Nie żyje wybitny scenarzysta Jean-Claude Carrière

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+wybitny+scenarzysta+Jean-Claude+Carri%C3%A8re-141227
Nie żyje wybitny scenarzysta Jean-Claude Carrière
źródło: Getty Images
autor: Kevin Winter
W poniedziałek w Paryżu zmarł legendarny francuski scenarzysta Jean-Claude Carrière. Miał 89 lat.

W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery współpracował z najwybitniejszymi reżyserami światowego kina, w tym z Luisem Buñuelem, Jean-Lukiem Godardem, Michaelem Hanekem, Milosem Formanem, Volkerem Schlöndorffem i Andrzejem Wajdą. Zdobył m.in. dwa Oscary, dwie nagrody BAFTA oraz Europejską Nagrodę Filmową.

Odbierając w 2014 roku honorowego Oscara, Carrière powiedział: Bardzo często zapomina się lub ignoruje scenarzystów. Są jak cienie przechodzące przez historię kina. Ich nazwiska nie pojawiają się w recenzjach wcale bądź bardzo rzadko. Ale nadal są filmowcami. Dlatego dziś wieczorem chciałbym podzielić się tą bezcenną statuetką ze wszystkimi moimi kolegami. Tymi, których znam, i tymi, których nie znam, z całego świata.

Carrière był wyjątkowo płodnym i wszechstronnym autorem. Jego filmografia liczy ponad 150 pozycji. Do tego dochodzą m.in. książki oraz sztuki teatralne. Do najsłynniejszych filmów, przy których pracował, należą m.in. "Piękność dnia", "Dyskretny urok burżuazji", "Mroczny przedmiot pożądania", "Odlot", "Blaszany bębenek", "Danton" oraz "Nieznośna lekkość bytu".

W jednym z ostatnich wywiadów Carrière stwierdził: Pracujesz, aby wykonać dobrą robotę. Myślisz o tym, kto to zobaczy, i masz nadzieję, że im się spodoba. Przez całą swoją karierę spotykałem głównie dobrych, świadomych ludzi, którzy wiedzieli, że rozmawiają z publicznością, na którą mieli pewien wpływ. W dzisiejszych czasach ludzie myślą tylko o sukcesie - czy to będzie hit, czy nie? Ogólnie rzecz biorąc, kiedy pracujesz nad wzniesieniem własnego posągu, kończy się to rozpadem.
Udostępnij: