Depp ostrzega przed cancel culture: "nikt nie jest bezpieczny"

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Depp+ostrzega+przed+cancel+culture%3A+%22nikt+nie+jest+bezpieczny%22-143959
Depp ostrzega przed cancel culture: "nikt nie jest bezpieczny"
źródło: Getty Images
autor: Europa Press News
Kiedy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian ogłosił, że tegorocznym laureatem nagrody Donostia będzie Johnny Depp, na organizatorów wylała się fala krytyki. W międzyczasie impreza ruszyła i aktor wziął udział w konferencji prasowej z okazji otrzymania wyróżnienia. Ze strony dziennikarzy padło pytanie o tzw. "cancel culture" i o to, jak media społecznościowe wpływają na osoby publiczne, a Depp nie odmówił odpowiedzi.

Aktor stwierdził, że to "skomplikowana sytuacja", oraz że można ją widzieć jako wydarzenie historyczne, które trwało tyle, ile trwało, jako pęd do osądu na podstawie czegoś co jest niczym więcej niż zanieczyszczonym powietrzem.

Sprawy wyszły już spod kontroli do tego stopnia, że - mogę wam obiecać - nikt nie jest bezpieczny. Żadne z was. Wystarczy, że ktoś powie jedno zdanie. Wystarczy jedno zdanie i tracisz grunt pod nogami, dodał gwiazdor.

To nie przydarzyło się tylko mnie. Spotkało to wielu ludzi: kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy doświadczyli szeregu nieprzyjemności. Co smutne, w którymś momencie zaczynają oni uważać, że to normalne, rozwinął wątek Depp.

Aktor podsumował jednak, że jeśli jesteś uzbrojony w prawdę, to masz wszystko, czego potrzeba. Nieważne, czy osąd odebrał ci artystyczną licencję. Na koniec zwrócił się do publiczności: Jeśli dochodzi do niesprawiedliwości wobec ciebie, twoich bliskich czy kogoś, w kogo wierzysz, zajmij stanowisko, nie siedź bezczynnie. Oni cię potrzebują.

W 2020 roku Depp przegrał proces o zniesławienie, jaki wytoczył brytyjskiemu tabloidowi "The Sun" za nazwanie go damskim bokserem. Aktor został oskarżony o dotkliwe pobicie przez Amber Heard będącą wówczas jego żoną. W wyniku skandalu Depp stracił rolę Gellerta Grindelwalda w opartej na książkach J.K. Rowling serii "Fantastyczne zwierzęta".

Nagroda Donostia przyznawana jest osobom, których praca przyczyniła się do rozwoju kinematografii.