Assange do Cumberbatcha: "Jesteś dobrym człowiekiem, ale służysz złej sprawie"

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Assange+do+Cumberbatcha%3A+%22Jeste%C5%9B+dobrym+cz%C5%82owiekiem%2C+ale+s%C5%82u%C5%BCysz+z%C5%82ej+sprawie%22-99544
Julian Assange, założyciel WikiLeaks, bez ustanku atakuje twórców poświęconego jego działalności filmu "Piąta władza". Ujawniono właśnie część wrześniowej korespondencji z odtwarzającym go na ekranie Benedictem Cumberbatchem.


"Wierzę, że jesteś dobrą osobą, ale to nie będzie dobry film. Nie będzie dobry ani dla mnie, ani dla ludzi, którzy są mi bliscy. Ta produkcja im wszystkim bardzo zaszkodzi" - napisał Assange - "Powinieneś rozważyć odejście z tego projektu, jesteś częścią przedsięwzięcia, które pozwoli skorumpowanemu rządowi zarabiać na politycznym uchodźcy". Cumberbatch nie zdradził, jaka była jego odpowiedź, potwierdził tylko, że korespondował z założycielem WikiLeaks.

Sprawa ciągnie się od stycznia. Assange nie jest zadowolony z tego, że Participant Media i DreamWorks wyprodukowały film, którego jest bohaterem. Stwierdził, że widział scenariusz i jego zdaniem "The Fifth Estate" będzie filmem propagandowym, którego celem jest usprawiedliwienie wojny z Iranem. Tymczasem grający Assange'a Benedict Cumberbatch próbował od początku uspokoić twórcę WikiLeaks. W jednym z wywiadów wychwalał jego wkład w historię ludzkości jako pioniera walki o demokrację z użyciem Internetu. Aktor wyraził też chęć spotkania z Assange'em, który ukrywa się w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie.

Bohaterami "Piątej władzy" Assange i Daniel Domscheit-Berg (którego książka stanowi podstawę scenariusza). Opowiada o tym, jak doszło do założenia WikiLeaks; kończy się na opublikowaniu przez portal tajnych dokumentów, które wstrząsnęły światem, z WikiLeaks uczyniły hit Internetu, a jego założyciela wpędziły w poważne kłopoty.