Czy "Dahmer" to serial LGBTQ+ ? Twórca odpowiada na krytykę

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Netflix%2C+LGBTQ+i+zarzuty+rodzin+ofiar+-+tw%C3%B3rcy+o+serialu+%22Dahmer%22-148801
Czy "Dahmer" to serial LGBTQ+ ? Twórca odpowiada na krytykę
Choć od premiery serialu "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" minęło już sporo czasu, atmosfera wokół produkcji wciąż jest gorąca. W rozmowie z Variety, aktor Evan Peters oraz showrunner i producent Ryan Murphy odnieśli się do niektórych z zarzutów wobec serialu. 

Ryan Murhpy o serialu "Dahmer": dlaczego Netflix uznał go za produkcję LGBTQ+?



Przypomnijmy: we wrześniu bieżącego roku Eric Perry, kuzyn zamordowanego przez Dahmera Errola Lindseya, napisał na Twitterze: "Nie polecam nikomu tego seansu. Wiem, że true crime to teraz moda, ale jeśli interesują Was ofiary, to moja rodzina jest wściekła". Na platformie Perry umieścił wideo z zeznającą w sądzie w 1992 roku siostrą Lindseya Ritą Isbell oraz serialowy odpowiednik tej chwili. "Rekonstrukcja momentu, w którym Rita ma załamanie nerwowe, stojąc przed człowiekiem, który torturował i zamordował jej brata, to po prostu przesada. Przesada" - napisał.

Murphy powiedział, że skontaktował się z blisko 20 rodzinami ofiar seryjnego mordercy, ale do żadnej nie dostał odpowiedzi. Musiał zatem polegać na "bardzo dużej ekipie researcherów", którzy przez trzy i pół roku "pracowali dzień i w nocy, by oddać sprawiedliwość poszkodowanym".  Jedyną osobą, z którą się nie skontaktowali, miał być ojciec Dahmera, Lionel, grany w serialu przez Richarda Jenkinsa. Lionel opowiedział swoją historię. To nie była nasza historia - skonstatował. 

Nigdy nie obchodził mnie Dahmer jako potwór. Interesowało mnie to, co go stworzyło. Myślę, że fakt, że wszyscy bohaterowie tej historii postrzegani są przeze mnie jako ludzie z krwi i kości oraz ten rodzaj realizmu sprawiły, że pojawiły się podobne reakcje. Nie mogę mieć zdania na ich temat. Zależało nam przede wszystkim na tym, żeby jak najlepiej oddać perspektywę ofiar.  

W dalszej części rozmowy reżyser odniósł się także do kontrowersji wokół kategorii LGBTQ+, do której serial został zakwalifikowany na platformie Netflix - kategorii promującej zwykle pokrzepiające, wzywające do tolerancji i zdecydowanie lżejsze gatunkowo produkcje. Przypomnijmy, że serwis się wycofał z tego ruchu jeszcze we wrześniu, po medialnym backlashu. 

Myślę, że podobną metkę serial dostał wyłącznie z mojego powodu. Jestem gejem, większość moich produkcji w jakiś sposób dotyka tematów bliskich środowisku LGBTQ. Jestem w tym przypadku bardzo samolubny. Być może dlatego, że gdy dorastałem, nie mogłem podobnych rzeczy oglądać. To w pewnym sensie moja misja - opowiadać takie historie, mówić o takich bohaterach, odkrywać zagrzebaną prawdę.   

"Dahmer" - o czym opowiada kontrowersyjny serial?



"Dahmer" to nie tylko opowieść o samym kanibalu i seryjnym mordercy, ale też zapis niekompetencji organów ścigania, które przez lata pozostawały bezradne wobec krążącego po Wisconsin potwora. Przedstawione zostaną liczne przypadki, kiedy to Dahmer prawie został zatrzymany, ale ostatecznie wywinął się policji. Co więcej, jako schludny, przystojny biały mężczyzna mógł liczyć na taryfę ulgową i wyrozumiałość ze strony policjantów czy sędziów, którzy mieli z nim do czynienia przy okazji oskarżeń o drobne przestępstwa.

Gwiazdą produkcji jest Evan Peters. Na ekranie towarzyszą mu Penelope Ann Miller (jako matka Dahmera), Richard Jenkins (jako ojciec Dahmera), Niecy Nash (jako Glenda Cleveland, sąsiadka Dahmera, która wielokrotnie próbowała go powstrzymać, informując organy ścigania o jego niepokojących zachowaniach), Shaun J. Brown (jako Tracy, niedoszła ofiara Dahmera; udało mu się uciec i doprowadzić do zatrzymania mordercy) i Colin Ford (jako Chazz).

Serial Killers o serialu "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera"



Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones