Polska Światłoczuła podróżuje po kraju z "Wymykiem"

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Polska+%C5%9Awiat%C5%82oczu%C5%82a+podr%C3%B3%C5%BCuje+po+kraju+z+%22Wymykiem%22-80137
Drugi etap filmowego projektu "Polska Światłoczuła", zainicjowanego przez reżysera Dorotę Kędzierzawską i operatora Artura Reinharta, rozpoczął się w sobotę. Do 12 grudnia w różnych miejscowościach w Polsce na specjalnych pokazach prezentowany będzie "Wymyk" Grega Zglińskiego.



Film, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej, obejrzeć będzie można m.in. w miejscowościach: Gryfino (6 grudnia, Gryfiński Dom Kultury), Ostrów Wielkopolski (8 grudnia, Forum Synagoga), Zawiercie (9 grudnia, Bazylika Mniejsza), Sanok (10 grudnia, BWA Galeria Sanocka) i Grójec (12 grudnia, Grójecki Ośrodek Kultury).

Celem projektu "Polska Światłoczuła" - zainaugurowanego w tym roku - jest promowanie kina polskiego i zachęcanie do bezpośredniego dialogu między autorami filmów i ich widownią. Pierwszy etap projektu realizowany był w dniach 25 września - 31 października. "Polska Światłoczuła" odwiedziła w tym okresie 28 miejscowości (m.in. Żytkiejmy, Potulice k. Nakła, Wałcz, Krasnystaw, Nowy Wiśnicz). Pokazywany był nowy film Doroty Kędzierzawskiej "Jutro będzie lepiej".

Ogromne zainteresowanie i podziękowania mieszkańców za przybycie do ich miejscowości uświadomiły organizatorom, iż projekt ten posiada ogromną siłę i należy działać dalej - wyjaśnił odpowiedzialny za promocję przedsięwzięcia Marcin Radomski. Jak podkreślił, projekt realizowany jest w oryginalnych lokalizacjach. Filmy są prezentowane w więzieniach, starych salach kinowych, wiejskich izbach, synagodze. Dzięki temu można uzyskać nietypowy klimat sprzyjający percepcji obrazu filmowego, obudzeniu wrażeń estetycznych oraz emocji istotnych podczas szczerej dyskusji dotyczącej filmu - zwrócił uwagę Radomski.

Od 3 do 12 grudnia filmem pokazywanym w ramach "Polski Światłoczułej" będzie "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego. Po seansach widzowie będą mieli możliwość spotkania z twórcami filmu.

Na tegorocznym festiwalu w Gdyni obraz ten zebrał wiele pochwał. Jury uhonorowało go trzema nagrodami: za scenariusz, drugoplanową rolę kobiecą (Gabriela Muskała) i w kategorii "debiut reżyserski lub drugi film". W "Wymyku", oprócz Więckiewicza i Muskały, zagrali m.in. Łukasz Simlat i Marian Dziędziel. Głównymi bohaterami tej historii są dwaj bracia, którzy w trakcie podróży kolejką podmiejską są świadkami brutalnego incydentu - kilku chuliganów napastuje dziewczynę. Młodszy z braci staje w jej obronie, starszy, Alfred (Więckiewicz), reaguje zbyt późno. Dochodzi do tragedii.

Zainteresowało mnie dotknięcie elementarnego tematu, jakim jest tchórzostwo i związane z nim poczucie winy - opowiadał po realizacji autor "Wymyku". "Każdemu z nas zdarzyło się stchórzyć w mniej lub bardziej poważnej sytuacji. Nie dlatego, że jesteśmy źli, tylko czasem po prostu słabi. Słabość jest cechą skwapliwie przez nas ukrywaną, szczególnie przez mężczyzn - uważa reżyser.

Projekt ma specjalną stronę internetową, o adresie www.polskaswiatloczula.pl. Znaleźć tam można m.in. pełną listę miejscowości, w których pokazywane będą filmy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones