James Cameron komentuje tragedię Titana: "Jestem porażony podobieństwem do katastrofy Titanica"

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/James+Cameron+komentuje+tragedi%C4%99+Titana%3A+%22Jestem+pora%C5%BCony+podobie%C5%84stwem+do+katastrofy+Titanica%22-151246
James Cameron komentuje tragedię Titana: "Jestem porażony podobieństwem do katastrofy Titanica"
źródło: Getty Images
autor: Kevin Winter
Firma OceanGate potwierdziła dziś, że wszyscy uczestnicy wyprawy na wrak Titanica zginęli. O komentarz poproszony został m.in. James Cameron. Autor nagrodzonego jedenastoma Oscarami "Titanica" oraz będącego zapisem ekspedycji do wraku legendarnego statku dokumentu "Głosy z głębin 3D" zauważył podobieństwa między katastrofą z 1912 roku a wydarzeniami ostatnich dni.

James Cameron komentuje katastrofę Titana


W wywiadzie udzielonym stacji ABC News James Cameron przyznał, że spędził na Titanicu więcej czasu niż jego kapitan podczas dziewiczego rejsu. Reżyser stwierdził, że do tragedii Titana doprowadziły te same czynniki co w przypadku katastrofy z 1912 roku. Jestem porażony podobieństwem do katastrofy Titanica – powiedział. Kapitan był wielokrotnie ostrzegany przed zderzeniem z górą lodową, a mimo to płynął na nią z pełną prędkością.

Cameron odniósł się też do swoich doświadczeń z pracami na dużych głębokościach:

Sam jestem projektantem i stworzyłem okręt, który pozwolił nam dotrzeć do najgłębszego miejsca w oceanie, położonego trzy razy głębiej niż punkt spoczynku Titanica. Rozumiem więc problemy inżynieryjne związane z budową tego typu pojazdu i znam wszystkie protokoły bezpieczeństwa, przez które trzeba przejść. Uważam za absolutnie koniecznie, aby ludzie rozumieli, że nurkowanie w głębokim zanurzeniu jest dojrzałą sztuką już od początku lat 60., kiedy to doszło do kilku wypadków. Jednak aż do teraz nikt nie zginął w głębokim zanurzeniu. To więcej czasu niż między Kitty Hawk a lądowaniem pierwszego boeinga 747.

James Cameron o pracy nad "Titanikiem"


James Cameron opowiedział o pracy nad "Titanikiem" w wywiadzie udzielonym "Playboyowi" w 2009 roku.

Zrobiłem "Titanica" nie dlatego, że chciałem nakręcić film, ale ponieważ chciałem zanurkować na wraku – stwierdził. Titanic był jak Mount Everest wśród wraków morskich, a ja jako nurek chciałem zrobić to we właściwy sposób. Kiedy dowiedziałem się o grupie facetów, którzy nurkowali na Titanicu, by zrobić film w technologii IMAX, powiedziałem: "Nakręcę hollywoodzki film, by sfinansować ekspedycję i zrobić to samo co oni". Pokochałem pierwsze wrażenie i chciałem więcej.

Zobaczcie zwiastun filmu "Głosy z głębin 3D"


Dokument "Głosy z głębin 3D" zadebiutował na ekranach kin w 2003 roku. Był to zapis trwającej sześć tygodni podwodnej ekspedycji do wraku Titanica. Zobaczcie jego zwiastun: Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones