Pokaz specjalny filmu "Odwet" – zapomnianej perełki kina lat 80.

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Pokaz+specjalny+filmu+%22Odwet%22+%E2%80%93+zapomnianej+pere%C5%82ki+kina+lat+80.-156082
Pokaz specjalny filmu "Odwet" – zapomnianej perełki kina lat 80.
"Odwet" Tomasza Zygadły to jeden z najoryginalniejszych polskich filmów lat 80. Odrestaurowany z wielką dbałością obraz zostanie przypomniany w niedzielę 16 czerwca o godz. 18 w warszawskim Kinie Iluzjon. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Doroty Masłowskiej, Kaspra Bajona i Jacka Zygadły.

Pisarka Dorota Masłowska i scenarzysta Kasper Bajon wybrali "Odwet" Tomasza Zygadły jako najlepszy na Niebyłym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (kurator: Miłosz Stelmach), który odbył się we wrześniu 2023 roku w Gdyni.

Dzięki tej nagrodzie "Odwet" został zrekonstruowany i ponownie będziemy mogli go oglądać w Iluzjonie. Rekonstrukcję nadzorował Jacek Zygadło, brat reżysera i autor zdjęć. W wyniku tych prac obraz zyskał niezwykłą jakość – widzom ukazał się zupełnie inny film, pełen detali i drugich planów.

"Odwet", reż. Tomasz Zygadło, 101 min, 1982, Polska

Zainspirowany poematem Aleksandra Błoka i poezją Bolesława Leśmiana film zaczyna się od onirycznej, dwudziestominutowej sekwencji przedstawiającej dwóch młodych mężczyzn, którzy wznoszą się ponad ziemię i szybują ponad górskim krajobrazem. Akcja główna dzieje się jednak wiele lat później, kiedy główni bohaterowie, Midroń i Świdrycki spotykają się przypadkiem po latach w górskim schronisku, w którym przebywali jako młodzieńcy. Zarówno mężczyźni, jak i ich żony mają okazję, by powrócić wspomnieniami do dawnych pragnień i dokonać bilansu życiowego.

Niezwykle gorzki obraz degrengolady społecznej rozgrywa się w górskim schronisku, niczym "Spirala" Krzysztofa Zanussiego i podobnie jak tamten film pyta o sens egzystencji. Tomasz Zygadło konsekwentnie maluje czarny obraz, nie dając widzom żadnej nadziei.


Spotkanie po projekcji

Spotkanie z udziałem Doroty Masłowskiej, Jacka Zygadły i Kaspra Bajona poprowadzi Michał Dondzik.

Jacek Zygadło – wybitny operator i brat reżysera Tomasza Zygadły, autor zdjęć do filmu "Odwet". Jacek Zygadło nadzorował również proces rekonstrukcji cyfrowej filmu.

Dorota Masłowska – pisarka, autorka takich bestsellerów jak "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" i "Paw królowej", znana ze swojego unikalnego stylu i przenikliwych obserwacji społecznych.

Kasper Bajon – scenarzysta, pisarz, poeta i reżyser.

Czas i miejsce:

Czas: 16.06 (niedziela), godz. 18.00

Miejsce: Kino Iluzjon, ul Narbutta 50A, Warszawa

Bilety na seans są do kupienia w kasie Kina Iluzjon i (czynnej codziennie od godz. 14) i poprzez stronę internetową.

Dzieje się również w FINA

W warszawskim Kinie Iluzjon trwa cykl filmów Sidneya Lumeta (m.in. "Dwunastu gniewnych ludzi", "Pieskie popołudnie") na stulecie urodzin reżysera.

18 czerwca (we wtorek) na Wałbrzyskiej 3/5 odbędzie się trzecia część Seminarium Audiowizualnego – tym razem poświęconego dezinformacji w mediach społecznościowych.

21 czerwca (w piątek) zapraszamy na Wałbrzyską 3/5 w Warszawie na pokaz dokumentu "Vika!" w reżyserii Agnieszki Zwiefki i silent disco z udziałem bohaterki filmu.Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones