Dziś polska premiera filmu "Lewiatan"

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Dzi%C5%9B+polska+premiera+filmu+%22Lewiatan%22-108321
Dzisiaj, 14 listopada o 19.30 w warszawskiej Kinotece odbędzie się polska premiera filmu "Lewiatan".Pokazowi premierowemu filmu "Lewiatan" w reż. Andrieja Zwiagincewa towarzyszyć będzie debata o współczesnej Rosji - sytuacji społecznej i socjalnej w kraju który budzi silne emocje w nas wszystkich. "Lewiatan" jest rosyjskim kandydatem do Oscara, a jednocześnie jego dystrybucja została w tym kraju zakazana.

Udział w rozmowie potwierdzili Wiktor Jerofiejew i Wacław Radziwinowicz. Spotkanie poprowadzi Maria Przełomiec z TVP Studio Wschód. 

"Lewiatan" to czwarty, uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z takich filmów, jak: "Powrót", "Wygnanie" i "Elena". To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz. Film zadaje pytanie jak daleko może posunąć się człowiek, wierzący w system, który tak naprawdę nie oferuje ludziom niczego dobrego. "Lewiatan" konfrontuje widza z odwiecznymi pytaniami na temat życia i śmierci, a jednocześnie pozwala pokazać główną ideę naszych czasów: przetrwanie najsilniejszych, bez względu na cenę. Jest to również kolejna w dorobku Zwiagincewa próba filmowego spojrzenia na społeczno-ekonomiczne zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w Rosji. 
Udostępnij: