Najlepsze filmy DC. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+DC.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-139236
Najlepsze filmy DC. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Są inni, wyobcowani, skrywają tajemnice, zostali naznaczeni przez straszliwe tragedie. Niektórzy z nich szukają sensu walcząc ze złem i niesprawiedliwością. Inni uznali, że wycierpieli wystarczająco dużo i nadszedł czas, by odpłacić reszcie świata pięknym za nadobne. Poznajcie najciekawsze filmy inspirowane komiksowym uniwersum DC komiks.


RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW DC COMICS
DC Comics to jedno z największy wydawnictw publikujących komiksy. W kinie superbohaterowie pojawili się dopiero wraz z rozwojem współczesnego kina rozrywkowego pod koniec lat 70. Od tamtej pory powstało jednak sporo filmów. W naszym zestawieniu prezentujemy 20 filmów aktorskich DC, które każdy fan komiksowych ekranizacji powinien znać. Są wśród nich: "Superman", "Batman", "Mroczny rycerz", "Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości" oraz "Joker".


Zapraszamy też do przeczytania innych naszych rankingów: najlepsze filmy samurajskie, najlepsze filmy o superbohaterach, najlepsze filmy Marvela.

20
plakat filmu Liga Sprawiedliwości
FILM
Justice League
2017
5,9 87 186 ocen społeczności
22 782 chce zobaczyć
Kulminacyjny moment Uniwersum DC według wizji Zacka Snydera. Batman, Wonder Woman, Flash, Aquaman i Cyborg łączą siły, by stanąć do walki z niezwykle groźnym przeciwnikiem. Pierwotnie "Liga Sprawiedliwości" miała stanowić pierwszą część szerszej opowieści. Niestety Zack Snyder z powodów prywatnych musiał pożegnać się z produkcją, a jego następca Joss Whedon mocno zmienił wydźwięk widowiska. "Liga Sprawiedliwości" sprawiła, że zaczęto szukać innego podejścia do kręcenia filmów DC Comics.

19
plakat filmu Green Lantern
FILM
54 min.
2011
5,6 80 136 ocen społeczności
9 263 chce zobaczyć
Na dwa lata przed premierą widowiska "Człowiek ze stali" i formalnym startem Uniwersum DC do kin wszedł film opowiadający historię Hala Jordana, pierwszego człowieka w szeregach kosmicznej organizacji Green Lantern Corps. Jest to grupa wojowników, którzy przysięgli strzec międzygalaktycznego porządku. Każdy z nich nosi pierścień obdarzający go nadzwyczajnymi mocami. Gwiazdami filmu byli: Ryan Reynolds, Blake Lively, Peter Sarsgaard i Mark Strong.

18
plakat filmu Batman i Robin
FILM
Batman & Robin
5 min.
1997
4,8 62 500 ocen społeczności
4 406 chce zobaczyć
Kiedy "Batman i Robin" trafił do kin, na twórców wylały się całe kubły pomyj. Dziś widzowie patrzą na niego z większym sentymentem uznając go raczej za przykład campowej ekstrawagancji. Jako Mroczny Rycerz wystąpił George Clooney, a przeciwnikami byli Arnold Schwarzenegger jako Mr. Freeze i Uma Thurman jako Poison Ivy.

17
plakat filmu Watchmen. Strażnicy
FILM
Watchmen
43 min.
2009
7,2 100 146 ocen społeczności
20 122 chce zobaczyć
Zanim Zack Snyder na dobre zajął się tworzeniem Uniwersum DC, nakręcił film, który przez wielu uważany jest za jedną z najlepszych komiksowych ekranizacji w historii kina. Akcja widowiska "Watchmen. Strażnicy" rozgrywa się w latach 80. Superbohaterowie uznani są powszechnie za banitów i nie mają żadnych praw. Jedynie niewielka ich grupa cały czas pracuje na rzecz ludzkości, ale pod ścisłą kontrolą rządu Stanów Zjednoczonych. W 1985 r. w tajemniczych okolicznościach ginie Komediant, jeden z członków grupy superbohaterów, która została rozwiązana w roku 1977. Sprawę próbuje rozwiązać Rorschach, dawny kompan, który jest przekonany, że śmierć Komedianta nie była przypadkowa...

16
plakat filmu Aquaman
FILM
23 min.
2018
6,6 102 224 oceny społeczności
17 670 chce zobaczyć
Filmy DC takie jak "Aquaman" powstały, by zmienić postrzeganie uniwersum DC przez fanów. James Wan wypełni zadanie wyśmienicie. Pełne przygód widowisko spotkało się z pozytywnym przyjęciem. Fanom spodobały się efekciarstwo i humor, a także Jason Momoa w roli morskiego superbohatera. W obsadzie znalazły się też takie gwiazdy kina jak: Nicole Kidman, Willem Dafoe, Patrick Wilson, Amber Heard i Dolph Lundgren.

15
plakat filmu Constantine
FILM
1 min.
2005
7,4 237 046 ocen społeczności
33 829 chce zobaczyć
Ekranizacja kultowego komiksu "Hellblazer". Bohaterem filmu jest obdarzony paranormalnymi zdolnościami Johna Constantine. Po nieudanym samobójstwie próbuje odkupić swoje winy wypędzając ze świata siły nieczyste. Tak spotka policyjną detektyw, która próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swojej siostry bliźniaczki. Gwiazdą widowiska był Keanu Reeves, a partnerowali mu m.in.: Rachel Weisz i Tilda Swinton.

14
plakat filmu Legion samobójców
FILM
Suicide Squad
3 min.
2016
6,1 225 347 ocen społeczności
33 077 chce zobaczyć
Grupa złoczyńców ma szansę na odkupienie win i przemianę w superbohaterów. Wystarczy tylko, że wykonają na zlecenie rządu misję samobójczą... David Ayer zaprezentował nową barwną ekipę. W jej skład weszli m.in.: Will Smith jako Deadshot, Margot Robbie jako Harley Quinn, Joel Kinnaman jako Rick Flag oraz Jai Courtney jako Kapitan Boomerang.

13
plakat filmu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości
FILM
Batman v Superman: Dawn of Justice
31 min.
2016
5,9 122 795 ocen społeczności
22 694 chce zobaczyć
Pierwotnie miał to być sequel widowiska "Człowiek ze stali". Potem Zack Snyder dodał postać Batman i całość zaczęła ewoluować w innym kierunku. Tak powstał "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości". Osią fabuły jest konflikt między dwójką słynnych bohaterów. W tle czai się jednak wróg, który sprawi, że Batman i Superman będą musieli zapomnieć o osobistych niesnaskach. W rolach głównych wystąpili Henry Cavill i Ben Affleck.

12
plakat filmu Batman Forever
FILM
2 min.
1995
6,1 73 785 ocen społeczności
5 729 chce zobaczyć
Radykalna zmiana estetyki po dwóch filmach Tima Burtona. "Batman Forever" Joela Schumachera to szalone wesołe miasteczko, komiksowe widowisko kolorowe i przejaskrawione. Tym razem Batman musiał walczyć z Człowiekiem Dwie Twarze i Człowiekiem-Zagadką. W superbohatera wcielił się Val Kilmer. Wrogów herosa zagrali Tommy Lee Jones i Jim Carrey. W obsadzie pojawiła się też Nicole Kidman, która po latach powróciła do Uniwersum DC w filmie "Aquaman".

11
plakat filmu Superman: Powrót
FILM
Superman Returns
34 min.
2006
5,5 30 991 ocen społeczności
3 373 chce zobaczyć
Po sukcesach "X-Men" i "X-Men 2" Bryan Singer postanowił spróbować tego samego z komiksami DC. Zamiast raz jeszcze pokazywać historię Supermana od początku, reżyser postanowił podjeść do sprawy inaczej. W jego filmie Człowiek ze stali porzucił Ziemię. Kiedy w końcu wrócił, zobaczył, że świat nie czekał na niego, że życie toczyło się dalej. Lois Lane urodziła syna, zaręczyła się i zdobyła nagrodę Pulitzera za artykuł "Dlaczego świat nie potrzebuje Supermana". Lex Luthor stał się jednym z najważniejszych obywateli. Tytułowego bohatera zagrał Brandon Routh.

10
plakat filmu Człowiek ze stali
FILM
Man of Steel
23 min.
2013
6,4 129 707 ocen społeczności
15 943 chce zobaczyć
"Człowiek ze stali" formalnie zapoczątkował Uniwersum DC. Henry Cavill wcielił się w Clarka Kenta - kosmiczną sierotę wychowaną na Ziemi przez zwykłą parę ludzi. Pod ich czujnym okiem dorasta ukrywając swoje moce. Kiedy na Ziemię przybywa Zod, Clark będzie musiał stanąć do walki o to, co kocha. Tak narodzi się Superman.

9
plakat filmu Wonder Woman
FILM
21 min.
2017
6,6 134 481 ocen społeczności
20 657 chce zobaczyć
Zanim stała się Wonder Woman, była Dianą, księżniczką Amazonek wyszkoloną na niepokonaną wojowniczkę. Wychowała się na odległej, rajskiej wyspie. Pewnego dnia rozbił się tam amerykański pilot, który opowiedział Dianie o wielkim konflikcie ogarniającym świat. Księżniczka porzuciła więc swój dom przekonana, że może powstrzymać zagrożenie. W walce u boku ludzi, w wojnie ostatecznej, Diana odkrywa pełnię swojej mocy... i swoje prawdziwe przeznaczenie. W rolę Wonder Woman wcieliła się Gal Gadot.

8
plakat filmu Shazam!
FILM
12 min.
2019
6,5 60 731 ocen społeczności
11 110 chce zobaczyć
Przez długi czas filmy DC kojarzyły się z mrokiem i powagą. "Shazam!" postanowił to zmienić. Film opowiada historię młodego Billyego Batsona, który po wypowiedzeniu słowa "Shazam" zmienia się w dorosłego superbohatera Shazama. Zachwycony efektami przemiany postanawia przetestować granice swoich możliwości w bardzo beztroski sposób. Wkrótce będzie musiał zapanować nad mocami, by stanąć do walki ze złym doktorem Thaddeusem Sivaną.

7
plakat filmu Superman
FILM
23 min.
1978
6,6 20 836 ocen społeczności
2 626 chce zobaczyć
Przed "Supermanem" filmy o superbohoaterach pojawiały się w zasadzie wyłącznie w telewizji. Aby się od nich odróżnić, twórcy "Supermana" postanowili uczynić ze swojego filmu wielkie widowisko, prawdziwe wydarzenie sezonu. O angaż ubiegali się niemal wszyscy liczący się aktorzy. Ostatecznie w głównej roli wystąpił Christopher Reeve, jako Jor-El pojawił się Marlon Brando, Generałem Zodem został Terence Stamp, a w Lexa Luthora wcielił się Gene Hackman. "Superman" otworzył cały cykl, na który składają się cztery części.

6
plakat filmu Mroczny Rycerz powstaje
FILM
The Dark Knight Rises
45 min.
2012
7,7 300 505 ocen społeczności
28 982 chce zobaczyć
Satysfakcjonujący finał trylogii o Batmanie Christophera Nolana. "Mroczny Rycerz powstaje" zachwyca rozmachem inscenizacyjnym dodatkowo podkreślanym przez podniosłą muzykę Hansa Zimmera. Reżyser maluje fresk, który z każdą kolejną minutą coraz bardziej nas pochłania. Prawie trzygodzinne widowiska połyka się w całości. Gwiazdami obrazu są: Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway i Joseph Gordon-Levitt.

5
plakat filmu Batman - Początek
FILM
Batman Begins
20 min.
2005
7,6 349 232 oceny społeczności
23 923 chce zobaczyć
"Batman - Początek" wraca do korzeni postaci Mrocznego Rycerza. Poznajemy tragiczne wydarzenia z dzieciństwa Bruce'a Wayne'a i jesteśmy świadkami drogi, jaką musi przebyć bohater, by stać się strażnikiem Gotham City. Pierwsza część trylogii wyreżyserowane przez Christophera Nolana. W roli głównej wystąpił Christian Bale. W obsadzie są też: Michael Caine, Liam Neeson, Gary Oldman, Katie Holmes i Morgan Freeman.

4
plakat filmu Powrót Batmana
FILM
Batman Returns
6 min.
1992
7,2 90 350 ocen społeczności
9 211 chce zobaczyć
W latach 90. nie powstało zbyt dużo dobrych filmów o superbohaterach. Honoru bronili Tim Burton i Michael Keaton w roli Batmana. Szalona wyobraźnia tego pierwszego doskonale współgrała ze stylem aktorskim tego drugiego. Widzowie dostali spektakularne widowisko, które było jednocześnie mroczne i szaleńczo komiksowe. W pamięci fanów zapisali się Danny DeVito w roli Pingwina i Michelle Pfeiffer w roli zmysłowej Seliny Kyle lepiej znanej jako Kobieta-Kot.

3
plakat filmu Mroczny Rycerz
FILM
The Dark Knight
32 min.
2008
8,0 503 576 ocen społeczności
42 461 chce zobaczyć
Batman z pomocą porucznika Gordona oraz prokuratora Harveya Denta, występuje przeciwko przerażającemu i nieobliczalnemu Jokerowi, który chce pogrążyć Gotham City w chaosie. "Mroczny rycerz" to film ocierający się o genialność. Christopher Nolan nasyca go mrokiem, desperacją, zapuszczając bohaterów w labirynt bez wyjścia. Rzeczywistość powoli rozpada się pod wpływem decyzji podejmowanych przez główne postaci filmu: Batmana, Gordona, Denta. Im większy wprowadzają w mieście porządek, tym większy chaos wkrada się na ulice Gotham City. Im skuteczniejszy jest w swej walce ze "złem" Batman, tym skuteczniejszy w walce z "dobrem" jest Joker, którego perfekcyjnie zagrał Heath Ledger.

2
plakat filmu Batman
FILM
6 min.
1989
7,3 186 562 oceny społeczności
18 709 chce zobaczyć
Dziś "Batman" Tima Burtona uważany jest za absolutną klasykę kina komiksowego. Gdyby to jednak zależało od fanów, być może nigdy by nie powstał. Po tym, jak poinformowano o angażu do tytułowej roli Michaela Keatona wśród komiksowych fanów zawrzało. Tysiące osób wysyłało listy protestacyjne do studia prosząc, grożąc, błagając, by decyzja została zmieniona. A jednak okazało się, że Tim Burton miał rację. W stworzonym przez niego niezwykłym widowisku: groteskowym, szalonym, fascynującym Keaton odnalazł się idealnie.

1
plakat filmu Joker
FILM
2 min.
2019
8,3 280 159 ocen społeczności
25 024 chce zobaczyć
Najbardziej dochodowy film z kategorią wiekową R w historii oraz reinterpretacja mitu księcia zbrodni z Gotham, arcywroga Batmana - Jokera. W roli wodzireja, gwiazdy oraz publiczności wybitny, nagrodzony Oscarem Joaquin Phoenix. Na drugim planie m.in. Robert De Niro i Zazie Beetz. A dookoła świat na granicy implozji - targany społecznymi niepokojami, rozdarty ekonomiczną niesprawiedliwością, brudny, odrażający i zły. To również list miłosny reżysera Todda Phillipsa do kina Martina Scorsesego - "Taksówkarz" i "Król komedii" spleceni są na ekranie w opętańczym, dzikim tańcu.