Młodzi i Film: Wielki Jantar za film "Moja polska dziewczyna"

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/M%C5%82odzi+i+Film%3A+Wielki+Jantar+za+film+%22Moja+polska+dziewczyna%22-133517
Ewa Banaszkiewicz oraz Mateusz Dymek za swój pełnometrażowy debiutów fabularnych "Moja polska dziewczyna" otrzymał Wielkiego Jantara 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Jurorzy nagrodzili także Kalinę Alabrudzińską za film "Nic nie ginie", czy Klarę Kochańską-Bajon oraz Kaspra Bajona za film "Via Carpatia".


Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych pod przewodnictwem Joanny Kos-Krauze uznało, że film Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka to przejmujący opis samotności współczesnego człowieka. Film spełniony. Nagrodę imienia Stanisława Różewicza za reżyserię otrzymała Kalina Alabrudzińska reżyserka filmu "Nic nie ginie". Jurorzy w uzasadnieniu nagrody zgodnie uznali, że witamy nowy talent w polskim kinie. Ponadto przyznano nagrodę specjalną za reżyserię dla Klary Kochańskiej-Bajon oraz Kaspra Bajona za "Vię Carpatię", czyli za kameralny film o wielkich sprawach, wymykający się jakimkolwiek definicjom. Za odwagę spojrzenia tam, gdzie inni z zakłopotaniem odwracają wzrok. Z kolei Jantar 2019 za scenariusz powędrował do Piotra Dylewskiego oraz Magdaleny Celmer – scenarzystów filmu "Zgniłe uszy". Zdaniem jurorów jest to twórcze, sprawne wodzenie widza za nos i wytarganie za uszy.

Nagrody aktorskie za najlepszą rolę kobiecą i męską trafiły do Julii Kijowskiej – za rolę w filmie "Via Carpatia" oraz Wojciecha Mecwaldowskiego za "Juliusza". Odkryciem aktorskim okrzyknięto Maję Pankiewicz za rolę w filmie "Eastern". Duet PRO8L3M otrzymał Jantara 2019 za muzykę do debiutu Piotra Adamskiego. Z kolei Jantarem za zdjęcia nagrodzono Michała Dymka – autora zdjęć do filmu "Moja polska dziewczyna". Jury Młodzieżowe najlepszym filmem uznało "Nic nie ginie" Kaliny Alabrudzińskiej, z kolei Nagroda Dziennikarzy powędrowała do Piotra Adamskiego. Publiczność koszalińska uznała, że Nagroda Publiczności powinna trafić do filmu "Underdog" w reżyserii Michała Kawulskiego.

W Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych Jantary 2019 za najlepszy film fabularnych otrzymał Hubert Patynowski za film "Nie zmieniaj tematu", za najlepszy film dokumentalny Grzegorz Paprzycki za "Mój kraj taki piękny", z kolei najlepszym filmem animowanym uznano "Mój dziwny starszy brat" Julii Orlik. Fundatorem wszystkich trzech Jantarów jest telewizja Canal+.

Adam Suzin za zdjęcia do filmu "Love Machines" Michała Materny oraz Zuzanna Zachara za zdjęcia do filmu "Piołun" odebrali ex aequo Jantara 2019 ufundowanego przez Heliograf Rental House z przeznaczeniem na sprzęt zdjęciowy i oświetleniowy do kolejnego filmu. Laureatem Jantara za najlepszy dźwięk ufundowanego przez Studio Fonograf z przeznaczeniem na udźwiękowienie kolejnego filmu został Konrad Błaszczyk – autor dźwięku do "Bajka na niespokojny sen".

AleKino+ przeznaczyło trzy nagrody specjalne – zakupy licencji do filmów z Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Ich laureatami zostali Jola Bańkowska za animację "Story", Rafał Łysak za dokument "Miłość bezwarunkowa" oraz Michał Chmielewski za "Hi, How Are You". Nagroda Specjalny Legalnej Kultury trafiła do Pawła Dyllusa za film "Dziwor".

O nagrody w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych walczyło 10 tytułów, z kolei w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych 65 tytuły: 31 fabuł, 14 dokumentów i 14 animacji.