Colin Firth trafi do "Ziemi obiecanej" Winterbottoma

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Colin+Firth+trafi+do+%22Ziemi+obiecanej%22+Winterbottoma-58172
Colin Firth po raz kolejny wystąpi w filmie Michaela Winterbottoma. Po "Genui. Włoskim lecie" teraz pojawi się w "The Promised Land". W filmie zagrają także: Jim Sturgess ("Across the Universe") i Matthew Macfadyen ("Frost/Nixon").

Obraz opowie o okolicznościach podziału Palestyny i powstania państwa Izrael w 1948 roku. Po rozpadzie Imperium Osmańskiego Wielka Brytania otrzymała kontrolę nad Palestyną, którą zarządzać miała w imieniu Ligii Narodów. W tamtym czasie Palestyna była zamieszkana głównie przez Arabów. Jednak wraz z umacnianiem się w Europie faszyzmu i ruchów antysemickich, jak również wrastaniem w siłę ruchu syjonistycznego, do Palestyny zaczęli zjeżdżać się Żydzi z całego świata. Wielka Brytania próbowała ukrócić emigrację, lecz doprowadziła jedynie do jej zejścia do podziemia.

W 1947 roku Wielka Brytania ogłosiła, iż nie jest już w stanie dłużej wykonywać mandat. ONZ postanowiło podzielić Palestynę na dwa kraje: żydowski i arabski, a Jerozolimę ustanowić wolnym miastem. Projekt został przyjęty przez palestyńskich Żydów, lecz odrzucili go Arabowie. Na dzień przed końcem brytyjskiego mandatu, 14 maja 1948 roku proklamowano niezależne państwo Izrael, co doprowadziło do wybuchu I wojny izraelsko-arabskiej. Konflikt nie został rozwiązany do dziś.