Twórcy "Piątku trzynastego" kończą prawną batalię. Jason Voorhees ma nowego właściciela

https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rcy+%22Pi%C4%85tku+trzynastego%22+ko%C5%84cz%C4%85+prawn%C4%85+batali%C4%99.+Jason+Voorhees+ma+nowego+w%C5%82a%C5%9Bciciela-145008
Twórcy "Piątku trzynastego" kończą prawną batalię. Jason Voorhees ma nowego właściciela
Jak informuje portal Bloody Disgusting, scenarzysta oryginalnego "Piątku trzynastego" Victor Miller stał się oficjalnie jedynym właścicielem praw do postaci Jasona Voorheesa na terenie Stanów Zjednoczonych.  

"Piątek trzynastego": walka o prawa do postaci Jasona VoorheesaW praktyce oznacza to, iż bez zgody autora odpowiedzialne dotąd za realizację cyklu studio Sean Cunningham / Horror Inc. nie będzie mogło kręcić kolejnych części. Z kolei Miller może stworzyć samodzielnie nowy "Piątek", ale tylko pod warunkiem, że jego dystrybucja nie wyjdzie poza USA. Wygląda więc na to, iż  Miller i firma produkcyjna będą musiały zawrzeć sojusz.

Scenarzysta spędził kilka ostatnich lat, walcząc w sądzie o prawa do postaci Jasona Voorheesa. 30 września 2021 rok wymiar sprawiedliwości wydał korzystny dla niego werdykt. W związku z tym, że producent Sean Cunningham nie złożył w wyznaczonym terminie wniosku o uchylenie wyroku, Miller może rozpocząć świętowanie. "Piątek trzynastego" to jedna z bardziej kasowych serii w historii kina grozy. Wszystkie dotychczasowe filmy zarobiły dotąd blisko pół miliarda dolarów, z kolei zamaskowany zabójca Jason należy do panteonu ekranowych złoczyńców.

O czym opowiada "Piątek trzynastego"?Pierwsza część "Piątku trzynastego" trafiła na ekrany w 1980 roku. Bohaterami filmu są nastolatkowie, którzy spędzają wakacje w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Crystal. Obóz owiany jest złą sławą - w 1958 roku doszło w nim bowiem do brutalnych morderstw, zaś sprawcy nigdy nie odnaleziono. Dwie dekady później zbrodniarz atakuje ponownie.

Ostatni film z serii "Piątek trzynastego" zadebiutował w kinach w 2009 roku. Od tamtej pory w mediach wielokrotnie pojawiały się informacje o planowanym powrocie Jasona Voorheesa.

Zwiastun filmu "Piątek trzynastego" (2009)Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones