Nie żyje William Friedkin. Reżyser legendarnego "Egzorcysty" miał 87 lat

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+William+Friedkin.+Re%C5%BCyser+legendarnego+%22Egzorcysty%22+mia%C5%82+87+lat-151687
Nie żyje William Friedkin. Reżyser legendarnego "Egzorcysty" miał 87 lat
źródło: Getty Images
autor: Rosdiana Ciaravolo
W wieku 87 lat zmarł William Friedkin – autor kultowego "Egzorcysty". W jego bogatym dorobku znajdziemy również takie filmy jak "Francuski łącznik", "Cena strachu", "Żyć i umrzeć w Los Angeles", "Dwunastu gniewnych ludzi", "Regulamin zabijania" czy "Zabójczy Joe". Na tegorocznym festiwalu w Wenecji zaprezentowany zostanie jego ostatni film – dramat wojenny "The Caine Mutiny Court-Martial".

Przypominamy odcinek programu Na skróty, w którym opowiadamy o "Egzorcyście". W 1974 roku horror ten został nagrodzony dwoma Oscarami – za najlepszy scenariusz adaptowany i dźwięk. Friedkin walczył wówczas o nagrodę dla najlepszego reżysera. Kim był William Friedkin? Początki kariery


William Friedkin urodził się 29 sierpnia 1935 roku. Tuż po ukończeniu liceum podjął pracę w stacji WGN-TV. Karierę rozpoczął jeszcze przed 20 rokiem życia, realizując programy telewizyjne i dokumenty – m.in. nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco "The People vs. Paul Crump".

"Egzorcysta", "Francuski łącznik"... Najważniejsze filmy Williama Friedkina

 
William Friedkin zyskał rozgłos za sprawą "Francuskiego łącznika". Adaptacja powieści Robina Moore'a z Gene'em Hackmanem i Royem Scheiderem w rolach głównych została nagrodzona pięcioma Oscarami, m.in. dla najlepszego reżysera. Jego kolejny film, kultowy "Egzorcysta", do dziś uznawany jest za niedościgniony wśród horroru satanistycznego. Reżyser wrócił do tematu opętań w prezentowanym na festiwalu w Wenecji dokumencie "The Devil and Father Amorth", który aktualnie zamyka jego filmografię. 

GettyImages-515401872.jpg Getty Images © Bettmann
1972 rok. William Friedkin z Oscarem za "Francuskiego łącznika"

Choć William Friedkin miał w swoim dorobku komedie kryminalne ("Skok na Brinka", "Układ stulecia"), w pamięci kinomanów zapisał się przede wszystkim jako autor thrillerów i filmów sensacyjnych. W jego dorobku znajdziemy takie produkcje jak "Zadanie specjalne" z Alem Pacino i Paulem Sorvino, "Żyć i umrzeć w Los Angeles" z Willemem Dafoe, "Regulamin zabijania" z Tommym Lee Jonesem i Samuelem L. Jacksonem, "Nożownik" z Benicio del Toro, nagrodzony w Cannes "Robak" czy "Zabójczy Joe". Na uwagę zasługują również jego remaki "Ceny strachu" Henriego-Georges'a Clouzota (Friedkin uznawał go za jeden z filmów, które wywarły na niego największy wpływ) oraz "Dwunastu gniewnych ludzi". 

William Friedkin pracował również przy popularnych produkcjach telewizyjnych. Wyreżyserował odcinki takich serialu jak "Strefa mroku", "Opowieści z krypty" czy "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas".

William Friedkin opowiada o swojej karierze. Zobacz wideo z 70. festiwalu filmowego w Wenecji


Przypominamy wideo z konferencji prasowej podczas 70. edycji festiwalu filmowego w Wenecji, podczas której William Friedkin opowiadał o swojej karierze:

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones