Dwa Brzegi 2015: Seanse pod gołym niebem w Kinie Perła

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Dwa+Brzegi+2015%3A+Seanse+pod+go%C5%82ym+niebem+w+Kinie+Per%C5%82a-112525
Wielkie kino na małym rynku. Pod osłoną nocy w Kazimierzu Dolnym przypomnimy m.in. nominowanego do Złotego Globa "Turystę", chwytający za serce melodramat "10 000 km" i celnie punktującego wady dzisiejszych mediów "Wolnego strzelca".
Jak co roku na Dwóch Brzegach filmy będzie można oglądać nie tylko w zamkniętych namiotach, ale także w otwartej przestrzeni Kina Perła. Na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym pokażemy wybitne produkcje, które do polskich kin trafiły w niewielkiej liczbie kopii. To nasz pomysł na to, co warto uratować od zapomnienia z zeszłego sezonu. Na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny.

Sekcję rozpoczniemy od wielkiego wydarzenia, czyli skandynawskiego "Turysty". Film Rubena Östlunda zachwycił publiczność już podczas festiwalu w Cannes, a premiery w kolejnych krajach tylko potwierdzały pierwsze recenzje. Szwedzki reżyser zadaje kilka istotnych pytań o męskość, odpowiedzialność i podział ról w związku. Rozpoczynająca film śnieżna lawina szybko przemienia się tak naprawdę w zgubną lawinę rodzinnych nieporozumień.

Tak jak Ruben Östlund analizuje rodzinę, tak Dan Gilroy na czynniki pierwsze rozkłada świat mediów. W "Wolnym strzelcu" pogoń za błahymi, ale efektownymi i brutalnymi wiadomościami uosabia się w bohaterze granym przez Jake’a Gyllenhaala, operatora kamery i dziennikarza, który nocą filmuje drastyczne sceny zachodzące na terenach Los Angeles.

Sytuację w szkołach zbadają zaś Rok Biček i Jacek Lusiński. Rodzime "Carte Blanche" opowie inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię nauczyciela tracącego wzrok. Bohater grany przez Andrzeja Chyrę swoją chorobę próbuje ukryć przed światem, a uczniowie dowiedziawszy się o problemie, stają po stronie swojego wychowawcy. Zgoła odmienna sytuacja będzie panowała w "Klasowym wrogu", gdzie zobaczymy słoweńskich uczniów, którzy ścierają się z nowym – stosującym według nich nazistowskie metody – nauczycielem niemieckiego. (Projekcja nominowanego do nagrody Lux Prize filmu "Klasowy wróg" będzie pokazem specjalnym spoza sekcji "Wielkie kino na Małym Rynku".)
Miłość będzie z kolei tematem filmów "Eden" i "10 000 km". W produkcji Mii Hansen-Løve poznamy Paula, paryskiego DJ-a, który żyje pełną piersią: kluby, imprezy, podróże, pierwsze miłości, seks, narkotyki i szaleństwa młodości. Ostatecznie jednak okazuje się, że ponad drugą osobę Paul stawia muzykę – swoją jedyną prawdziwość miłość. O trudach związanych z uczuciami opowie też Carlos Marques-Marcet. Hiszpański reżyser na warsztat bierze związek na odległość i w boleśnie realistyczny sposób rozlicza się ze wszystkimi problemami, jakich tego typu relacja przysparza.

Ostatnim seansem w kinie Perła będzie film "O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu". Irański horror z wampirami w roli głównej będzie można zobaczyć na tydzień przed oficjalną premierą kinową.

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

www.dwabrzegi.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones