Arcydzieła Wonga Kar-waia na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Arcydzie%C5%82a+Wonga+Kar-waia+na+Festiwalu+Filmowym+Pi%C4%99%C4%87+Smak%C3%B3w-143318
Arcydzieła Wonga Kar-waia na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej od 17 do 29 listopada. Ogólnopolska publiczność będzie uczestniczyła w 15. edycji wydarzenia dzięki platformie online, widzowie w Warszawie zasiądą w kinowych fotelach. Największą niespodzianką jest retrospektywa niezwykłych filmów Wonga Kar-waia z odrestaurowanych kopii. Co jeszcze znajdzie się w programie imprezy? Między innymi oblicza współczesnej Birmy, tajwańskie kino queer i emocje sportowej rywalizacji. Ruszyła sprzedaż karnetów.Wong Kar-wai: retrospektywa


Wong Kar-wai to najbardziej znany międzynarodowo hongkoński autor, którego osobista wizja tego niezwykłego miasta, zamknięta w wystylizowanych kadrach i uwodząca lirycznym pięknem, zapewniła mu trwałe miejsce w sercach widzów oraz w historii kina.

W retrospektywie prezentowanej na 15. Pięciu Smakach znajdzie się siedem wyjątkowych tytułów z jego dorobku: od drapieżnego debiutu, romansującego z estetyką najlepszego hongkońskiego kina akcji ("Kiedy łzy przeminą"), poprzez pulsujące teledyskowym rytmem czułe portrety mieszkańców labiryntowego miasta ("Chungking Express" i "Upadłe anioły"), po wyrafinowane, zmysłowe arcydzieła o miłości niemożliwej ("Spragnieni miłości" i "2046").

Seanse te będą zupełnie nowym przeżyciem - blask filmów został bowiem przywrócony przy użyciu nowoczesnych cyfrowych technik pod nadzorem reżysera. Jak mówi sam reżyser: Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Za każdym razem jest to już inna rzeka i inna jest osoba, która do niej wchodzi. (...) Zapraszam widzów, by dołączyli do mnie w tym nowym początku, bo nie są to te same filmy, a my nie jesteśmy tą samą widownią.

Świeże, pulsujące światłem neonów fabuły o buntownikach i niepokornych duszach. Zmysłowe, ekstatycznie eleganckie poematy o samotności i niespełnionych pragnieniach. Fascynujące portrety Hongkongu i przeszywające do głębi opowieści o skrywanych głęboko emocjach. Reżyserowi udało się uchwycić ducha przełomu tysiącleci, czasu ciągłych przemian, balansowania między trudną, lecz znajomą przyszłością i rozedrganym pędem zagadkowej przyszłości: Moje filmy nigdy nie były o tym, jaki jest Hongkong, nie próbowały być jego realistycznym obrazem. Są o tym, jak postrzegam Hongkong i jaki chciałbym, żeby był - mówi artysta.

Pełny program sekcji TUTAJ.


Pozostałe sekcje festiwalu


Retrospektywa Wonga Kar-waia to tylko część atrakcji, jakie planują na listopad organizatorzy festiwalu. Pięć Smaków to, jak co roku, różnorodny program, emocjonujący i zwracający uwagę na złożoność współczesnej Azji.

Sekcja Tajwańskie kino queer poruszy tematykę codzienności osób LGBT w wyjątkowo progresywnym społeczeństwie, które jako pierwsze w Azji zalegalizowało jednopłciowe małżeństwa. Sekcja Olimpijska rozgrzeje widzów emocjonującymi zmaganiami sportowymi - znajdą się tu opowieści o jednostkach walczących z własnymi słabościami oraz o drużynowych zwycięstwach, zmieniających historię sportu.

Filmy prezentujące najciekawsze nowe głosy i skupiające się na współczesnych problemach kontynentu znajdą się w konkursowej selekcji Nowego Kina Azji. Z kolei Asian Cinerama, jak co roku, będzie przeglądem znakomitych komercyjnych filmów, które zyskały uznanie milionów azjatyckich widzów. Sekcja Birma dziś pozwoli wejrzeć w codzienność izolowanego kraju, który przeżywa obecnie trudne politycznie chwile. Selekcja najlepszych Filmów Grozy solidnie wystraszy nawet tych widzów, którzy uważają się za odpornych na filmowe strachy, a poszukujący nowych doznań będą mogli zanurzyć się w doświadczeniach Azjatyckiego VRu.

Prawie wszystkie filmy z programu festiwalu prezentowanego w kinach, dostępne będą online, włącznie z retrospektywą Wonga Kar-waia.

Daty i miejsca festiwalu, bilety
15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
17-29 listopada - online
17-24 listopada - Warszawa: Kino Muranów, KinotekaDla widzów dostępne są dwa rodzaje karnetów:

Karnet Pięć Smaków Kino+Online, w cenie 290 zł - umożliwia wstęp na wszystkie projekcje filmowe (za wyjątkiem uroczystego otwarcia) podczas festiwalu w kinach oraz dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie VOD. Ilość dostępnych karnetów jest ograniczona.
Karnet Pięć Smaków Online, w cenie 160 zł - umożliwia dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie VOD. Ilość karnetów online jest nielimitowana i będą dostępne w sprzedaży także w trakcie trwania festiwalu.

Karnety już w sprzedaży pod adresem: https://www.piecsmakow.pl/karnet.do

Ceny pojedynczych biletów: 25 zł oraz 20 zł.
Pojedynczy dostęp online: 20 zł (wypożyczenie filmu na 48 godzin).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones