Oscary 2022: Dwa filmy nagrodzone w Cannes w rywalizacji

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary+2022%3A+Dwa+filmy+nagrodzone+w+Cannes+w+rywalizacji-144153
Oscary 2022: Dwa filmy nagrodzone w Cannes w rywalizacji
W ciągu ostatnich 24 godzin poznaliśmy czterech kolejnych rywali "Żeby nie było śladów" do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Dwa tytuły to zdobywcy laurów na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Jednym z nich jest "Hytti nro 6", czyli zdobywca drugiego najważniejszego canneńskiego wyróżnienia, Grand Prix. Jest to opowieść o podróży pociągiem z Moskwy do Murmańska fińskiej studentki i rosyjskiego górnika.

Reżyserem filmu jest Juho Kuosmanen, którego "Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia" reprezentował Finlandię w oscarowym wyścigu przed pięcioma lat. Jednak jedynym kandydatem tego kraju, który zdołał wywalczyć nominację, pozostaje "Człowiek bez przeszłości".


Również z Cannes pochodzi japoński kandydat do Oscara "Drive My Car". Jest to intymna opowieść o złożonej relacji miłosnej wybitnego aktora i reżysera z kobietą, która skrywa przed nim wiele tajemnic. Film w Cannes został obsypany nagrodami. Najważniejszą był laur za scenariusz.

Od czasu formalnego stworzenia oddzielnej kategorii dla filmów nieanglojęzycznych Japonia zdołała wywalczyć tylko jednego Oscara. Ma jednak na koncie trzy statuetki honorowe przyznane w latach 50.


Czesi do Los Angeles wyślą swój największy kasowy hit tego roku, film "Zátopek". Jest to biografia czeskiego biegacza, czterokrotnego złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich. Film miał swoją premierę na festiwalu w Karlowych Warach, gdzie otrzymał nagrodę publiczności.

Jest to drugie dzieło reżysera Davida Ondříčka, które reprezentuje Czechy. Pierwszym (bez nominacji) był "W cieniu". Od czasu rozpadu Czechosłowacji Czechom udało się zdobyć jednego Oscara i dwie dalsze nominacje.


Swojego kandydata ma także Bułgaria. To dramat "Strah" o mieszkającej przy tureckiej granicy wdowie, której życie zmieni uchodźca z Mali.

Bułgaria wciąż czeka na pierwszą oscarową nominację. Dla reżysera "Strahu" jest to drugie podejście. Pierwszym był film "Przegrani".

Do tej pory do rywalizacji oscarowej zgłosiły się następujące kraje:

Albania: "Dy luanë drejt Venecias"
Armenia: "Si le vent tombe"
Bułgaria: "Strah"
Chorwacja: "Tereza37"
Czechy: "Zátopek"
Ekwador: "Sumergible"
Finlandia: "Hytti nro 6"
Grecja: "Digger"
Hiszpania: "Szef roku"
Holandia: "Do Not Hesitate"
Irlandia: "Foscadh"
Izrael: "Vayehi Boker"
Japonia: "Drive My Car"
Kambodża: "Bodeng sar"
Kanada: Les oiseaux ivres
Kirgistan: "Shambala"
Kolumbia: "Memoria"
Korea Południowa: "Mo-ga-di-syu"
Kosowo: "Zgjoi"
Maroko: "Haut et fort"
Niemcy: "Jestem twój"
Peru: "Manco Cápac"
Polska: "Żeby nie było śladów"
Serbia: "Oaza"
Słowenia: "Sanremo"
Somalia: "Guled & Nasra"
Szwajcaria: "Olga"
Tajwan: "Pu bu"
Ukraina: "Złe drogi"
Węgry: "Post Mortem"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones