Bilety na 12. American Film Festival już w sprzedaży

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Bilety+na+12.+America+Film+Festival+ju%C5%BC+w+sprzeda%C5%BCy-144283
Bilety na 12. American Film Festival już w sprzedaży
źródło: Materiał nadesłany
Już 9 listopada rozpoczyna się święto wszystkich stanów kina. W tym roku na American Film Festival we Wrocławiu można obejrzeć ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach – bilety na poszczególne seanse są już dostępne w sprzedaży przez stronę americanfilmfestival.pl. Jeśli szukacie inspiracji, zachęcamy, by kroczyć z nami ścieżką wyłożoną festiwalowymi ulubieńcami – filmami z sekcji Festival Favorites, których twórcy i twórczynie zaproponują przyspieszone lekcje języków obcych, zabiorą do animowanego, osobliwego zoo i zrewidują nieco amerykańskie mity.

zobacz pełny program

Dajemy serduszko, czyli festiwalowi ulubieńcy


W sekcji Festival Favorites znajdziecie perły niezależnego kina amerykańskiego, które brylowały w ostatnim roku na festiwalach, zjednywały sympatię publiczności i zgarniały najważniejsze laury. Niektóre z nich prezentują frenetyczne impresje, inne dramaturgiczne napięcie; w ulubieńcach spotykają się też teatralne konwencje i twardy realizm z kampem i autorską animacją. Jedni ulubieńcy przypominają o pandemicznej rzeczywistości, inni pozwalają się zupełnie od niej oderwać.


W "Italian Studies" w reżyserii Adama Leona zobaczymy nieskalany pandemią Nowy Jork w oczach wędrującej po nim dziewczyny (w tej roli wspaniała Vanessa Kirby), dla której nie ma przyszłości i przeszłości – jest tylko "tu i teraz". To samo "tu i teraz" jest szalenie bolesne dla bohaterów i bohaterek "Odkupienia" Frana Kranza, mierzących się ze skutkami szkolnej strzelaniny, w której wzięli udział ich synowie. Dla Natalie Morales i Marka Duplassa z "Lekcji języka" "tu i teraz" jest z kolei właściwie nieosiągalne: różnica kilometrów sprawia, że ich przyjaźń rozwija się wyłącznie przez internet, ale być może jest przez to jeszcze mocniejsza. Alex, tytułowa "Nowicjuszka", w ogóle ucieka z teraźniejszości, będącej dla niej tylko drogą do wspaniałej przyszłości, w której widzi siebie jako sportową mistrzynię.


Festival Favorites to także brawurowe formalnie filmy ekscentryków amerykańskiego kina: po jednej stronie Dash Shaw i jego nieograniczona wyobraźnia, ubrana w formę "Cryptozoo" – animacji dla dorosłych, której bohaterowie udają się na poszukiwania legendarnej poczwary pożerającej sny. Po drugiej: Wes Hurley ze swoją queerową ekspresją i autobiograficzną historią w postaci "Potato marzy o Ameryce" – tam, z właściwą sobie swadą, reżyser opowiada o wchodzącym w dorosłość chłopcu, który właśnie przeprowadza się do USA.

zobacz filmy w sekcji festival favorites

Na 12. American Film Festival zapraszamy od 9 do 14 listopada do Wrocławia. Bilety na pojedyncze pokazy można już kupić na stronie americanfilmfestival.pl oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty w trakcie festiwalu (kasy festiwalowe będą czynne od 9 do 14 listopada, od 8:45 do godziny rozpoczęcia ostatniego seansu).

Na stand-up Johna Watersa "This Filthy World" oraz występ "We Are Divine" zapraszamy 10 listopada (środa) o godz. 20:30 do wrocławskiego klubu Vertigo. Sprzedaż biletów w cenie 75 zł dostępna wyłącznie poprzez stronę internetową klubu Vertigo.

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami organizacyjnymi, które znajdują się w przygotowanym przez nas przewodniku.

informacje praktyczne: przewodnik

Między 1 a 14 grudnia zapraszamy także na online’ową odsłonę festiwalu. Szczegółowy program wirtualnej części wydarzenia opublikujemy 15 listopada.

Do zobaczenia we Wrocławiu!