Kolejni chętni, by odtajnić "Akta Snowdena"

The Wrap / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Kolejni+ch%C4%99tni%2C+by+odtajni%C4%87+%22Akta+Snowdena%22-109615
Melissa LeoZachary Quinto i Tom Wilkinson negocjują role w filmie Olivera Stone'a, którego bohaterem będzie Edward Snowden.


W maju 2013 roku mężczyzna spotkał się z dziennikarzem Glennem Greenwaldem, któremu opowiedział o dwuznacznych praktykach inwigilacyjnych stosowanych przez NSA oraz przekazał mu całą masę tajnych materiałów zdobytych tymi sposobami. W czerwcu Greenwald, za zgodą Snowdena, ujawnił światu jego tożsamość. Pięć dni później amerykańskie władze formalnie oskarżyły Snowdena o szpiegostwo. Ścigany Snowden początkowo ukrywał się w Hongkongu, a potem na lotnisku w Moskwie, zanim Władimir Putin przyznał mu prawo pobytu i ochronę. Wyjawione przez Snowdena informacje wywołały globalny skandal. Przez jednych nazywany jest bohaterem walki o podstawowe prawa człowieka. Inni nazywają go zdrajcą, który niszczy swoją ojczyznę.

Leo zagra dokumentalistkę Laurę Poitras, autorkę znakomicie przyjętego filmu o Snowdenie. Quinto wcieli się w Greenwalda. Wilkinson będzie Ewenem MacAskillem - korespondentem gazety "Guardian", który nagłośnił historię bohatera.

Rola Snowdena przypadła Josephowi Gordonowi Levittowi.