Najlepsze filmy o przetrwaniu. Top 10 filmów survivalowych, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+o+przetrwaniu.+Top+10+film%C3%B3w+survivalowych%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-147082
Najlepsze filmy o przetrwaniu. Top 10 filmów survivalowych, które warto obejrzeć
Czy podczas seansu zdarza Wam się myśleć: "Co za film. Przetrwanie do napisów końcowych będzie cudem"? Zapewniamy, że tym razem tak nie będzie. Chcąc dostarczyć Wam filmowych emocji, stworzyliśmy dla Was listę najlepszych filmów o przetrwaniu. Wiele z nich to historie oparte na faktach, których bohaterowie muszą przeżyć starcie z żywiołem lub dzikimi zwierzętami. Gotowi?

Najlepsze filmy survivalowe – jakie filmy o przetrwaniu warto obejrzeć?Bohaterowie filmów o przetrwaniu nie mają lekko. Muszą dostosować się do reguł postapokaliptycznego świata ("Droga"). Przetrwanie w niesprzyjających warunkach ("Pomiędzy nami góry", "Grawitacja") to jedno, ale bywa, że trzeba dodatkowo stawić czoło bezwzględnym przestępcom ("Dzika rzeka"), dzikiemu zwierzęciu ("183 metry strachu"), a nawet przybyszom z kosmosu ("Predator", "Ciche miejsce") lub krwiożerczym zombie ("Noc żywych trupów"). Życie protagonistów, do tej pory beztroskie i uporządkowane, zaczyna zależeć od sprytu i instynktu przetrwania.

Lubicie filmy survivalowe? Który z wybranych przez nas filmów o przetrwaniu jest Waszym zdaniem najlepszy? Jakie filmy o przetrwaniu warto obejrzeć? A może uważacie, że na naszej liście powinny się znaleźć zupełnie inne tytuły? Czekamy na Wasze komentarze.

10

Pomiędzy nami góry

The Mountain Between Us
1 godz. 43 min.
Scenariusz filmu "Pomiędzy nami góry" powstał na podstawie powieści Charlesa Martina. To opowieść o dwójce obcych sobie ludzi, którzy ocaleli z katastrofy lotniczej. Są jednak uwięzieni w nieprzystępnych, skutych lodem górach. Aby przeżyć, zmuszeni są wyruszyć w kilkusetkilometrową podróż przez dziką okolicę. Po drodze muszą stawić czoło niewyobrażalnym przeciwieństwom losu. Wspólna walka o przetrwanie zbliża do siebie parę bohaterów. W rolach głównych Idris Elba i Kate Winslet.

"Dzika rzeka" to opowieść o rodzinie, która planuje spędzić urlop na spływie kajakowym po rzece Kolorado. Gail wyobraża sobie, że wyprawa na nowo zbliży ją z mężem Tomem, a dla ich 10-letniego syna będzie to niezapomniana przygoda. Beztroska wyprawa zmienia się w koszmar, kiedy do bohaterów dołączają trzej nieznajomi mężczyźni. Choć początkowo wydają się sympatyczni, szybko okazuje się, że są to niebezpieczni przestępcy, których poszukuje policja. Rozpoczyna się walka o przetrwanie. Aby przeżyć  i uratować najbliższych, Gail, która niegdyś pracowała jako przewodniczka po rzece Kolorado, musi wykorzystać swe umięjetności i wiedzę o warunkach panujących na spływie. W rolach głównych Meryl Streep i Kevin Bacon.

8

127 godzin

127 Hours
1 godz. 34 min.
Filmu Danny'ego Boyle'a z pewnością nie trzeba przedstawiać miłośnikom wspinaczki i sportów ekstremalnych. To oparta na faktach historia Aarona Ralstona (James Franco), młodego, lecz doświadczonego amatora górskich wspinaczek, który postanawia spędzić weekend na samotnej wędrówce po górach. Zbytnia pewność siebie okazuje się zgubna. Mimo że jego los wydaje się przesądzony, uwięziony w rozpadlinie skalnej mężczyzna podejmuje walkę o przetrwanie. Reżyser do perfekcji doprowadza subiektywizację narracji, przez co widz przeżywa przedstawione na ekranie wydarzenia równie intensywnie jak bohater.

Filmy survivalowe to nie tylko oparte na faktach dramaty, ale także horrory z potworami nie z tego świata. Przykładem takiego filmu jest "Ciche miejsce" – wyreżyserowana przez Johna Krasinskiego opowieść o rodzinie, która walczy o przetrwanie w świecie zdominowanym przez krwiożercze stworzenia o super czułym słuchu. Życie bohaterów zależy od zachowania bezwzględnej ciszy. Wystarczy najmniejszy szmer, by skończyć jako krwawa miazga. Warto jednak zauważyć, że film Krasinskiego to także opowieść o relacjach rodzinnych i poświęceniu dla tych, których kochamy. Dzięki oryginalnej koncepcji i kreatywnemu wykorzystaniu dźwięku film odniósł międzynarodowy sukces. W 2020 roku na ekrany kin trafił jego sequel. Aktualnie czekamy na premierę trzeciej części, która zaplanowana jest na 2025 rok.

Jak mówi stare przysłowie, w kosmosie nikt nie usłyszy Twojego krzyku. Przekonują się o tym bohaterowie nagrodzonej siedmioma Oscarami "Grawitacji", czyli dr Ryan Stone (Sandra Bullock) i Matt Kowalski (George Clooney), doświadczony astronauta. Film Alfonso Cuaróna to kwintesencja kina survivalowego – prom kosmiczny, którym bohaterowie mieli wrócić na Ziemię, zostaje zniszczony przez szczątki rosyjskiego satelity. W wyniku katastrofy para protagonistów zostaje uwięziona w ekstremalnych warunkach. Czy uda im się przeżyć?

Słońce, plaża, woda... Sceneria, w której rozgrywa się akcja "183 metrów strachu" byłaby idealną wakacyjną destynacją, gdyby nie jeden szczegół – krążący w morzu rekin. Bohaterka filmu, grana przez Blake Lively surferka Nancy Adams (Blake Lively), przybywa na odludną plażę, by wspomnieniami powrócić do czasów, gdy jej życie było prostsze. Surfing to pasja i źródło relaksu po traumie, jaka spotkała jej rodzinę. Wkrótce okaże się, że Nancy przyjdzie stoczyć dramatyczną walkę o przetrwanie. Ten nierówny pojedynek z żarłaczem białym będzie próbą sił, walką o przetrwanie, najwyższym testem odwagi i siły woli młodej kobiety.

Film Alejandro Gonzáleza Iñárritu to oparta na faktach historia Hugh Glassa, legendarnego trapera. W 1823 roku, podczas wyprawy w górę rzeki Missouri, Glass starł się z niedźwiedziem grizli. Nieprzytomny i ciężko ranny mężczyzna został porzucony przez towarzyszy wyprawy, którzy mieli się nim zaopiekować. Zostawiony na pewną śmierć mężczyzna nie poddał się jednak. "Zjawa" to opowieść o jego desperackiej walce o przetrwanie. Jak pisała nasza recenzentka, Leonardo DiCaprio jest skupiony i uważny; poddany swojej postaci i własnemu ciału, które gra w "Zjawie" pierwszoplanową rolę. Jest ono zmasakrowane, zakrwawione, spuchnięte, gnijące. Kości ma połamane, z gardła wydobywa się chrapliwy szept. DiCaprio uniósł kreację bohatera, który zmaga się nie tylko ze światem, ale przede wszystkim ze sobą samym. Wartości i emocje, dla których warto przedzierać się przez lodowe piekło, odnajduje tylko w swojej głowie.

Adaptacja powieści Cormaca McCarthy'ego to film mroczny i ponury jak zasnute chmurami niebo nad głowami bohaterów – ojca i syna przemierzających samotnie postapokaliptyczną Amerykę. Wizja świata po zagładzie nuklearnej nie napawa optymizmem. Bohaterowie desperacko walczą o przetrwanie. Film pokazuje ich zmagania z głodem i hordami wygłodniałych kanibali – zdegenerowanych niedobitków umierającej cywilizacji. Film pokazuje ludzi, których celem jest nie tylko przeżyć, ale też zachować człowieczeństwo. Warto obejrzeć dla kreacji Viggo Mortensena i Kodiego Smita-McPhee. W pozostałych rolach m.in. Robert Duvall, Charlize Theron i Guy Pearce.

Film Johna McTiernana to właściwie klasyka kina survivalowego. Głęboko w dżungli znaleziono wiszące na drzewach ciała obdarte ze skóry – jednak nikt nie wie kto lub co dokonało tej straszliwej masakry. Żołnierz sił specjalnych Dutch (Arnold Schwarzenegger) wraz ze swoim oddziałem zostaje wysłany, by zlikwidować zagrożenie. Kiedy jednak docierają do dżungli, odkrywają coś znacznie gorszego, niż się spodziewali – Predatora, obcego, który, wyposażony z śmiercionośną broń i doskonałą technikę kamuflażu, przybył na Ziemię, by polować na ludzi i zdobywać trofea. Rozpoczyna się walka o przetrwanie. Czy ktokolwiek  zdoła przeżyć starcie z istotą, dla której jesteśmy zwierzyną łowną?

1

Noc żywych trupów

Night of the Living Dead
1 godz. 36 min.
"Noc żywych trupów" to jeden z najbardziej sugestywnych obrazów zagłady w historii kina. Co więcej, mimo że od premiery minęło ponad pół wieku, debiut George'a Romero wciąż robi wrażenie. Reżyser wprowadził do popkultury zombie, rozpoczynając ich tryumfalny pochód po fanów kina grozy. Przerażająca wizja powstających z grobów zmarłych, którzy kierując się atawistycznym instynktem, zjadają ludzi, jest doskonałym tłem dla horroru samotności i desperackiej walki o przetrwanie, jaką staczają ukrywający się (uwięzieni?) w domu na odludziu bohaterowie.


Koniecznie sprawdźcie nasze pozostałe rankingi. Znajdziecie w nich m.in. najlepsze filmy o miłości nastolatków, najlepsze filmy o syrenach i najlepsze stare polskie filmy.