Najlepsze filmy o wampirach. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+wampirach.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137910
Najlepsze filmy o wampirach. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy o wampirach? Które filmowe wampiry zapisały się w historii kina? Zobaczcie ranking 20 krwiożerczych filmów, wśród których znajdziecie takie tytuły, jak m.in. "Dracula", "Od zmierzchu do świtu", "Wywiad z wampirem", "Nosferatu - Symfonia grozy" czy "Tylko kochankowie przeżyją". Sprawdźcie też nasze rankingi najlepszych filmów o UFO i najlepszych filmów o narkotykach.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O WAMPIRACHFilmowych wampirów nie brakuje. Sam hrabia Dracula może pochwalić się dziesiątkami ekranowych wersji - postać pojawiała się w tytułach tak od siebie różnych, jak m.in. "Nosferatu - Symfonia grozy"(1922), "Dracula historia nieznana" (2014) czy "Van Helsing" (2004). Na naszej liście filmowych wampirów znajdziecie niejedną z filmowych inkarnacji kultowego hrabiego. Ale Dracula to nie wszystko.

W poniższym rankingu najlepszych filmów o wampirach horror idzie ręka w rękę z komedią: jest tu trochę grozy, trochę śmiechu i trochę ambicji. Nie zabraknie takich tytułów, jak m.in. "Od zmierzchu do świtu" (1996), "Dracula wampiry bez zębów" (1995), "Blade - wieczny łowca" (1998), "Buffy - postrach wampirów" (1992), "Co robimy w ukryciu" (2014) czy "Pozwól mi wejść" (2008).

Zobaczcie najlepsze filmy o wampirach:

20
plakat filmu Cień wampira
FILM
Shadow of the Vampire
32 min.
2000
6,5 7 167 ocen społeczności
10 466 chce zobaczyć
Reżyser E. Elias Merhige kłania się filmowi "Nosferatu - Symfonia grozy", biorąc na poważnie pogłoskę jakoby grający tam główną rolę Max Schreck był naprawdę wampirem. Mroczny, ale i komiczny film o tym, jak daleko można się posunąć, poszukując prawdy w sztuce. Plus pamiętna rola Willema Dafoego. Friedrich W. Murnau zatrudnia do głównej roli w "Nosferatu" prawdziwego wampira. W obsadzie m.in. John Malkovich, Willem Dafoe.

19
plakat filmu O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu
FILM
A Girl Walks Home Alone at Night
44 min.
2014
6,9 12 071 ocen społeczności
16 204 chce zobaczyć
"O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu" to wampiry w wersji arthouse'owo-hipsterskiej. Reżyserka Ana Lily Amirpour bawi się nie tylko wieloznacznością figury wampira, ale też stylem, swobodnie łącząc niemiecki ekspresjonizm ze... spaghetti westernem. W irańskim miasteczku Bad City, pełnym przestępczości i prostytucji, mieszkańcy są prześladowani przez samotnego wampira. W obsadzie m.in. Sheila Vand, Arash Marandi.

18
plakat filmu Nieustraszeni pogromcy wampirów
FILM
Dance of the Vampires
48 min.
1967
7,5 29 298 ocen społeczności
10 788 chce zobaczyć
"Nieustraszeni pogromcy wampirów" to parodia filmów o wampirach nakręcona na długo przed "Dracula wampiry bez zębów" Mela Brooksa. Roman Polański błyskotliwie łączy tu makabrę, groteskę i elementy slapsticku, zachowując autorski sznyt, ale przy okazji bawiąc do rozpuku. Znawca wampirów Abronsius i jego asystent Alfred muszą stawić czoła krwiopijczemu hrabiemu von Krolockowi. W obsadzie m.in. Roman Polański, Jack MacGowran, Sharon Tate.

17
plakat filmu Buffy - postrach wampirów
FILM
Buffy the Vampire Slayer
26 min.
1992
5,1 5 606 ocen społeczności
893 chce zobaczyć
Filmowa "Buffy - postrach wampirów" nie jest może tak spełniona jak wersja serialowa. Ale już tu uwodzi pomysł scenarzysty Jossa Whedona, by historię o wampirach opowiedzieć w konwencji kampowej nastoletniej komedii. Nastoletnia Buffy dowiaduje się, że jej przeznaczeniem jest walka z wampirami. W obsadzie m.in. Kristy Swanson, Luke Perry, David Arquette.

16
plakat filmu 30 dni mroku
FILM
30 Days of Night
53 min.
2007
6,2 41 672 oceny społeczności
5 992 chce zobaczyć
"30 dni mroku" to film, którzy gra z konwencją filmów o wampirach, dając nam survival horror w miejsce sączącej się powoli gotyckiej grozy. Wampiry nie są tu romantycznymi uwodzicielami a krwiożerczymi bestiami, które polują na ludzi w unikalnej, surowej scenerii. Do miasteczka Barrow na Alasce przez miesiąc nie dociera słońce, co jest idealną okazją dla pojawiających się w okolicy wampirów. W obsadzie m.in. Josh Hartnett, Ben Foster, Melissa George.

15
plakat filmu Martin
FILM
35 min.
1978
7,0 1 386 ocen społeczności
2 163 chce zobaczyć
Reżyser George A. Romero odstawia na bok zombie i bierze się za inną ikonę horroru. "Martin" to film, w którym wampir jest metaforą wyrzutka, odmieńca. Zamiast krwawej jatki mamy tu psychologiczny niepokój, a zamiast horrorowych klisz - fascynującą dyskusję z gatunkiem. Martin ma osiemnaście lat. Jest przekonany, że jest wampirem. Chłopak rozpoczyna w swym mieście polowania w poszukiwaniu ludzkiej krwi do wypicia. W obsadzie m.in. John Amplas i Tom Savini.

14
plakat filmu Dracula - wampiry bez zębów
FILM
Dracula: Dead and Loving It
30 min.
1995
6,6 34 538 ocen społeczności
2 590 chce zobaczyć
Nie ma to jak Mel Brooks, kiedy trzeba wyśmiać jakąś konwencję, w tym wypadku - konwencję filmów o wampirach. W "Dracula wampiry bez zębów" reżyser nie bierze jeńców i kpi sobie zarówno z "Draculi" Browninga jak i "Draculi" Coppoli, piętnując wszystkie ich absurdy. Rezultat jest prosty: zamiast strumieni krwi są salwy śmiechu. Dracula przybywa do Londynu, gdzie rzuca się w wir życia towarzyskiego wyższych sfer, zbierając krwawe żniwo. W obsadzie m.in. Leslie Nielsen, Peter MacNicol, Amy Yasbeck.

13
plakat filmu Nosferatu wampir
FILM
Nosferatu: Phantom der Nacht
46 min.
1979
7,6 16 909 ocen społeczności
10 747 chce zobaczyć
Werner Herzog składa hołd klasycznemu "Nosferatu - Symfonia grozy", ale zarazem odciska własne autorskie piętno na historii najsłynniejszego wampira. Jego "Nosferatu wampir" to poetycko ponura opowieść o wiecznej samotności i autodestrukcyjnej obsesji. Jonathan Harker otrzymuje list z prośbą o rychły przyjazd do Transylwanii. Tymczasem jego żona ma złe przeczucia. W obsadzie m.in. Klaus Kinski, Bruno Ganz, Isabelle Adjani.

12
plakat filmu Pragnienie
FILM
Bak-jwi
13 min.
2009
6,5 3 054 oceny społeczności
4 710 chce zobaczyć
Koreański mistrz Chan-wook Park próbuje swoich sił w historii o wampirach. Jego "Pragnienie" to stylistycznie wysmakowana historia, w której wampiryzm jest nie tylko tematem, ale i metaforą zmieniającej się dynamiki w burzliwym związku dwójki bohaterów. Podczas badań nad śmiertelnym wirusem ksiądz zostaje zarażony wampiryzmem, co też budzi w nim ludzkie pragnienia. Wkrótce duchowny spotyka piękną mężatkę, która sprowadza go na drogę grzechu. W obsadzie m.in. Kang-ho Song i Ok-bin Kim.

11
plakat filmu Blade - Wieczny łowca
FILM
7,0 111 319 ocen społeczności
7 153 chce zobaczyć
"Blade - wieczny łowca" dowodzi, że filmy o wampirach mogą być też niezłym kinem akcji. Strzelaniny, pojedynki na miecze i pościgi - grunt, że krew leje się strumieniami. Pomaga oczywiście fakt, że Wesley Snipes ewidentnie urodził się, by stanąć przed kamerą jako tytułowy "wieczny łowca". Blade, pół-wampir, pół-człowiek, walczy z pobratymcami w obronie ludzkiej rasy. W obsadzie m.in. Wesley Snipes, Stephen Dorff, Kris Kristofferson, Udo Kier.

10
plakat filmu Wywiad z wampirem
FILM
Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles
3 min.
1994
7,7 300 090 ocen społeczności
47 577 chce zobaczyć
Mimo, że "Wywiad z wampirem" ma w obsadzie dwójkę hollywoodzkich przystojniaków i odważnie eksploruje seksualne podteksty wampiryzmu, w rzeczywistości film Neila Jordana to fascynująca opowieść o ciężarze losu wampirów. Historia wdowca, który by przestać cierpieć, zostaje przemieniony w wampira. Jego charakter nie pozwala mu zabijać ludzi z zimną krwią, ale nie jest na tyle silny, by wybrać samobójstwo. W obsadzie m.in. Brad Pitt, Tom Cruise, Kirsten Dunst.

9
plakat filmu Co robimy w ukryciu
FILM
What We Do in the Shadows
26 min.
2014
7,2 75 406 ocen społeczności
28 892 chce zobaczyć
To dopiero "wywiad z wampirem"! Najświeższym spośród filmów o wampirach ostatnich lat jest mockument o zwyczajnej-niezwyczajnej codzienności kilku krwiopijców. Twórcy "Co robimy w ukryciu" przyglądają się wampirom przez pryzmat konwencji reportażu i sitcomu. Efekt jest nie tylko błyskotliwy, ale też - co najważniejsze - naprawdę zabawny. Viago, Deacon i Vladislav usiłują normalnie egzystować, mimo że są nieśmiertelnymi parusetletnimi wampirami, które żywią się ludzką krwią. W obsadzie m.in. Taika Waititi, Jemaine Clement.

8
plakat filmu Od zmierzchu do świtu
FILM
From Dusk Till Dawn
48 min.
1996
7,2 149 112 ocen społeczności
27 958 chce zobaczyć
Byli już mariachi, pora na... wampiry? W "Od zmierzchu do śwituRobert Rodriguez odwołuje się do starej grindhouseowej tradycji podwójnego seansu i daje nam dwa filmy w cenie jednego. Efekt to unikalne połączenie gangsterskiego postmodernizmu w stylu Tarantino z krwawą jatką w stylu kina klasy B: spodziewajcie się ciętych dialogów, tańca erotycznego i hektolitrów krwi. Po wzięciu zakładników dwaj przestępcy uciekają do Meksyku. Zatrzymują się w przydrożnym lokalu, nie wiedząc, że to siedlisko wampirów. W obsadzie m.in. George Clooney, Quentin Tarantino, Salma Hayek, Harvey Keitel.

7
plakat filmu Dracula
FILM
8 min.
1992
7,5 139 958 ocen społeczności
38 441 chce zobaczyć
"DraculaFrancisa Forda Coppoli to nie tylko hołd dla klasyki kina o wampirach, ale też oryginalna, wysmakowana wizualnie wersja historii słynnego hrabiego. Dracula prezentuje się tu raczej jako tragiczny kochanek, więc Gary Oldman tym bardziej ma co grać. W pamięć zapada też Anthony Hopkins jako Van Helsing. Rumuński książę Vlad Dracula - w rzeczywistości wampir - wyjeżdża do Londynu, gdzie mieszka kobieta przypominająca mu jego tragicznie utraconą ukochaną. W obsadzie m.in. Gary Oldman, Winona Ryder, Keanu Reeves.

6
plakat filmu Blisko ciemności
FILM
Near Dark
35 min.
1987
6,1 2 060 ocen społeczności
2 345 chce zobaczyć
"Blisko ciemności" przynosi rockandrollową wersję wampirów. Kathryn Bigelow łączy tu horror z westernem, pokazując krwiopijców jako współczesnych bandytów. Przy okazji rewiduje szereg mitów o byciu wampirem, kreuje portret groteskowej rodziny i snuje nastoletnią love story - przyprawioną oczywiście szczyptą grozy. Caleb Colton poznaje tajemniczą dziewczynę o imieniu Mae. Bohater nie wie, że kobieta należy do wędrownej grupy wampirów. W obsadzie m.in. Lance Henriksen, Bill Paxton, Jenny Wright.

5
plakat filmu Tylko kochankowie przeżyją
FILM
Only Lovers Left Alive
2 min.
2013
7,2 70 309 ocen społeczności
40 373 chce zobaczyć
Jim Jarmusch dowodzi, że wampiry są nie tylko koneserami krwi, ale i sztuki. Jego film "Tylko kochankowie przeżyją" to przecież świetna metafora zblazowanego wysmakowania: więcej tu kultury niż grozy. A przy okazji okazuje się, że w panteonie Jarmuschowskich bohaterów jest miejsce nawet na dwójkę zakochanych wampirów. Para krwiopijców odbudowuje swój związek sprzed lat. Na przeszkodzie staje im młodsza siostra wampirzycy. W obsadzie m.in. Tom Hiddleston, Tilda Swinton, Mia Wasikowska.

4
plakat filmu Zagadka nieśmiertelności
FILM
The Hunger
37 min.
1983
7,1 11 708 ocen społeczności
10 503 chce zobaczyć
Otwierająca "Zagadkę nieśmiertelności" piosenka "Bela Lugosis Dead" to niemal manifest: oto nowe pokolenie krwiopijców, oto nowa fala filmów o wampirach. Reżyser Tony Scott popisuje się wyczuciem stylu, kładzie akcent na seksualny wymiar wampiryzmu, ale pokazuje też ciemną stronę wampirzej egzystencji. Błogie życie pary wampirów, Miriam i Johna, zakłóca nagłe starzenie się mężczyzny. Kochankowie szukają pomocy u dr Sary Roberts. W obsadzie m.in. Catherine Deneuve, David Bowie, Susan Sarandon.

3
plakat filmu Pozwól mi wejść
FILM
Låt den rätte komma in
54 min.
2008
6,7 38 710 ocen społeczności
17 686 chce zobaczyć
Szwedzki film "Pozwól mi wejść" niespodziewanie łączy wampiryczną grozę z dramatem o dojrzewaniu i tragicznym romansem, odnajdując nowe znaczenie zwrotu miłości po grób. Efekt to ponury, intymny film, w którym nie brak jednak akcentów kinowej brawury, jak np. pamiętnej sceny na basenie. Zdecydowanie jeden z najoryginalniejszych filmów o wampirach. Nękany przez kolegów dwunastoletni Oskar poznaje tajemniczą dziewczynkę. Jej pojawienie się rozpoczyna serię śmierci i makabrycznych wydarzeń. Za kamerą: Tomas Alfredson.

2
plakat filmu Dracula
FILM
13 min.
1931
7,3 6 486 ocen społeczności
4 162 chce zobaczyć
Bela Lugosi jako Dracula to prawdopodobnie najbardziej ikoniczna - i najczęściej parodiowana - wersja słynnego wampira: arystokratyczna, elegancka, z charakterystycznym ciężkim akcentem. Reżyser Tod Browning ze smakiem komponuje swoją opowieść z elementów, które znają nawet ci, którzy nigdy nie widzieli jego filmu - i po tym właśnie poznaje się legendę. Hrabia Drakula, wampir z Transylwanii, przybywa do Londynu na żer. Na drodze staje mu profesor Van Helsing. W obsadzie m.in. Bela Lugosi

1
plakat filmu Nosferatu - symfonia grozy
FILM
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens
34 min.
1922
7,7 31 725 ocen społeczności
18 412 chce zobaczyć
"Nosferatu - Symfonia grozy", arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu, to zapewne najbardziej wpływowy film o wampirach w historii kina. W filmie F.W. Murnaua nie brak grozy ekspresjonistycznego światłocienia ani grozy natury, a historia tajemniczego wampira staje się opowieścią o strachu przed tym, co obce. Max Schreck jako hrabia Orlok dał z kolei pretekst do niekończących się zakulisowych legend i widzowskich koszmarów. Film jest nieoficjalną adaptacją powieści "Dracula" Brama Stokera. Młody agent nieruchomości wyrusza w podróż, aby podpisać umowę o zakupie posiadłości. Nie wie, że udaje się do zamku wampira.
Udostępnij: