Michael Nyman napisze muzykę do "Jestem"

  • Gazeta Wyborcza
  • Filmy
Michael Nyman, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, napisze muzykę do filmu "Jestem" Doroty Kędzierzawskiej.

Obecnie Nyman pracuje nad muzyką do nowej adaptacji filmowej "Teresy Raquin" Emila Zoli z Josephem Fiennesem, Glenn Close i Franką Potente, "The Life of Nikola Tesla" Kena Russela i "A Cock and Bull Story" Michaela Winterbottoma, ale po obejrzeniu roboczej wersji "Jestem" przerwał wszystkie zobowiązania.

Nyman na jednym z międzynarodowych festiwali zobaczył poprzedni film Doroty Kędzierzawskiej, "Nic" (1998) i - poruszony tym obrazem - sam zaproponował reżyserce współpracę przy jej następnym projekcie.

Nyman pisze muzykę symfoniczną i kameralną, opery, utwory chóralne, wokalne, a także muzykę do telewizji i filmu. Nazwisko Nymana kojarzy się przede wszystkim z filmami Petera Greenaway'a.: "Kontrakt rysownika", "Wyliczanka", "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek", oraz "Księgi Prospera", jednak chyba największą sławę przyniosła mu ścieżka do "Fortepianu" Jane Campion.

Pomysł scenariusza "Jestem" zrodził się pod wpływem artykułu prasowego. Kilka lat temu policja w Łodzi zatrzymała kilkunastolatka, który po ucieczce z domu dziecka, przez ponad pół roku samotnie przemieszkiwał w opuszczonym baraku w sąsiedztwie dużego blokowiska. Przez ten czas nikt nie zainteresował się chłopcem, nikt nie zapytał skąd się tam wziął, ani gdzie są jego rodzice.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię