Nowy numer "EKRANów" od wczoraj w sprzedaży

https://www.filmweb.pl/news/Nowy+numer+%22EKRAN%C3%B3w%22+od+wczoraj+w+sprzeda%C5%BCy-85237
Kino w konfrontacji ze sportem jest częściej przegrane, ale za to telewizja sportem żyje. Od początku istnienia aż po dzień dzisiejszy wzajemny splot obu fenomenów zwiększa ich popularność. Tematem majowych "EKRANów" jest zatem sport w filmie i mediach, bo trudno uniknąć gorączki piłkarskich mistrzostw Europy i nieodległej olimpiady w Londynie.

Cykl artykułów otwiera wywiad z Andrzejem Gwoździem, redaktorem książki "Media – eros – przemoc". Sport w czasach popkultury, poświęconej tematyce medialnych reprezentacji sportu. O związkach sportu i mediów pisze Adam Czaja, o zjawisku e-gamingu – Mateusz Felczak, zaś Michał Lesiak przypomina najciekawsze filmy sportowe, począwszy od zainscenizowanego w atelier Edisona w 1894 roku pojedynku bokserskiego z udziałem byłego mistrza w wadze ciężkiej Jamesa J. Corbetta, aż po znajdujący się jeszcze w produkcji, najnowszy film Marcina Koszałki "Będziesz legendą, człowieku" o drodze Polaków do Euro.

Ponadto w numerze recenzje filmów: "Tyranozaur", "Trzy", "Histeria", "She Monkeys", "Matka", "Gąsienica", "Jesteś tutaj", "Przypis" i "Okoliczności", a także artykuły o twórczości braci Taviani, zdobywców Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale za film "Cezar musi umrzeć" oraz o Tianie Zhuangzhuangu, jednym z wielkiej trójki chińskich reżyserów piątej generacji.

Entuzjastom "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" i cyklu "Zejście" polecamy artykuł o survival horrorze. Ta jedna z najbardziej radykalnych odmian gatunkowych filmowego horroru – szokująca obrazami przemocy, zezwierzęconą wizją człowieka i darwinistycznym spojrzeniem na świat – w ostatniej dekadzie zyskała na popularności.

O równie interesującym zjawisku – tym razem z pograniczna sztuk wizualnych, filmu, mody i fotografii – traktuje artykuł o fashion movies, czyli o pełniących funkcję nietypowej reklamy krótkich filmach realizowanych zazwyczaj na zamówienie projektantów i domów mody.

W cyklu o niezrealizowanych filmach tym razem gratka dla wielbicieli Siergieja Eisensteina – artykuł o trzeciej części "Iwana Groźnego", zaś dla miłośników starych baśni na nowo opowiedzianych – motyw Królewny Śnieżki. W części poświęconej sylwetkom aktorów, w majowym numerze rozgryzamy fenomen Michelle Williams. Widzom przywiązanym do małego ekranu polecamy zaś serial "Luck" o wyścigach konnych, sportowej rywalizacji i hazardzie, którego gwiazdą jest sam Dustin Hoffman.

W dziale poświęconym historii kina przywołujemy tym razem jedno z najbardziej wstydliwych wydarzeń w historii amerykańskiego kina. Czarna lista Hollywood to historia donosicielstwa, poniżania, łamania karier, a nawet przedwczesnych śmierci. Wydarzenia sprzed 60 lat są wciąż żywe w świadomości Hollywoodu i wielokrotnie inspirowały kino.

Bohaterami wywiadów w majowym numerze "EKRANów" są Brillante Mendoza, wybitny filipiński reżyser, z którym rozmawiamy o jego najnowszym filmie, "Captive", a także legendarny polski operator filmowy Witold Sobociński, laureat "Platynowych Lwów" na tegorocznym festiwalu w Gdyni, oraz Marian Marzyński, dokumentalista zajmujący się tematem Holocaustu, którego najnowszy film, "Nigdy nie zapomnij kłamać" miał premierę w kwietniu tego roku w ISzA UJ w Krakowie.

Czytelnikom interesującym się twórczością z pogranicza kina i innych dziedzin sztuki proponujemy artykuły o początkach animacji 3D, finałowej części trylogii gier science fiction "Mass Effect" oraz o pracach Olgii Czernyszewy i Konrada Smoleńskiego.

Zapraszamy do lektury!
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones