Roman Polański skończył zdjęcia do "Oficera i szpiega"

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Roman+Pola%C5%84ski+sko%C5%84czy%C5%82+zdj%C4%99cia+do+%22Oficera+i+szpiega%22-133047
Roman Polański zakończył prace na planie filmu "J'accuse". Obraz jest ekranizacją powieści Roberta Harrisa wydanej w Polsce pod tytułem "Oficer i szpieg". Jest to drugi wspólny projekt Polańskiego i Harrisa, pierwszym był "Autor widmo".


W 1894 roku Alfred Dreyfus, francuski oficer artylerii pochodzenia żydowskiego, został na podstawie spreparowanych dowodów oskarżony o zdradę na rzecz Niemiec. Koronnym dowodem w procesie były: rękopis pisma do ambasady niemieckiej przypisywany Dreyfusowi i przysięga jednego świadka oskarżenia. Dreyfus został skazany na dożywotni karny obóz na "Diabelskiej Wyspie" w Gujanie. Dopiero po 12 latach Dreyfusa uwolniono od zarzutów. W tym czasie jego sprawa stała się bardzo głośna, a w efekcie podzieliła Francję i znacząco wpłynęła na jej życie społeczne i polityczne.

Powieść Harrisa skupia się na osobie Georgesa Picquarta, francuskiego oficera i antysemity, który odkrywa, że oskarżenie Dreyfusa o szpiegostwo było fałszywe, i podejmuje walkę o ujawnienie prawdy.

Picquarta zagrał w filmie Jean Dujardin, a Dreyfusem jest Louis Garrel.
Udostępnij: