Hity festiwali i Samuel Fuller na 8. American Film Festival

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Hity+festiwali+i+Samuel+Fuller+na+8.+American+Film+Festival-124674
Ujawniamy pierwsze szczegóły dotyczące zbliżającego się wielkimi krokami 8. American Film Festival (24-29.10.2017). W programie głośne premiery najważniejszych festiwali oraz retrospektywa jednego z najbardziej niepokornych amerykańskich reżyserów – Samuela Fullera.


Pierwszym z tytułów jest znakomicie przyjęty podczas festiwalu w Cannes "Good Time" (2017) Bena i Josha Safdiech z Robertem Pattinsonem, podążającym za przykładem Kristen Stewart w arthouseowe kroki. To brutalna opowieść o destrukcyjnej braterskiej miłości rozgrywającą się w nowojorskim przestępczym półświatku. Film znalazł się konkursie głównym canneńskiego festiwalu, gdzie zachwycili się nim krytycy, a rola Pattinsona z miejsca została nazwana najlepszą w jego dorobku. Widzowie 8. AFF jako pierwsi w Polsce będą mogli to zweryfikować.

Równie ciekawie zapowiada się polska premiera "Nigdy cię tu nie było" (2017) Lynne Ramsay. To mroczny thriller opowiadający o ex-agencie FBI, który w prywatnej wendecie poszukuje odkupienia za grzechy z przeszłości. Tym razem brytyjska reżyserka pamiętnego "Musimy porozmawiać o Kevinie" obsadziła w głównej roli wybitnego Joaquina Phoenixa. Efekt ich współpracy zachwycił canneńskich jurorów pod przewodnictwem Pedro Almodóvara. Obraz dostał nagrodę za najlepszy scenariusz, a Joaquin Phoenix został uznany za najlepszego aktora festiwalu, tym samym wywołując wypieki na twarzy u wszelkiej maści oscarowych spekulantów.

Ukoronowaniem tegorocznego AFF będzie retrospektywa Samuela Fullera – twórcy takich klasyków filmu noir jak "Shock Corridor" (1963) i "The Naked Kiss" (1964). Ten znany z szorstkiego obycia bezkompromisowy artysta wciąż pozostaje mistrzem wielu współczesnych magów kina, w tym Martina Scorsesego, Quentina Tarantino czy Jima Jarmuscha. W ramach jego retrospektywy pokażemy siedem filmów, w tym poświecony artyście dokument "A Fuller Life" (2013), którego autorką jest córka reżysera – Samantha Fuller.

Ogłoszenie programu festiwalu w środę 11.10.2017 o godz. 12:00 na americanfilmfestival.pl. Internetowa sprzedaż karnetów od 12.09.2017 od godz. 12:00.