Batman wraca na szczyt dzięki Chińczykom

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Batman+wraca+na+szczyt+dzi%C4%99ki+Chi%C5%84czykom-88498
Ten weekend przyniósł nam kolejny dowód na to, że Chiny stają się kinową potęgą. "Mroczny Rycerz powstaje" zdobył właśnie pierwsze miejsce w pozaamerykańskim zestawieniu boxoffice'owym, a wszystko to dzięki Chińczykom. I to pomimo faktu, że film był tam numerem dwa!

Weekendowe wpływy filmu "Mroczny Rycerz powstaje" wyniosły 46,4 mln dolarów, z czego 28,5 mln przypadło na Chiny. Dzięki temu wynikowi łącznie na całym świecie obraz zarobił 1 005,2 mln dolarów. W ten sposób jest 13. filmem w historii, któremu udało się przekroczyć granicę miliarda dolarów. Co więcej, mimo słabszego wyniku w Stanach obraz pobił ostateczny rezultat "Mrocznego Rycerza", który na całym świecie zarobił 1 003 mln dolarów.

Jeszcze większą siłę chińskiego rynku kinowego widać w przypadku widowiska "Niesamowity Spider-Man". Obraz wskoczył na drugie miejsce z wynikiem 33,7 mln dolarów. Z tego aż 33,3 mln dolarów pochodzi właśnie z Chin! W ten sposób poza granicami USA film zarobił 475,3 mln dolarów i jest na dobrej drodze do uzyskania 500 mln dolarów jako 35 film w historii. Przypomnijmy, że poza Stanami najlepiej sprzedał się "Spider-Man 3", którego wynik bez uwzględnienia inflacji to 554,3 mln dolarów.

Lider poprzedniego notowania, "Niezniszczalni 2", musiał zadowolić się najniższym stopniem na podium. Ostateczny wynik nie jest znany, ale wiemy już, że obraz dobrze zadebiutował w Brazylii (3,7 mln), Niemczech (3,5 mln) i Australii (2,4 mln). Pozostał też na pierwszym miejscu we Francji (3,3 mln).

W pierwszej piątce znalazły się jeszcze "Pamięć absolutna" z wynikiem 13 mln dolarów oraz "Merida Waleczna" z 12,9 mln dolarów.

I na koniec musimy jeszcze wspomnieć o kroku milowym "Avengers". Obraz jest trzecim filmem w historii, który w globalnym zestawieniu osiągnął granicę 1,5 miliarda dolarów. Stało się to głównie dzięki amerykańskiemu rynkowi, choć film więcej zarobił na świecie. Jednak 882,3 mln dolarów spoza USA daje dopiero czwarte miejsce w zestawieniu (poza granicami Stanów "Avengers" przegrywają z drugą częścią "Insygniów Śmierci").