Disney ostrzega przed rasizmem w swoich klasycznych filmach

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Disney+ostrzega+przed+rasizmem+w+swoich+klasycznych+filmach-139823
Disney ostrzega przed rasizmem w swoich klasycznych filmach
Na platformie Disney+ wybrane filmy Disneya zostały oznaczone specjalnymi ostrzeżeniami, które informują o rasistowskich przedstawieniach i kulturowych stereotypach, jakie znalazły się na ekranie. Chodzi o następujące tytuły: animacje "Piotruś Pan" (1953), "Księga dżungli" (1967), "Zakochany kundel" (1955), "Aryskotraci" (1970), "Dumbo" (1941) oraz aktorską produkcję "Szwajcarska rodzina Robinsonów" (1960).

Te stereotypy były złe w swoim czasie i pozostają złe dzisiaj, czytamy w wyjaśnieniu opublikowanym na stronie Disneya "Stories Matter". Zamiast usunąć ten materiał, chcemy zwrócić uwagę na jego krzywdzący wpływ, by móc czerpać z tego lekcję i prowokować dyskusję, która pozwoli nam wspólnie zbudować bardziej inkluzywną przyszłość.

Na stronie znalazły się szczegółowe wyjaśnienia kolejnych niewłaściwych elementów, jakie znalazły się w popularnych produkcjach. Oto przykładowe uwagi:

- "Aryskotraci" - postać kota jest rasistowską karykaturą Azjaty, ma wyolbrzymione stereotypowe cechy w rodzaju skośnych oczu i wystających zębów, śpiewa z ciężkim akcentem i gra na pianinie pałeczkami.
- "Dumbo" - postacie wron nawiązują do rasistowskich tzw. "minstrelsów", przedstawień zbudowanych m.in. na parodiowaniu osób czarnoskórych przez białych wykonawców.
- "Piotruś Pan" - rdzenni Amerykanie są przedstawieni w sposób stereotypowy, który nie oddaje ich kulturowej różnorodności ani autentycznych tradycji. Mówią w niezrozumiały sposób i nazywa się ich "czerwonoskórymi".
- "Zakochany kundel" - podobnie jak w "Aryskotratach" postacie syjamskich kotów (Si i Am) stanowią rasistowską karykaturę mieszkańców Azji. Do tego drugoplanowe psie postacie mają szereg stereotypowych, rasistowsko wyolbrzymionych cech.
- "Księga dżungli" - postać jazzującego Króla Louie'ego jest uznawana za obraźliwą karykaturę, która wykorzystuje rasistowskie stereotypy dotyczące Afroamerykanów.
- "Szwajcarska rodzina Robinsonów" - piraci, którzy prześladują rodzinę Robinsonów, są pokazani jako stereotypowe "obce zagrożenie". Zaakcentowana jest ich inność i barbarzyńskość, a ich wizerunek jest groteskowym rasistowskim wyobrażeniem mieszkańców Azji i Bliskiego Wschodu.

Disney chce tworzyć inspirujące historie, które odzwierciedlają różnorodność ludzkiego doświadczenia na całym świecie, czytamy w opublikowanym przez wytwórnię podsumowaniu. Ostrzeżenia powstały przy współpracy z rozmaitymi organizacjami takimi jak m.in. GLAAD, the African American Film Critics Association, Coalition of Asian Pacifics in Entertainment, IllumiNative, National Association of Latino Independent Producers czy RespectAbility.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones