BNP Paribas Dwa Brzegi — dzień trzeci

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/BNP+Paribas+Dwa+Brzegi+%E2%80%94+dzie%C5%84+trzeci-143361
BNP Paribas Dwa Brzegi — dzień trzeci
źródło: Materiał nadesłany

Malowniczy Kazimierz Dolny stał się świątynią filmu i sztuk pokrewnych po raz piętnasty. BNP Paribas Dwa Brzegi to filmy od wczesnego ranka – jak na letnie standardy oczywiście, bo projekcje zaczynamy od 10:00 rano – do późnego, gwiaździstego wieczora. W Kazimierzu gwiazdy błyszczą nie tylko na ekranie: przyjeżdżają goście i dzielą się z nami swoimi pasjami, inspiracjami i tajnikami pracy."Ogniem pisane" (reż. Sushmit Gosh, Rintu Thomas) to zmagania młodych niezależnych dziennikarek z regionu Uttar Pradesh, które wbrew mocno zakorzenionemu systemowi kastowemu próbują zbudować niezależną agencję informacyjną. W Kinie Lubelskim dziś również przedostatni blok filmów krótkiego metrażu, a po projekcji spotkanie z twórcami w Café Bursztynowa. Debiutująca reżyserka, również scenarzystka i odtwórczyni głównej roli w filmie "16 mgnień wiosny" Suzanne Lindon zaprosi nas z kolei do Paryża, miasta miłości, który jest tłem do nastrojowej opowieści o uczuciach.

Dziś również poruszająca historia, piękne malarskie kadry i niezwykłe kreacje aktorskie Agaty Kuleszy i Agaty Buzek w filmie "Niewinne" (reż. Anne Fontaine), który przypomnimy w ramach retrospektywy aktorskiej "I Bóg stworzył aktorkę". Polecamy również "Gniazdo" (reż. Sean Durkin), o marzeniach o lepszym życiu, przeradzającym się w obsesję z Jude'em Lawem i Carrie Coon. W sekcji "Muzyka – moja miłość" włoski film o poecie, piosenkarzu, artyście Luciu Dalli "Per Lucio" (reż. Pietro Marcello), pokazujący postać artysty w kontekście powojennej historii Włoch.

O 15:15 w Café Bursztynowa polecamy udział w wydarzeniu "Przyszłość polskiej kultury w świecie cyfrowym — debata ZAIKS". Podczas debaty zostanie poruszonych kilka wątków, m.in.: odmrażanie kultury oraz pomoc polskim sektorom kreatywnym podczas pandemii, nowe technologie, a dystrybucja kultury we współczesnym świecie czy finansowanie kultury w Polsce. Tematy ważne i bardzo aktualne.

Wielbicielom sztuki polecamy kilka inspirujących wydarzeń. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na wystawę zatytułowaną "Janusz Oskar Knorowski. Ciemna strona raju", która prezentuje dotychczasowy dorobek artysty z lat 1988-2021. Warszawa-Kazimierz: te dwa miejsca wyznaczają obszar nie tylko fizyczny, ale także mentalny wystawy. Kontynuacja cyklu prezentacji i opowieści Doroty Szczuki o dawnym Kazimierzu – w formie prezentacji starych, czasem unikatowych fotografii, w klimacie kina retro do zobaczenia w Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych ("Kazimierz na starej fotografii. Kuchnia i smaki dawnych lat"). A dla tych, którzy zdecydują się na małą wycieczkę czeka wystawa Tomka Sikory, związanego z Mięćmierzem światowej sławy artysty fotografa, który od kilkunastu lat prezentuje na płocie w centralnym punkcie wioski cykle swoich prac, przybliżając szerokiej publiczności swój przenikliwy punkt widzenia na rzeczywistość.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.