Pożegnanie Kena Russella w Iluzjonie

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Po%C5%BCegnanie+Kena+Russella+w+Iluzjonie-81082
27 listopada 2011 roku świat filmowy obiegła kolejna smutna wiadomość – w wieku 84 lat zmarł jeden z najwybitniejszych reżyserów brytyjskich – Ken Russell.

Twórczość Russella, jednej z najbardziej ekstrawaganckich postaci współczesnego kina, zawsze charakteryzowała się niezwykłą formą wizualną, przy jednoczesnym bulwersującym, wywołującym ostre polemiki traktowaniu poruszanych w jego filmach problemów. Poszukiwał granic, za którymi ludzka świadomość łączy się z podświadomością, obszarów gdzie tkwią zakodowane wzorce ludzkich zachowań i geneza twórczości artystycznej. Nie cofał się przed drastycznością w ukazywaniu przemocy i seksualności swoich bohaterów. Zdobył uznanie dzięki biografiom znanych kompozytorów i innych postaci świata sztuki – filmom, które odznaczały się oryginalną, dopracowaną stroną wizualną. W kinie Iluzjon wyświetlimy 5 spośród ponad 70 filmów, które na przestrzeni niemal półwiecza zrealizował reżyser, a wśród nich nominowaną do Złotej Palmy biografię Gustava Mahlera, którego 100. rocznica śmierci przypada akurat w 2011 roku, rock-operę "Tommy" z udziałem takich gwiazd muzyki jak zespół The Who, Tina Turner czy Eric Clapton a także dramat psychologiczny "Odmienne stany świadomości".

Przegląd potrwa w dniach 14-23 stycznia w kinie Iluzjon.

Natomiast 15 stycznia o godz. 20.00 kino Iluzjon Filmoteki Narodowej zaprasza na, kolejny z cyklu SEANSÓW PRZEDPREMIEROWYCH, film sygnowany marką GutekFilm. Na czwarty w tym sezonie seans wybraliśmy nagrodzoną British Independent Film Award za najlepszy scenariusz i debiut reżyserski komedię Richarda Ayoade "Moja łódź podwodna". Pierwsza fabuła cenionego realizatora teledysków (m.in. Arctic Monkeys), mimo iż wyprodukowana przez znanego komedianta – Bena Stillera, nie jest prostą mainstreamową komedyjką, bowiem reżyser wyrasta z tradycji humoru angielskich komików takich jak Hugh Laurie czy grupa Monty Pytona, co w efekcie historię dojrzewania 15-letniego Oliviera, którego celem z jednej strony jest szybka utrata dziewictwa a z drugiej niedopuszczenie do rozwodu rodziców,  czyni opowieścią ekscentryczną i zaskakującą.

Szczegóły obu wydarzeń na www.fn.org.pl