Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/CANNES+2014%3A+Cronenberg%2C+Dolan%2C+Egoyan%2C+bracia+Dardenne+powalcz%C4%85+o+Z%C5%82ot%C4%85+Palm%C4%99-104223

CANNES 2014: Cronenberg, Dolan, Egoyan, bracia Dardenne powalczą o Złotą Palmę

Dziś organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes ogłosili listę filmów, które wezmą udział w konkursie głównym o Złotą Palmę. Oto obrazy, które powalczą o względy jury pod przewodnictwem Jane Campion:

Cannes2014poster.jpg


Konkurs główny
"Clouds of Sils Maria" - Olivier Assayas
"Saint Laurent" - Bertrand Bonello
"Kış uykusu" - Nuri Bilge Ceylan
"Maps to the Stars" - David Cronenberg
"Deux jours, une nuit" - Jean-Pierre Dardenne i Luc Dardenne
"Mommy" - Xavier Dolan
"The Captive" - Atom Egoyan
"Adieu au langage" - Jean-Luc Godard
"The Search" - Michel Hazanavicius
"The Homesman" - Tommy Lee Jones
"Futatsume no mado" - Naomi Kawase
"Mr. Turner" - Mike Leigh
"Jimmy's Hall" - Ken Loach
"Foxcatcher" - Bennett Miller
"Le meraviglie" - Alice Rohrwacher
Timbuktu - Abderrahmane Sissako
"Relatos salvajes" - Damian Szifron
"Leviafan" - Andriej Zwiagincew

Poza konkursem
"Grace księżna Monako" (film otwarcia, ogłoszony wcześniej)
"Gui lai" - Zhang Yimou
"Jak wytresować smoka 2" - Dean DeBlois

Oprócz listy filmów głównej selekcji, zaprezentowano również tytuły z innych sekcji:

Konkurs Un Certain Regard:
"Jauja" - Lisandro Alonso
"La chambre bleue" - Mathieu Amalric
"Incompresa" - Asia Argento
"Titli" - Kanu Behl
"Party Girl" - Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger i Samuel Theis (film otwarcia)
"The Disappearance of Eleanor Rigby" - Ned Benson
"Bird People" - Pascale Ferran
"Lost River" - Ryan Gosling
"Amour fou" - Jessica Hausner
"Charlie's Country" - Rolf de Heer
"Snow in Paradise" - Andrew Hulme
"Dohee-ya" - July Jung
"Xenia" - Panos Koutras
"Run" - Philippe Lacôte
"Turist" - Ruben Östlund
"Hermosa juventud" - Jaime Rosales
"The Salt of the Earth" - Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado
"Fantasia" - Wang Chao
"Hercheck mi headro" - Keren Yedaya

Pokazy północne
"The Rover" - David Michôd
"The Salvation" - Kristian Levring
"Pyojeok" - Yoon Hong-Seung

Pokazy specjalne
"Eau ardente" - Mohammed Ossama
"Maidan" - Siergiej Łoźnica
"Red Army" - Gabe Polsky
"The Bridges of Sarajevo"
"Caricaturistes - Fantassins de la democratie" - Stephanie Valloatto

67. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja.

zobacz też: