Najlepsze seriale true crime na Netflix, HBO Max i Amazon Prime Video. Top 10 seriali, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+seriale+true+crime+na+Netflix%2C+HBO+Max+i+Amazon+Prime+Video.+Top+10+seriali%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-147676
Najlepsze seriale true crime na Netflix, HBO Max i Amazon Prime Video. Top 10 seriali, które warto obejrzeć
Jakiś czas temu prezentowaliśmy Wam zestawienie najlepszych seriali o psychopatach. Dziś przygotowaliśmy podobny ranking – najlepsze seriale true crime, czyli dokumenty opowiadające o prawdziwych zbrodniach. Gotowi na dawkę mocnych wrażeń?  

Wśród najlepszych seriali true crime znalazły się dokumenty biorące pod lupę działalność najsłynniejszych seryjnych morderców ("Ted Bundy: Falling for a Killer", "Synowie Sama: Droga w mrok", "Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne'a Gacy'ego"), ale także produkcje przedstawiające kulisy głośnych spraw, które zainspirowały scenariusze popularnych seriali ("Utracone dzieci Atlanty", "Wojna z narkotykami"). Ograniczona liczba miejsc w rankingu sprawiła, że często stawaliśmy przed trudnymi wyborami ("Schody" czy "Making a Murderer"? "Synowie Sama: Droga w mrok" czy "Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę"? "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" czy "Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne'a Gacy'ego"?). Zadbaliśmy jednak o to, aby wszystkie wybrane przez nas seriale były dostępne na VOD – znajdziecie je na Netfliksie, HBO Max i Amazon Prime Video. 

Oglądacie seriale true crime? Który z wybranych przez nas seriali true crime uważacie za najlepszy? A może Waszym zdaniem w rankingu najlepszych seriali true crime powinny się znaleźć zupełnie inne tytuły? Czekamy na Wasze komentarze. 

Najlepsze seriale true crime na Amazon Prime Video


Historia agenta DEA Enrique "Kikiego" Camareny, który przeniknął w struktury kartelu z Guadalajary, stało się tematem emitowanego przez Netflix serialu "Narcos: Meksyk" z Michaelem Peñą i Diego Luną w rolach głównych. Jeśli szukacie produkcji, która pozwoli Wam spojrzeć na sprawę z innej perspektywy, polecamy dostępny na Amazon Prime Video serial dokumentalny "Wojna z narkotykami". Twórcy produkcji dotarli nie tylko do żony zamordowanego agenta czy jego współpracowników, ale także byłych członków kartelu. Serial w kompleksowy sposób opisuje nieoczywiste powiązania między przestępcami a walczącymi z nimi organizacjami.

Ted Bundy to jeden z najbardziej brutalnych seryjnych morderców w historii USA. Cynicznie wykorzystywał swoją inteligencję i urok osobisty, dzięki czemu latami unikał aresztowania lub uciekał przed wymiarem sprawiedliwości. Szukając odpowiedzi na pytanie: co legło u źródeł jego nienawiści wobec kobiet, twórcy miniserialu "Ted Bundy: Falling for a Killer" osadzają historię Bundy'ego w kontekście działalności ruchów feministycznych. Oddają głos nie tylko Elizabeth Kloepfer (posługującej się także nazwiskiem Kendall), która przez lata była w romantycznej relacji z Bundym, czy jej córce, dla której Bundy był jak tata, ale również studentkom i aktywistkom, krewnym ofiar czy kobietom zaczynającym wówczas pracę w zdominowanych przez mężczyzn zawodach.

Sprawa ta w pierwszej chwili może wzbudzać śmiech, prezentuje jednak nie mniej ważny problem niż pozostałe prezentowane tu seriale. "Lorena" to opowieść o kobiecie, która po latach upokorzeń i przemocy ze strony męża zemściła się na nim... odcinając mu penisa. Twórcy serialu rozmawiają zarówno z tytułową bohaterką, jak i jej mężem, którzy mówią o feralnej nocy oraz jej wpływie na ich dalsze życie. Odkuty z tabloidowej sensacji dokument, choć opowiada o wydarzeniach z początku lat 90. XX wieku, porusza aktualne do dziś tematy, takie jak przemoc domowa czy prawa kobiet.


Najlepsze seriale true crime na HBO Max



W 1985 roku niewielką miejscowością Beatrice w stanie Nebraska wstrząsnęła szokująca zbrodnia: 68-letnia Helen Wilson została zgwałcona i zamordowana. Tytułowa Szóstka z Nebraski to osoby, które zostały skazane za tę zbrodnię, a w 2009 roku, po ponownym przebadaniu materiału DNA, uniewinnione. Serial analizuje fenomen "odzyskanych wspomnień", który często sprawia, że podejrzani składają fałszywe, obciążające ich zeznania i przybliża widzom niekonwencjonalne metody wykorzystywane przez policję. Jego twórcy próbują odtworzyć sposób myślenia oskarżonych, z których kilkoro było emocjonalne i psychicznie podatnych na psychologiczne sugestie i podkreślają jednocześnie, że śledczy oraz eksperci ds. kryminalistyki popełnili wiele błędów podczas dochodzenia i zabezpieczania śladów, co utwierdziło członków ławy przysięgłych w przekonaniu o winie oskarżonych.

2

Utracone dzieci Atlanty

Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children
Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku doszło do serii tajemniczych zaginięć i morderstw czarnych chłopców i nastolatków z Atlanty. Sprawa ta była tematem drugiego sezonu "Mindhuntera", czyli głośnego serialu Davida Finchera, który możecie obejrzeć na Netfliksie. Pięcioodcinkowy dokument HBO "Utracone dzieci Atlanty" rzuca nowe światło na wielowątkowe śledztwo, które zostało wznowione po 40 latach. Twórcy przedstawiają sprawę z różnych punktów widzenia – policjantów i agentów FBI, prokuratury, ale też aktywistów czy rodzin ofiar. Osadzają sprawę w kontekście rasowym i klasowym, pokazując jak czynniki te wpłynęły na prowadzone przed laty śledztwo.

"Cienka, niebieska linia" pokazała, że dokumenty true crime mogą nie tylko opowiadać o rzeczywistości, ale również ją kształtować. Dzięki filmowi Errola Morrisa niesłusznie skazany Randall Adams został zwolniony z więzienia i oczyszczony z zarzutów. "Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta" pozwolił natomiast znaleźć winnego popełnionego przed laty morderstwa. Serial wygląda wprawdzie jak klasyczny zbiór gadających głów, ale ogląda się go jak najlepszy thriller.


Najlepsze seriale true crime na Netflix


Po sukcesie dokumentu "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" Joe Berlinger zdecydował się zrealizować kolejną część cyklu. Na bohatera wybrał Johna Wayne'a Gacy'ego – szanowanego obywatela i właściciela firmy budowlanej, który chętnie zatrudniał młodych ludzi, dając im możliwość zdobycia doświadczenia. Tajemnicze zniknięcie jednego z nich daje początek śledztwu, które doprowadza do szokującego odkrycia: na terenie jego posesji odkryte zostają szczątki ponad 30 młodych mężczyzn. Ofiar mogło być jednak znacznie więcej. Twórcy serialu prezentują niepublikowane do tej pory nagrania z procesu Gacy'ego, które rzucają nowe światło na narcystyczny sposób myślenia mordercy i pomagają zrozumieć, dlaczego tak długo pozostawał bezkarny. Sprawę komentują także osoby zaangażowane w śledztwo – policjanci i technicy kryminalistyczni, adwokaci i prokuratorzy, a także jedna z ofiar Gacy'ego, której udało się ujść z życiem.

Prace nad dokumentem "Making a Murderer" trwały aż 10 lat. Opowiada on historię mężczyzny, który usiłując ujawnić korupcję w lokalnych organach ścigania, zostaje głównym podejrzanym w makabrycznym morderstwie. Ostatecznie zostaje oczyszczony z zarzutów na mocy dowodów z badania DNA. Osadzony na północy Stanów Zjednoczonych serial daje widzowi wgląd w głośną sprawę kryminalną, w której najważniejsza jest reputacja, a nic nie jest tym, na co wygląda.

Dokumenty true crime można podzielić na dwie kategorie: produkcje niewychodzące poza rekonstrukcję zbrodni i przedstawienie kulisów śledztwa i takie, które oprócz odpowiedzi na pytania "kto?" i "dlaczego?" oferują osadzenie przedstawionych wydarzeń w szerszym kontekście społeczno-kulturowym. Odtworzenie faktów jest w nich punktem wyjścia do zupełnie nowej, nieznanej szerszej publiczności historii. Taką strategię przyjmuje Joshua Zeman ("Cropsey", "Góra Morderstw"), reżyser serialu "Synowie Sama: Droga w mrok". W centrum wydarzeń stawia niezależnego dziennikarza śledczego Marury'ego Terry'ego. Pochodzący z tej samej miejscowości co niesławny Syn Sama mężczyzna za punkt honoru postawił sobie ustalenie, kto naprawdę stoi za zbrodniami. Szybko dochodzi do wniosku, że krwawa seria nie była dziełem jednej osoby, lecz zorganizowanej grupy...

Seriale true crime często opowiadają o życiu seryjnych morderców. Na ich tle wyróżnia się "The Confession Killer". Kolejny serial dokumentalny na naszej liście opowiada historię Henry'ego Lee Lucasa, który "zasłynął" jako jeden z najaktywniejszych seryjnych morderców w historii USA (przypisywano mu ponad 200 zbrodni). Cofając się do lat 80. XX wieku, twórcy podejmują niewygodny temat technik stosowanych wówczas przez śledczych. Policjanci mający do czynienia z Lucasem działali wg zasady lepszy rydz niż nic – nawet jeśli zebrane dowody podważały wiarygodność jego zeznań, woleli zamknąć sprawę niż szukać prawdziwego mordercy. Tymczasem domniemany psychopata okazuje się prostu średnio rozgarniętym człowiekiem, który zachęcony uwagą ze strony policji i mediów, przyznawał się do kolejnych morderstw.


A jeśli seriale true crime Was nie kręcą, zachęcamy do poszukania czegoś w naszych pozostałych rankingach. Znajdziecie w nich m.in. najlepsze seriale o kosmosie, najlepsze seriale o przetrwaniu oraz top 10 pozytywnych filmów – w sam raz na coraz dłuższe jesienne wieczory. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones