Film Polańskiego prawie został wycofany z Wenecji

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Film+Pola%C5%84skiego+prawie+zosta%C5%82+wycofany+z+Wenecji-134461
Do ostrego spięcia doszło w Wenecji na linii Lucrecia Martel (przewodnicząca jury konkursu głównego), a Lucą Barbareschim (producentem filmu Romana Polańskiego "Oficer i szpieg"). Przez chwilę wydawało się nawet, że obraz polskiego reżysera zostanie wycofany z konkursu. Poszło o wypowiedź Martel opublikowaną w środę w światowych mediach.


Martel odniosła się do kontrowersji związanych z osobą Romana Polańskiego. Stwierdziła, że nie potrafi oddzielić osoby od jego dzieła, ponieważ to drugie wynika z tego, jakim człowiekiem jest artysta. Powiedziała również, że nie będzie obecna na uroczystej premierze "Oficera i szpiega", ponieważ nie chce uczestniczyć w celebracji osoby reżysera oraz obrażać jego ofiar.

Barbareschi wściekł się, kiedy jej słowa do niego dotarły. Zażądał natychmiastowych publicznych przeprosin i zagroził, że jeśli nie zostaną one złożone, to piątkowa premiera "Oficera i szpiega" się nie odbędzie.

Wczoraj Martel wyraźnie podkreśliła, że jej słowa zostały źle przekazane w niektórych mediach hiszpańskich i włoskich. Przewodnicząca jury jasno dała do zrozumienia, że popiera decyzję organizatorów uwzględniającą w programie konkursu głównego film Romana Polańskiego. Jego miejsce jest jej zdaniem na festiwalu. Dała też jasno do zrozumienia, że obejrzy "Oficera i szpiega" i zamierza go traktować tak samo jak wszystkie inne tytuły ubiegające się o Złotego Lwa. Jasno zadeklarowała, że gdyby nie mogła tego uczynić, to zrezygnowałaby z członkostwa w jury konkursu.

Barbareschi uznał to za przeprosiny i dzisiejszy pokaz "Oficera i szpiega" odbędzie się zgodnie z planem.
Udostępnij: