GDYNIA 2019: Zespół Selekcyjny festiwalu protestuje

Gazeta.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/GDYNIA+2019%3A+Zesp%C3%B3%C5%82+Selekcyjny+festiwalu+protestuje-133937
UPDATE: Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Radosław Śmigulski  ogłosił, że zamierza zwołać w trybie nadzwyczajnym posiedzenie Komitetu.  W trakcie spotkania będzie rekomendować przyjęcie do Konkursu Głównego 44. FPFF dodatkowych filmów, będących przedmiotem wyboru Zespołu Selekcyjnego. Do Komitetu z prośbą o zwiększenie liczby filmów w konkursie zwrócił się także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Wszyscy członkowie Zespołu Selekcyjnego pracującego przy Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zrezygnowali z członkostwa w Radzie Programowej imprezy.

Zespół Selekcyjny to grupa specjalistów, którzy rekomendują tytuły filmów do Konkursu Głównego Festiwalu. W poniedziałek o swojej rezygnacji poinformowała scenografka Jagna Janicka, we środę dołączył do niej reżyser Jakub Czekaj. Dzisiaj pełniąca funkcję przewodniczącej Zespołu Selekcyjnego reżyserka Kinga Dębska powiadomiła o tym, że decyzję o rezygnacji podjęli wszyscy członkowie rady. Zasiadali w niej również reżyser Leszek Dawid oraz reżyser i operator Wojciech Staroń.
  
Decyzja członków Zespołu jest odpowiedzią na kontrowersje wokół ogłoszonego przez Festiwal programu Konkursu Głównego. Wśród 16 tytułów, które będą w tym roku walczyć o Złote Lwy, zabrakło czterech filmów rekomendowanych przez kapitułę pod przewodnictwem Dębskiej. Mowa o następujących trzech produkcjach: "Interior" Marka Lechkiego, "Supernova" Bartosza Kruhlika i "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego. Czwarty, "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej, został przez nią wcześniej wycofany z konkursu.

Protest wyraziła również Gildia Reżyserów Polskich. Jest to kolejny dowód - obok likwidacji funkcji Dyrektora Artystycznego - na rezygnację organizatorów Festiwalu z artystycznych priorytetów na rzecz "branżowych" układów, napisali w swoim oświadczeniu reżyserzy.

Z przykrością przyjęliśmy decyzję o odejściu członków zespołu selekcyjnego z Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – napisał dyrektor festiwalu Leszek Kopeć, który kwestionuje powody tej rezygnacji. Powołuje się on na regulamin, zgodnie z którym to Komitet Organizacyjny (w jakim zasiadają m.in. dyrektor festiwalu i przedstawiciele sponsorów imprezy), a nie Zespół Selekcyjny, podejmuje ostateczną decyzję o dopuszczeniu filmów do konkursu.

Na Festiwal wpłynęło 40 zgłoszeń fabularnych filmów pełnometrażowych. Zespół Selekcyjny zarekomendował 21 filmów, z czego 13 zostało zaakceptowanych przez Komitet. Następnie Komitet uzupełnił zestaw filmów o 3 tytuły. Ostatecznie wybrano 16 filmów do Konkursu Głównego, w drodze głosowania odrębnie nad każdym filmem, czytamy w oficjalnym oświadczeniu dyrektora opublikowanym na stronie FPFF.

Szefem Rady Programowej i członkiem Komitetu Organizacyjnego jest reżyser Wojciech Marczewski, który w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedział jednak, że Komitet złamał umowę, która zawarta była wcześniej. A właściwie: która obowiązywała już od dawna, przez dwa poprzednie lata, czyli od momentu kiedy zacząłem pełnić funkcję przewodniczącego Rady Programowej Festiwalu w Gdyni. Angażując nasze koleżanki i kolegów do Zespołu Selekcyjnego, informowałem ich zawsze o tej umowie. Dla wielu z nich istnienie takiego ustalenia było warunkiem pracy w tym ciele.

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 16-21 września.