Ocenzurowany "Skyfall" w chińskich kinach

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Ocenzurowany+%22Skyfall%22+w+chi%C5%84skich+kinach-92252
James Bond potrafi wyjść cało z potyczki z każdym zakapiorem, ale nie chińskimi cenzorami. Do kin za Wielkim Murem trafiła właśnie okrojona wersja "Skyfall".Z filmu zniknęła m.in. rozgrywająca się w Szanghaju scena, w której francuski zabójca (Ola Rapace) morduje chińskiego strażnika w lobby wieżowca.  

Cenzorom nie spodobała się również rozmowa Bonda z Severine (Berenice Marlohe) w kasynie w Makau. Agent 007 sugeruje w niej, że tatuaż na ciele dziewczyny to dowód na to, iż od najmłodszych lat była zmuszana przez okolicznych alfonsów do prostytucji. Cenzorzy poradzili sobie w następujący sposób: scena nie została wycięta, ale w napisach z chińskim tłumaczeniem nie ma nawet słowa o stręczycielstwie. Zamiast tego Bond wspomina o przymuszeniu do pracy z gangsterami.

W podobny sposób specjaliści od propagandy poradzili sobie z opowieścią Raoula Silvy (Javier Bardem), który został wydany lokalnym władzom, gdy szpiegował dla MI6 na placówce w Hong Kongu.  Chińscy widzowie, którzy nie znają angielskiego, nie dowiedzą o przerażających torturach, jakich dopuścili się wobec czarnego charakteru azjatyccy śledczy.

Chińczycy regularnie kaleczą w słusznej sprawie hollywoodzkie widowiska. Wcześniej ofiarą cenzorów padli m.in. "Faceci w czerni 3" (wyleciały wszystkie sceny z chińskimi aktorami), "Mission: Impossible 3" (zniknęła m.in. scena w Szanghaju, gdy kilku mężczyzn gra w mahjong, a za ścianą trzymany jest zakładnik) oraz "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata" (wycięto cały wątek z udziałem Chow Yun-fata, uznano, że jego bohater to karykatura Chińczyka).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones