Najlepsze filmy o wampirach. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+wampirach.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137910
Najlepsze filmy o wampirach. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy o wampirach? Które filmowe wampiry zapisały się w historii kina? Zobaczcie ranking 20 krwiożerczych filmów, wśród których znajdziecie takie tytuły, jak m.in. "Dracula", "Od zmierzchu do świtu", "Wywiad z wampirem", "Nosferatu - Symfonia grozy" czy "Tylko kochankowie przeżyją". Sprawdźcie też nasze rankingi najlepszych filmów o UFO i najlepszych filmów o narkotykach.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O WAMPIRACHFilmowych wampirów nie brakuje. Sam hrabia Dracula może pochwalić się dziesiątkami ekranowych wersji - postać pojawiała się w tytułach tak od siebie różnych, jak m.in. "Nosferatu - Symfonia grozy"(1922), "Dracula historia nieznana" (2014) czy "Van Helsing" (2004). Na naszej liście filmowych wampirów znajdziecie niejedną z filmowych inkarnacji kultowego hrabiego. Ale Dracula to nie wszystko.

W poniższym rankingu najlepszych filmów o wampirach horror idzie ręka w rękę z komedią: jest tu trochę grozy, trochę śmiechu i trochę ambicji. Nie zabraknie takich tytułów, jak m.in. "Od zmierzchu do świtu" (1996), "Dracula wampiry bez zębów" (1995), "Blade - wieczny łowca" (1998), "Buffy - postrach wampirów" (1992), "Co robimy w ukryciu" (2014) czy "Pozwól mi wejść" (2008).

Zobaczcie najlepsze filmy o wampirach:

20
plakat filmu Cień wampira

Cień wampira

Shadow of the Vampire
1 godz. 32 min.
Reżyser E. Elias Merhige kłania się filmowi "Nosferatu - Symfonia grozy", biorąc na poważnie pogłoskę jakoby grający tam główną rolę Max Schreck był naprawdę wampirem. Mroczny, ale i komiczny film o tym, jak daleko można się posunąć, poszukując prawdy w sztuce. Plus pamiętna rola Willema Dafoego. Friedrich W. Murnau zatrudnia do głównej roli w "Nosferatu" prawdziwego wampira. W obsadzie m.in. John Malkovich, Willem Dafoe.

"O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu" to wampiry w wersji arthouse'owo-hipsterskiej. Reżyserka Ana Lily Amirpour bawi się nie tylko wieloznacznością figury wampira, ale też stylem, swobodnie łącząc niemiecki ekspresjonizm ze... spaghetti westernem. W irańskim miasteczku Bad City, pełnym przestępczości i prostytucji, mieszkańcy są prześladowani przez samotnego wampira. W obsadzie m.in. Sheila Vand, Arash Marandi.

"Nieustraszeni pogromcy wampirów" to parodia filmów o wampirach nakręcona na długo przed "Dracula wampiry bez zębów" Mela Brooksa. Roman Polański błyskotliwie łączy tu makabrę, groteskę i elementy slapsticku, zachowując autorski sznyt, ale przy okazji bawiąc do rozpuku. Znawca wampirów Abronsius i jego asystent Alfred muszą stawić czoła krwiopijczemu hrabiemu von Krolockowi. W obsadzie m.in. Roman Polański, Jack MacGowran, Sharon Tate.

17
plakat filmu Buffy - postrach wampirów
Filmowa "Buffy - postrach wampirów" nie jest może tak spełniona jak wersja serialowa. Ale już tu uwodzi pomysł scenarzysty Jossa Whedona, by historię o wampirach opowiedzieć w konwencji kampowej nastoletniej komedii. Nastoletnia Buffy dowiaduje się, że jej przeznaczeniem jest walka z wampirami. W obsadzie m.in. Kristy Swanson, Luke Perry, David Arquette.

16
plakat filmu 30 dni mroku

30 dni mroku

30 Days of Night
1 godz. 53 min.
"30 dni mroku" to film, którzy gra z konwencją filmów o wampirach, dając nam survival horror w miejsce sączącej się powoli gotyckiej grozy. Wampiry nie są tu romantycznymi uwodzicielami a krwiożerczymi bestiami, które polują na ludzi w unikalnej, surowej scenerii. Do miasteczka Barrow na Alasce przez miesiąc nie dociera słońce, co jest idealną okazją dla pojawiających się w okolicy wampirów. W obsadzie m.in. Josh Hartnett, Ben Foster, Melissa George.

Reżyser George A. Romero odstawia na bok zombie i bierze się za inną ikonę horroru. "Martin" to film, w którym wampir jest metaforą wyrzutka, odmieńca. Zamiast krwawej jatki mamy tu psychologiczny niepokój, a zamiast horrorowych klisz - fascynującą dyskusję z gatunkiem. Martin ma osiemnaście lat. Jest przekonany, że jest wampirem. Chłopak rozpoczyna w swym mieście polowania w poszukiwaniu ludzkiej krwi do wypicia. W obsadzie m.in. John Amplas i Tom Savini.

14
Nie ma to jak Mel Brooks, kiedy trzeba wyśmiać jakąś konwencję, w tym wypadku - konwencję filmów o wampirach. W "Dracula wampiry bez zębów" reżyser nie bierze jeńców i kpi sobie zarówno z "Draculi" Browninga jak i "Draculi" Coppoli, piętnując wszystkie ich absurdy. Rezultat jest prosty: zamiast strumieni krwi są salwy śmiechu. Dracula przybywa do Londynu, gdzie rzuca się w wir życia towarzyskiego wyższych sfer, zbierając krwawe żniwo. W obsadzie m.in. Leslie Nielsen, Peter MacNicol, Amy Yasbeck.

13
plakat filmu Nosferatu wampir

Nosferatu wampir

Nosferatu: Phantom der Nacht
1 godz. 46 min.
Werner Herzog składa hołd klasycznemu "Nosferatu - Symfonia grozy", ale zarazem odciska własne autorskie piętno na historii najsłynniejszego wampira. Jego "Nosferatu wampir" to poetycko ponura opowieść o wiecznej samotności i autodestrukcyjnej obsesji. Jonathan Harker otrzymuje list z prośbą o rychły przyjazd do Transylwanii. Tymczasem jego żona ma złe przeczucia. W obsadzie m.in. Klaus Kinski, Bruno Ganz, Isabelle Adjani.

Koreański mistrz Chan-wook Park próbuje swoich sił w historii o wampirach. Jego "Pragnienie" to stylistycznie wysmakowana historia, w której wampiryzm jest nie tylko tematem, ale i metaforą zmieniającej się dynamiki w burzliwym związku dwójki bohaterów. Podczas badań nad śmiertelnym wirusem ksiądz zostaje zarażony wampiryzmem, co też budzi w nim ludzkie pragnienia. Wkrótce duchowny spotyka piękną mężatkę, która sprowadza go na drogę grzechu. W obsadzie m.in. Kang-ho Song i Ok-bin Kim.

"Blade - wieczny łowca" dowodzi, że filmy o wampirach mogą być też niezłym kinem akcji. Strzelaniny, pojedynki na miecze i pościgi - grunt, że krew leje się strumieniami. Pomaga oczywiście fakt, że Wesley Snipes ewidentnie urodził się, by stanąć przed kamerą jako tytułowy "wieczny łowca". Blade, pół-wampir, pół-człowiek, walczy z pobratymcami w obronie ludzkiej rasy. W obsadzie m.in. Wesley Snipes, Stephen Dorff, Kris Kristofferson, Udo Kier.

10
plakat filmu Wywiad z wampirem

Wywiad z wampirem

Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles
2 godz. 3 min.
Mimo, że "Wywiad z wampirem" ma w obsadzie dwójkę hollywoodzkich przystojniaków i odważnie eksploruje seksualne podteksty wampiryzmu, w rzeczywistości film Neila Jordana to fascynująca opowieść o ciężarze losu wampirów. Historia wdowca, który by przestać cierpieć, zostaje przemieniony w wampira. Jego charakter nie pozwala mu zabijać ludzi z zimną krwią, ale nie jest na tyle silny, by wybrać samobójstwo. W obsadzie m.in. Brad Pitt, Tom Cruise, Kirsten Dunst.

To dopiero "wywiad z wampirem"! Najświeższym spośród filmów o wampirach ostatnich lat jest mockument o zwyczajnej-niezwyczajnej codzienności kilku krwiopijców. Twórcy "Co robimy w ukryciu" przyglądają się wampirom przez pryzmat konwencji reportażu i sitcomu. Efekt jest nie tylko błyskotliwy, ale też - co najważniejsze - naprawdę zabawny. Viago, Deacon i Vladislav usiłują normalnie egzystować, mimo że są nieśmiertelnymi parusetletnimi wampirami, które żywią się ludzką krwią. W obsadzie m.in. Taika Waititi, Jemaine Clement.

8
Byli już mariachi, pora na... wampiry? W "Od zmierzchu do śwituRobert Rodriguez odwołuje się do starej grindhouseowej tradycji podwójnego seansu i daje nam dwa filmy w cenie jednego. Efekt to unikalne połączenie gangsterskiego postmodernizmu w stylu Tarantino z krwawą jatką w stylu kina klasy B: spodziewajcie się ciętych dialogów, tańca erotycznego i hektolitrów krwi. Po wzięciu zakładników dwaj przestępcy uciekają do Meksyku. Zatrzymują się w przydrożnym lokalu, nie wiedząc, że to siedlisko wampirów. W obsadzie m.in. George Clooney, Quentin Tarantino, Salma Hayek, Harvey Keitel.

"DraculaFrancisa Forda Coppoli to nie tylko hołd dla klasyki kina o wampirach, ale też oryginalna, wysmakowana wizualnie wersja historii słynnego hrabiego. Dracula prezentuje się tu raczej jako tragiczny kochanek, więc Gary Oldman tym bardziej ma co grać. W pamięć zapada też Anthony Hopkins jako Van Helsing. Rumuński książę Vlad Dracula - w rzeczywistości wampir - wyjeżdża do Londynu, gdzie mieszka kobieta przypominająca mu jego tragicznie utraconą ukochaną. W obsadzie m.in. Gary Oldman, Winona Ryder, Keanu Reeves.

"Blisko ciemności" przynosi rockandrollową wersję wampirów. Kathryn Bigelow łączy tu horror z westernem, pokazując krwiopijców jako współczesnych bandytów. Przy okazji rewiduje szereg mitów o byciu wampirem, kreuje portret groteskowej rodziny i snuje nastoletnią love story - przyprawioną oczywiście szczyptą grozy. Caleb Colton poznaje tajemniczą dziewczynę o imieniu Mae. Bohater nie wie, że kobieta należy do wędrownej grupy wampirów. W obsadzie m.in. Lance Henriksen, Bill Paxton, Jenny Wright.

Jim Jarmusch dowodzi, że wampiry są nie tylko koneserami krwi, ale i sztuki. Jego film "Tylko kochankowie przeżyją" to przecież świetna metafora zblazowanego wysmakowania: więcej tu kultury niż grozy. A przy okazji okazuje się, że w panteonie Jarmuschowskich bohaterów jest miejsce nawet na dwójkę zakochanych wampirów. Para krwiopijców odbudowuje swój związek sprzed lat. Na przeszkodzie staje im młodsza siostra wampirzycy. W obsadzie m.in. Tom Hiddleston, Tilda Swinton, Mia Wasikowska.

Otwierająca "Zagadkę nieśmiertelności" piosenka "Bela Lugosis Dead" to niemal manifest: oto nowe pokolenie krwiopijców, oto nowa fala filmów o wampirach. Reżyser Tony Scott popisuje się wyczuciem stylu, kładzie akcent na seksualny wymiar wampiryzmu, ale pokazuje też ciemną stronę wampirzej egzystencji. Błogie życie pary wampirów, Miriam i Johna, zakłóca nagłe starzenie się mężczyzny. Kochankowie szukają pomocy u dr Sary Roberts. W obsadzie m.in. Catherine Deneuve, David Bowie, Susan Sarandon.

3
plakat filmu Pozwól mi wejść
Szwedzki film "Pozwól mi wejść" niespodziewanie łączy wampiryczną grozę z dramatem o dojrzewaniu i tragicznym romansem, odnajdując nowe znaczenie zwrotu miłości po grób. Efekt to ponury, intymny film, w którym nie brak jednak akcentów kinowej brawury, jak np. pamiętnej sceny na basenie. Zdecydowanie jeden z najoryginalniejszych filmów o wampirach. Nękany przez kolegów dwunastoletni Oskar poznaje tajemniczą dziewczynkę. Jej pojawienie się rozpoczyna serię śmierci i makabrycznych wydarzeń. Za kamerą: Tomas Alfredson.

Bela Lugosi jako Dracula to prawdopodobnie najbardziej ikoniczna - i najczęściej parodiowana - wersja słynnego wampira: arystokratyczna, elegancka, z charakterystycznym ciężkim akcentem. Reżyser Tod Browning ze smakiem komponuje swoją opowieść z elementów, które znają nawet ci, którzy nigdy nie widzieli jego filmu - i po tym właśnie poznaje się legendę. Hrabia Drakula, wampir z Transylwanii, przybywa do Londynu na żer. Na drodze staje mu profesor Van Helsing. W obsadzie m.in. Bela Lugosi

1
plakat filmu Nosferatu - symfonia grozy

Nosferatu - symfonia grozy

Nosferatu, eine Symphonie des Grauens
1 godz. 34 min.
"Nosferatu - Symfonia grozy", arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu, to zapewne najbardziej wpływowy film o wampirach w historii kina. W filmie F.W. Murnaua nie brak grozy ekspresjonistycznego światłocienia ani grozy natury, a historia tajemniczego wampira staje się opowieścią o strachu przed tym, co obce. Max Schreck jako hrabia Orlok dał z kolei pretekst do niekończących się zakulisowych legend i widzowskich koszmarów. Film jest nieoficjalną adaptacją powieści "Dracula" Brama Stokera. Młody agent nieruchomości wyrusza w podróż, aby podpisać umowę o zakupie posiadłości. Nie wie, że udaje się do zamku wampira.