od niego praw do realizacji filmu "Road House".

W pozwie Hill twierdzi, że napisał scenariusz filmu "Wykidajło", a następnie przekazał prawa autorskie United Artists. W 2021 roku Hill rozpoczął zgodne z przepisami prawa postępowanie, by odzyskać prawa do filmu. Twierdzi, że 11 listopada 2023 roku prawa zostały przez niego odzyskane.

W pozwie czytamy, że Amazon zignorował trwającą procedurę i zrealizował film w przekonaniu, że jako właściciel MGM i UA ma prawa do "Wykidajły".


Czy w filmie słyszymy głos Jake'a Gyllenhaala, czy może sztucznej inteligencji?Jednak Hill idzie znacznie dalej. Twierdzi, że Amazon wykorzystał sztuczną inteligencję w celu zakończenia prac nad dialogami (ADR) do 10 listopada 2023 roku, czyli na dzień przed formalnym przejęciem przez Hilla praw do "Wykidajły".

Sztuczna inteligencja została rzekomo wykorzystana do odtworzenia głosów aktorów i przygotowania dialogów. Było to konieczne, ponieważ ze względu na ubiegłoroczny strajk aktorów zrzeszonych w SAG-AFTRA prace nad "Road House" opóźniły się i film nie byłby gotowy do 10 listopada 2023 roku.


Hill i jego prawnicy twierdzą, że w przypadku pełnej wiary Amazonu w to, że posiadają pełne prawa do "Wykidajły", takie postępowanie było bezcelowe i studio spokojnie mogło zaczekać, aż prawdziwi aktorzy będą dostępni.

Jeśli to oskarżenie okaże się prawdziwe, to będzie to prawdziwe trzęsienie ziemi. Ubiegłoroczne strajki aktorów i scenarzystów był w dużej mierze motywowane faktem, że branża filmowa nie uregulowała zasad korzystania ze sztucznej inteligencji.

Amazon odrzuca oskarżenia HillaAmazon natychmiast wystosował oficjalny komunikat, w którym kategorycznie zaprzecza oskarżeniom Hilla.

Studio twierdzi, że pozew scenarzysty nie ma podstaw prawnych. Zgodnie z zawartym kontraktem z United Artists, Hill został zatrudniony do napisania scenariusza "Wykidajły" przez studio. W związku z tym jest to umowa o dzieło i to studio jest jedynym posiadaczem praw autorskich.

Amazon twierdzi również, że w żadnym momencie głos aktorów nie został zrekonstruowany przy użyciu sztucznej inteligencji.

Studio obiecuje, że proces sądowy udowodni, że prawda jest po jego stronie.

Zwiastun filmu "Road House"

Przypominamy o trwającym głosowaniu w naszej ANKIECIE OSCAROWEJ. TUTAJ znajdziecie nominacje we wszystkich kategoriach. Kto Waszym zdaniem powinien zdobyć nagrody Akademii?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones