Reboot "Predatora" zagrożony. Disney straci prawa?

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Reboot+%22Predatora%22+zagro%C5%BCony.+Disney+straci+prawa-142043
Reboot "Predatora" zagrożony. Disney straci prawa?
Kilka lat temu Disney za olbrzymią sumę kupili wytwórnię 20th Century Fox. Celem było przejęcie bogatej biblioteki filmów. Teraz okazuje się, że część z praw, które studio zamierzało wykorzystać do realizacji nowych projektów, może utracić. A wszystko za sprawą przepisów, które w określonych warunkach umożliwiają powrót praw autorskich (i zgód na remaki, rebooty, sequele) do twórców, zazwyczaj po upływie 35 lat.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku "Predatora". Bracia Jim i John Thomasowie, autorzy scenariusza oryginalnego filmu (ich tekst nosił tytuł "Hunters"), złożyli w sądzie pozew przeciwko Disneyowi. Domagają się w nim odzyskania praw na mocy powyższych przepisów. Ich zdaniem czas, w którym Disney mógł korzystać z praw i produkować na bazie ich pomysłu filmy i seriale, dobiega końca 17 kwietnia, czyli już w tę sobotę.

Zaledwie kilka godzin po złożeniu przez Thomasów pozwu, Disney złożył własny pozew. Twierdzi w nim, że nie są spełnione wszystkie wymagane warunki i w związku z tym wniosek scenarzystów jest bezzasadny.

Stawką tej sądowej batalii są dalsze losy rebootu "Predatora", który dla Disneya ma nakręcić Dan Trachtenberg, reżyser "Cloverfield Lane 10". Jeśli sąd stanie po stronie Thomasów, reboot trafi do kosza, chyba że studio na nowo dogada się ze scenarzystami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones