"Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa zdobył główną nagrodę na festiwalu w Londynie

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Lewiatan%22+Andrieja+Zwiagincewa+zdoby%C5%82+g%C5%82%C3%B3wn%C4%85+nagrod%C4%99+na+festiwalu+w+Londynie-107889
Doceniony już w tym roku w Cannes (Złota Palma za scenariusz) "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa zdobył główną nagrodę na kończącym się właśnie 58. Festiwalu Filmowym w Londynie (BFI London Film Festival). Przewodniczący jury, Luc Roeg, opisał film jako "najbardziej oryginalny i o najsilniejszym oddziaływaniu ze wszystkich propozycji konkursowych". "Lewiatan" jest ponadto rosyjskim kandydatem do Oscara.


Nagrodę dla początkującego brytyjskiego filmowca otrzymała aktorka Sameena Jabeen Ahmed, gwiazda rywalizującego z "Lewiatanem" "Catch Me Daddy" Daniela Wolfe'a o honorowych zabójstwach na tle religijnym.

Najlepszym dokumentem festiwalu uznano film Ossamy Mohammeda i Wiama Simava Bedirxana pt. "Silvered Water, Syria Self-Portrait" o wojnie w Syrii widzianej z perspektywy mieszkańców i uchodźców.

Organizatorzy festiwalu uhonorowali także Stephena Frearsa, reżysera niedawnej "Tajemnicy Filomeny" nominowanej do Oscara, za całokształt twórczości.

Festiwal zamknie się dziś uroczystym pokazem filmu "Furia" Davida Ayera z Bradem Pittem w roli głównej.
Udostępnij: