American Film Festival 2021: "Król nie żyje" i "Królowa pracująca" najlepszymi filmami imprezy

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/American+Film+Festival+2021%3A+%22Kr%C3%B3l+nie+%C5%BCyje%22+i+%22Kr%C3%B3lowa+pracuj%C4%85ca%22+najlepszymi+filmami+imprezy-144552
American Film Festival 2021: "Król nie żyje" i "Królowa pracująca" najlepszymi filmami imprezy
Stacjonarna część 12. American Film Festival dobiega końca. Podczas dzisiejszej gali zamknięcia poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji AFF-u. Tradycyjnie w rolę jury wcieliła się festiwalowa publiczność, głosując na swoje ulubione tytuły.   

American Film Festival 2021: znamy zwycięzcówSpośród 16 fabuł w sekcji Spectrum widzowie i widzki wybrali film "Król nie żyje" (Down with the King) w reżyserii Diega Ongara.

"Król nie żyje" to kino pełne ciepła, empatii i pełnokrwistych bohaterów. Jednym z nich jest sławny raper (grany przez Freddy’ego Gibbsa, hip-hopowca również poza ekranem), który postanawia odpocząć od przemysłu muzycznego. Zaszywa się więc w małym miasteczku i zaczyna życie w zupełnie nowym wcieleniu.


Ze wszystkich 9 dokumentów w sekcji American Docs publiczność nagrodziła "Królową pracującą" (Workhorse Queen) w reżyserii Angeli Washko.

"Królowa pracująca" przenosi nas do Rochester – typowo amerykańskiego miasta, z prężnie funkcjonującą sceną drag queen. To tutaj mieszka Ed Popil, który podczas występów wciela się w Panią Kashę Davis. Dokument jest opowieścią o jego poszukiwaniach własnego miejsca, na polu zarówno zawodowym, jak i osobistym.


Zwycięski film z sekcji Spectrum otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów – ufundowaną przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, z kolei laureat sekcji American Docs otrzymał 5 tys. dolarów – nagrodę ufundowaną przez BNY Mellon.

W trakcie stacjonarnej odsłony AFF-u widzowie i widzki zobaczyli łącznie 110 filmów pełnometrażowych, z czego 54 zostały pokazane w Polsce po raz pierwszy. Specjalnym gościem festiwalu był jeden z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury, John Waters, który odebrał we Wrocławiu Indie Star Award – nagrodę honorującą wybitnych przedstawicieli niezależnego kina amerykańskiego.

To jednak nie koniec filmowych wrażeń. W dniach 1-14 grudnia zapraszamy na online’ową odsłonę festiwalu. Szczegółowy program wirtualnej części American Film Festival ujawnimy jutro o godz. 12:00. Również jutro rozpocznie się sprzedaż pojedynczych dostępów i pakietów dostępów na 5, 10 lub 30 filmów.

John Waters: zobacz wywiad z gościem specjalnym American Film Festival 2021