Michael Caine w czeskim widowisku o przywódcy husytów

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Michael+Caine+w+czeskim+widowisku+o+przyw%C3%B3dcy+husyt%C3%B3w-129833
Michael Caine ("Iluzja 2") zagra w historycznym widowisku "Medieval". Gwiazdą obrazu już wcześniej został Ben Foster.


Film opowie o jednym z największych bohaterów narodowych Czechów, Janie Žižku z Trocnova (1360-1424). Był drobnym szlachcicem, który po utracie majątku służył jako najemnik. Brał udział w bitwie pod Grunwaldem (co uwiecznił Jan Matejko), a później służył królowi Czech Wacławowi IV. Po jego śmierci związał się z husytami i dowodził wojskami w Pilźnie. Pod koniec 1420 roku został przywódcą taborytów. Po śmierci w 1424 roku, zgodnie z jego ostatnią wolą, ściągnięto z niego skórę i wykorzystano ją do wykonania bębna. Stał on się relikwią sierotek (odłamu taborytów, uważających się za najwierniejszych zwolenników Žižka).

Jan Žižka uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dowódców w historii. Nie przegrał żadnej bitwy. Stosował nowatorskie rozwiązania, znacznie wyprzedzając swoje czasy. Wynalezione przez niego opancerzone wozy, uzbrojone w niewielkie działa i rusznice, bywają uznawane za pierwowzór czołgów, wyprzedzający je o około 500 lat. Podobne wozy były stosowane w późniejszych latach przez armie wielu krajów. [źródło: Wikipedia]

Choć obraz jest produkcją czeską - za kamerą stanie Petr Jákl, który jest również autorem scenariusza - to całość zostanie nakręcona w języku angielskim. Czeskiego bohatera narodowego zagra Foster, a Caine'owi przypadła rola doradcy Wacława IV.

W przyszłym roku Czesi obchodzić będą 600. rocznicę wybuchu wojen husyckich.