OSCARY 2017: Polski akcent za sprawą Łotwy

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2017%3A+Polski+akcent+za+spraw%C4%85+%C5%81otwy-119599
Już do 74 wzrosła liczba krajów, które ubiegać się będą o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W ostatnich dniach swoich przedstawicieli wytypowały następujące kraje:


Łotwa – Mamy polski akcent w rywalizacji oscarowej. Łotwę reprezentować będzie zrealizowany w koprodukcji z Polską "Świt". Jedną z głównych ról zagrał w nim Wiktor Zborowski. Obraz inspirowany jest historią chłopca Pawlika Morozowa, który stał się symbolem komunistycznej propagandy w latach 20. ubiegłego wieku oraz filmu, jaki o nim kręcił (ale nie dokończył) Sergei M. Eisenstein.

Kanada – Wybór padł na zdobywcę nagrody jury na festiwalu w Cannes "To tylko koniec świata". Choć jego reżyser – Xavier Dolan – ma dopiero 27 lat, to jest to już jego trzeci film walczący o Oscara. Wcześniej Kanada wysłała do Hollywood jego "Zabiłem moją matkę" i "Mamę". Oba nie znalazły się na liście nominowanych.

Słowenia – Kandydatem tego kraju został pseudodokument "Houston, imamo problem!" opowiadający o tym, jak Amerykanie powstrzymali jugosłowiański program podboju kosmosu w latach 60. Film miał swoją premierę w kwietniu na festiwalu Tribeca.

Indonezja – Wybór padł na "Surat dari Praha". Jest to opowieść o miłości rozgrywająca się w środowisku politycznych uchodźców przebywających w Pradze.

Jordania – O statuetkę powalczy "3000 Layla". Historia palestyńskiej kobiety, która podczas pobytu w więzieniu rodzi syna, miała swoją premierę rok temu na festiwalu w Toronto. Jest to dopiero trzeci film reprezentujący ten kraj na Oscarach. Przed rokiem Jordania otrzymała nominację za sprawą obrazu "Theeb".

Włochy - Nie ma niespodzianki. Kraj ten reprezentować będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia w lutym tego roku - dokument "Fuocoammare. Ogień na morzu".

Francja - Paul Verhoeven nakręcił swój pierwszy francuskojęzyczny film i od razu będzie dla Francji walczył o Oscara. "Elle" miała swoją premierę w Cannes, gdzie bezskutecznie walczyła o Złotą Palmę.