Nowy "Predator" niezagrożony. Proces o prawa zakończony

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nowy+%22Predator%22+niezagro%C5%BCony.+Proces+o+prawa+zako%C5%84czony-145157
Nowy "Predator" niezagrożony. Proces o prawa zakończony
Disney może spokojnie szykować się do wprowadzenia na platformę Hulu nowego "Predatora". Ostatnia przeszkoda została właśnie usunięta. Zakończyła się bowiem sądowa batalia o prawa autorskie.

O co autorzy scenariusza "Predatora" pozwali wytwórnię Disneya?W 2021 roku bracia Jim i John Thomasowie, autorzy scenariusza oryginalnego filmu (ich tekst nosił tytuł "Hunters"), złożyli w sądzie pozew przeciwko Disneyowi. Domagali się w nim odzyskania praw na mocy przepisów, które umożliwiają powrót praw autorskich (i zgód na remaki, rebooty, sequele) do twórców, zazwyczaj po upływie 35 lat. Thomasowie napisali scenariusz w 1984 roku, a sprzedali go 20th Century Fox w 1986 roku, więc 35 lat minęło właśnie w 2021 roku.

Zaledwie kilka godzin po złożeniu przez Thomasów pozwu, Disney złożył własny pozew. Twierdzi w nim, że nie są spełnione wszystkie wymagane warunki i w związku z tym wniosek scenarzystów był bezzasadny.

Teraz obie strony doszły do porozumienia i wycofały z sądu swoje pozwy. Ani Thomasowie, ani przedstawiciele Disneya nie komentują sprawy, więc nie znamy szczegółów ugody.


Nowy film z cyklu "Predator" jeszcze w tym rokuTymczasem nowy cykl z serii Predator jest już na ukończeniu. Jego premiera planowana jest na platformie Hulu. Projekt nosi tytuł "Prey" i wyreżyserował go Dan Trachtenberg.

Akcja "Prey" rozgrywa się w XVIII wieku w świecie rdzennych Amerykanów z plemienia Komanczów. Świetnie wyszkolona wojowniczka Naru musi ocalić swoich bliskich przed tytułowym myśliwym z kosmosu.

Najlepsze momenty z serii "Predator"


Przypominamy o trwającym głosowaniu w naszym corocznym plebiscycie NAGRODY FILMWEBU 2022. TUTAJ znajdziecie nominacje w 13 kategoriach. Wybierzcie najlepszych!