Kto wg Martina Scorsesego uratuje kino przed Marvelem? Reżyser podał nazwiska

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Scorsese%3A+Nolan+i+bracia+Safdie+uratuj%C4%85+kino+przed+ta%C5%9Bmowo+produkowanym+contentem-152213
Kto wg Martina Scorsesego uratuje kino przed Marvelem? Reżyser podał nazwiska
źródło: Getty Images
autor: Arturo Holmes
W 2019 roku Martin Scorsese podpadł fanom Marvela, ostro krytykując adaptacje komiksów. Przeczytaj: Scorsese: MCU zagraża współczesnemu kinu. Twórca "Chłopców z ferajny" nie wycofał się ze swoich słów. W wywiadzie z GQ zdradził jednak, czyje filmy uważa za odtrutkę na kino superbohaterskie. 

Kto wg Martina Scorsesego może uratować kino przed taśmowo produkowanym contentem?


Martin Scorsese podtrzymał swoje zdanie na temat kina superbohaterskiego spod znaku MCU. Sposób, w jaki wpływają one na naszą kulturę, jest niebezpieczny – powiedział. Ponieważ nadejdą nowe pokolenia, które będą myśleć, że właśnie tak wyglądają filmy, że tym właśnie jest kino.

Na szczęście zdaniem legendarnego reżysera wśród młodego pokolenia reżyserów istnieją twórcy, którzy mogą uratować kino przed taśmowo produkowanym contentem, jakim jego zdaniem są choćby filmy Marvela. Co ciekawe, znalazł się wśród nich Christopher Nolan, czyli twórca opowiadającej o Batmanie trylogii z Christianem Bale'em w tytułowej roli. Scorsese docenił też braci Safdie. Jego zdaniem to właśnie oni mogą uratować kino. 

GettyImages-1542858165.jpg Getty Images © Samir Hussein

Christopher Nolan podczas londyńskiej premiery "Oppenheimera"
GettyImages-1204971602.jpg Getty Images © Michael Kovac

Josh i Benny Safdie z nagrodami Independent Spirit za "Nieoszlifowane diamenty"

Twórca "Taksówkarza" nie szczędził gorzkich słów pod adresem produkcji superbohaterskich: 

To prawie tak, jakby sztuczna inteligencja robiła film. Co nie znaczy, że nie ma tam niesamowitych reżyserów czy specjalistów od efektów specjalnych, którzy wykonują wspaniałą robotę – powiedział. Ale co to oznacza? Czym są te filmy, co takiego ci dają? Pomijając czystą konsumpcję czegoś, co potem eliminujesz ze swoich myśli, całego ciała, rozumiesz? Więc co te filmy ci dają?

Scorsese dodał, że jest podekscytowany rozwojem technologii i formalnymi eksperymentami, na jakie może sobie pozwolić w swoich kolejnych dziełach. 

Z utęsknieniem wyczekuję nowych technologii (...). Jeśli tylko, z Bożą pomocą, uda mi się zebrać energię, by zrobić jeszcze parę, może nawet jeszcze jeden film. I to tyle. Kontynuujesz, póki jesteś w stanie. Ale chodzi mi o to, że musisz to wyrwać ze swojej czaszki i z trzewi. Żeby odkryć, co do diabła... co właściwie chciałbyś powiedzieć na tym etapie swojego życia. Musisz coś powiedzieć za pomocą filmu. W przeciwnym razie jaki jest tego cel? Musisz mieć coś do powiedzenia.

Zobacz zwiastun "Czasu krwawego księżyca"


"Czas krwawego księżyca", najnowszy film Martina Scorsesego, trafi na ekrany polskich kin już 20 października. Zobaczcie zwiastun: Film  jest adaptacją książki Davida Granna wydanej w Polsce pt. "Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI". Autor opisuje w niej serię morderstw i tajemniczych zgonów wśród członków plemienia będących właścicielami bogatych w ropę naftową terenów. Przybliża także kulisy śledztwa podjętego w tej sprawie na zlecenie J. Edgara Hoovera

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones