Disney ostrzega przed rasizmem w swoich klasycznych filmach

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Disney+ostrzega+przed+rasizmem+w+swoich+klasycznych+filmach-139823
Disney ostrzega przed rasizmem w swoich klasycznych filmach
Na platformie Disney+ wybrane filmy Disneya zostały oznaczone specjalnymi ostrzeżeniami, które informują o rasistowskich przedstawieniach i kulturowych stereotypach, jakie znalazły się na ekranie. Chodzi o następujące tytuły: animacje "Piotruś Pan" (1953), "Księga dżungli" (1967), "Zakochany kundel" (1955), "Aryskotraci" (1970), "Dumbo" (1941) oraz aktorską produkcję "Szwajcarska rodzina Robinsonów" (1960).

Te stereotypy były złe w swoim czasie i pozostają złe dzisiaj, czytamy w wyjaśnieniu opublikowanym na stronie Disneya "Stories Matter". Zamiast usunąć ten materiał, chcemy zwrócić uwagę na jego krzywdzący wpływ, by móc czerpać z tego lekcję i prowokować dyskusję, która pozwoli nam wspólnie zbudować bardziej inkluzywną przyszłość.

Na stronie znalazły się szczegółowe wyjaśnienia kolejnych niewłaściwych elementów, jakie znalazły się w popularnych produkcjach. Oto przykładowe uwagi:

- "Aryskotraci" - postać kota jest rasistowską karykaturą Azjaty, ma wyolbrzymione stereotypowe cechy w rodzaju skośnych oczu i wystających zębów, śpiewa z ciężkim akcentem i gra na pianinie pałeczkami.
- "Dumbo" - postacie wron nawiązują do rasistowskich tzw. "minstrelsów", przedstawień zbudowanych m.in. na parodiowaniu osób czarnoskórych przez białych wykonawców.
- "Piotruś Pan" - rdzenni Amerykanie są przedstawieni w sposób stereotypowy, który nie oddaje ich kulturowej różnorodności ani autentycznych tradycji. Mówią w niezrozumiały sposób i nazywa się ich "czerwonoskórymi".
- "Zakochany kundel" - podobnie jak w "Aryskotratach" postacie syjamskich kotów (Si i Am) stanowią rasistowską karykaturę mieszkańców Azji. Do tego drugoplanowe psie postacie mają szereg stereotypowych, rasistowsko wyolbrzymionych cech.
- "Księga dżungli" - postać jazzującego Króla Louie'ego jest uznawana za obraźliwą karykaturę, która wykorzystuje rasistowskie stereotypy dotyczące Afroamerykanów.
- "Szwajcarska rodzina Robinsonów" - piraci, którzy prześladują rodzinę Robinsonów, są pokazani jako stereotypowe "obce zagrożenie". Zaakcentowana jest ich inność i barbarzyńskość, a ich wizerunek jest groteskowym rasistowskim wyobrażeniem mieszkańców Azji i Bliskiego Wschodu.

Disney chce tworzyć inspirujące historie, które odzwierciedlają różnorodność ludzkiego doświadczenia na całym świecie, czytamy w opublikowanym przez wytwórnię podsumowaniu. Ostrzeżenia powstały przy współpracy z rozmaitymi organizacjami takimi jak m.in. GLAAD, the African American Film Critics Association, Coalition of Asian Pacifics in Entertainment, IllumiNative, National Association of Latino Independent Producers czy RespectAbility.