Michael Caine przechodzi na aktorską emeryturę?

BBC / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Michael+Caine+przechodzi+na+aktorsk%C4%85+emerytur%C4%99-144226
Michael Caine przechodzi na aktorską emeryturę?
źródło: Getty Images
autor: Pascal Le Segretain
W wywiadzie dla radia BBC One Michael Caine ogłosił, że kończy z aktorstwem. Komediodramat "Best Sellers", który we wrześniu trafił na ekrany amerykańskich kin, ma być ostatnim filmem w karierze wybitnego brytyjskiego aktora.  

Nie pracuję od dwóch lat. Mam problem z kręgosłupem, który wpływa na moje nogi, w związku z czym nie chodzę zbyt dobrze - przyznał Caine - Napisałem też książkę, kilka książek, które zostały wydane i odniosły sukces. Teraz nie jestem więc aktorem, tylko pisarzem. Co jest cudowne, bo jako aktor musisz wstawać o szóstej rano i iść do studia na zdjęcia. Będąc pisarzem, możesz zacząć pracę bez wychodzenia z łóżka.

Caine dodał, iż kłopoty zdrowotne nie są jedynym powodem, dla którego zdecydował się porzucić aktorstwo. - Mam 88 lat. Na rynku nie ma scenariuszy z głównymi bohaterami w moim wieku - tłumaczył.

Jak nietrudno się domyślić, słowa aktora wywołały spore poruszenie. Branżowy portal The Wrap skontaktował się z przedstawicielami Caine'a, aby upewnić się, czy gwiazdor podtrzymuje swoją deklarację. W tym momencie nastąpił jednak niespodziewany zwrot akcji. Rzecznik prasowy zapewnił bowiem, iż artysta nie zrezygnował całkowicie z aktorstwa.

Szybko pojawiły się pogłoski, że Caine wystąpi najpewniej w kolejnym dziele Christophera Nolana - biografii ojca bomby atomowej, J. Roberta Oppenheimera. Przypomnijmy, iż brytyjski aktor i twórca "Mrocznego rycerza" nakręcili dotąd wspólnie siedem filmów, w tym zeszłoroczny "Tenet".

Michael Caine występuje przed kamerą od ponad 60 lat. Rozgłos przyniosła mu rola w komedii "Alfie", za którą w 1967 roku otrzymał pierwszą w karierze nominację do Oscara. Do tej pory brytyjski aktor zdobył dwie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - pierwszą w 1987 roku za występ w "Hannie i jej siostrach", a drugą w 2000 roku za udział we "Wbrew regułom". Filmografia Caine'a liczy ponad 100 pozycji. Znajdziemy wśród nich takie klasyki jak "Włoska robota", "Dorwać Cartera", "Człowiek, który chciał być królem",  "O jeden most za daleko", "W przebraniu mordercy", "Ucieczka do zwycięstwa", "Edukacja Rity", trylogia "Mroczny Rycerz" czy "Incepcja". W 2000 roku w nagrodę za zasługi dla brytyjskiego kina królowa Elżbieta II uhonorowała aktora tytułem szlacheckim.