John le Carré nie żyje. Autor powieści szpiegowskich miał 89 lat

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/John+le+Carr%C3%A9+nie+%C5%BCyje.+Autor+powie%C5%9Bci+szpiegowskich+mia%C5%82+89+lat-140587
John le Carré nie żyje. Autor powieści szpiegowskich miał 89 lat
źródło: Getty Images
autor: Stephane Cardinale - Corbis
Nie żyje John le Carré, ceniony brytyjski autor powieści szpiegowskich, które sprzedały się na całym świecie w 60 milionach egzemplarzy. Zmarł na zapalenie płuc w swoim domu w Kornwalii. Miał 89 lat.

John le Carré - kim był?John le Carré urodził się jago David Cornwell w 1931 roku. Studiował na Uniwersytecie w Bernie w Szwajcarii i ukończył Lincoln College w Oksfordzie. Po krótkiej karierze wykładowcy wstąpił do brytyjskiej służby zagranicznej. Rekrutował i monitorował szpiegów za Żelazną Kurtyną, co posłużyło mu potem za literacką inspirację.

Jako pisarz - pod pseudonimem John le Carré - zadebiutował w 1961 roku książką "Budzenie zmarłych". To tu po raz pierwszy pojawił się jego najpopularniejszy bohater, George Smiley, którego na dużym i małym ekranie grali potem m.in. Alec Guinness i Gary Oldman.

John le Carré - najważniejsze powieściPrzełomem w karierze pisarza stała się jego trzecia książka, "Ze śmiertelnego zimna" (1963), w której Smiley zszedł na drugi plan i zastąpił go Alec Leamas. Smiley powrócił jednak jeszcze m.in. w powieściach "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" (1974), "Jego uczniowska mość" (1977) i "Ludzie Smileya" (1979).

Wraz z końcem Zimnej Wojny le Carré poszerzył pole poruszanych przez siebie tematów o handel bronią ("Nocny recepcjonista", 1993), przemysł medyczny ("Wierny ogrodnik", 2001) czy wojnę z terroryzmem ("Przyjaźń absolutna", 2003). W 2016 opublikował też autobiograficzny "Tunel z gołębiami". Ostatnią powieść, "Szpiegowskie dziedzictwo", wydał w 2017 roku. 

John le Carré - słynne ekranizacjeKsiążki pisarza były wielokrotnie ekranizowane, zarówno na dużym, jak i małym ekranie. Do najważniejszych filmów opartych na jego książkach należą "Szpieg, który przyszedł z zimnej strefy" (1965, reż. Martin Ritt, wyst. Richard Burton), "Wierny ogrodnik" (2005, reż. Fernando Meirelles, wyst. Ralph Fiennes i Rachel Weisz), "Szpieg" (2011, reż. Tomas Alfredson, wyst. Gary Oldman) oraz "Bardzo poszukiwany człowiek" (2014, reż. Anton Corbijn, wyst. Philip Seymour Hoffman).

Głośne serialowe ekranizacje jego powieści to m.in. "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" (w roli głównej Alec Guinness), "Nocny recepcjonista" (2016) (w roli głównej Tom Hiddleston) oraz "Mała doboszka" (2018) w reżyserii Parka Chan-wooka z Florence Pugh.