Wpływ seryjnych morderców na popkulturę

https://www.filmweb.pl/news/Wp%C5%82yw+seryjnych+morderc%C3%B3w+na+popkultur%C4%99-139160
Wpływ seryjnych morderców na popkulturę
Seriale i filmy o seryjnych mordercach cieszą się niezwykłą popularnością. Niektóre z produkcji zapisały się w kanonie popkultury na stałe. Pomimo, że większość z nich to twory wyobraźni, a pole do popisu jest nieograniczone, na liście znalazły się także postaci zainspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Seryjni zabójcy, którzy poprzez swoje zbrodnie stali się rozpoznawalni na całym świecie, są inspiracją dla twórców filmu, muzyki i sztuki. Ciekawe historie o seryjnych mordercach cieszą się niesłabnącą popularnością. Dla fanów kryminałów FOX przygotował premierę serialu "Syn marnotrawny", w którym nie zabraknie zagadek, dochodzeń i seryjnych morderców.

Kim byli i czym zasłynęli najbardziej znani mordercy w historii popkultury?

Zodiak


Zodiak — znany inaczej jako morderca zakochanych, grasował w San Francisco na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Kim był i dlaczego (jak twierdzi) dokonał 37 zabójstw — tego się nie dowiemy, ponieważ Zodiak nigdy nie został złapany. Mordeca zakochanych wysyłał zaszyfrowane wiadomości do trzech gazet z groźbą, że jeśli nie opublikują wiadomości, zginął kolejne osoby. Do dzisiaj udało się rozszyfrować tylko jedną. Po każdym ze swoich morderstw nie omieszkał zadzwonić z budki telefonicznej, aby poinformować policję o swoich czynach. Zodiak jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych seryjnych morderców i pierwszym, który używał mediów, by zaistnieć. O jego popularności zdecydowały jednak produkcje filmowe takie jak "Zodiak" Davida Finchera z 2007, które obrazowały jego zbrodnie, sprawiając, że do dziś pozostał on jednym z najbardziej rozpoznawalnych seryjnych zabójców. Mimo że od jego pierwszej zbrodni minęło ponad 50 lat, mit o tym, kto stoi za zabójstwami, jest ciągle aktualny, a FBI cały czas stara się odkryć tożsamość Zodiaka.

Ted Bundy


Ted Bundy to jeden z najbardziej brutalnych seryjnych morderców w historii. Sam przyznał się do zabójstwa ponad trzydziestu kobiet, pomimo że udowodniono mu dwadzieścia przestępstw. Bardzo starannie planował swoje zbrodnie, a kobiety, które wybierał na swoje ofiary, były atrakcyjne i w jednym typie urody. Według reporterów przypominały one jego matkę, którą przez dłuższy okres swojego życia uważał za siostrę. Ted Bundy był bardzo inteligentny, studiował psychologię, prawo i orientalistykę. W czasie swojej niechlubnej działalności udało mu się dwa razy zbiec po aresztowaniu przez śledczych — pierwszy raz, gdy jako własny obrońca w sprawie wyskoczył przez okno biblioteki sądowej. Za drugim razem udało mu się przeprowadzić zaplanowaną ucieczkę z więzienia. Po trzecim zatrzymaniu Ted Bundy został skazany na karę śmierci na krześle elektrycznym. W popkulturze za sprawą dziennikarzy zaistniał jeszcze za swojego życia. Gazety biły się o możliwość przeprowadzenia z nim wywiadu. Po jego śmierci zaczął pojawiać się w innych formach masowego przekazu, między innymi jako postać pierwszoplanowa książki, a potem filmu Rozważny nieznajomy z 1986. Postać Teda Bundy'ego zainspirowała również muzyków takich jak zespół Jane's Addiction, Eminem oraz zespół Acid Drinkers. Matthew Bright w 2002 nakręcił "Bezlitosnego mordercę" — film inspirowany historią zabójcy.

Charles Manson


Choć sam nigdy nie dokonał morderstwa, stał za zabójstwem kilku osób, w tym Sharon Tate, żony Romana Polańskiego. Charles Manson był przywódcą Rodziny — sekty, która bazowała na wierze w wyższość białej rasy i przekonaniu, że ,"śmierć jest niczym". Manson, jako guru oraz założyciel sekty, werbował głównie młode kobiety z zamożnych rodzin, wmawiając im, że nadchodzi rzeź białych, którą Rodzina musi powstrzymać. Najbardziej wstrząsającą zbrodnią sekty było morderstwo w domu wspomnianego wcześniej Romana Polańskiego. Reżyser i jego żona już w latach 60-tych byli rozpoznawalni, lecz nie wiadomo dlaczego to właśnie ich dom wybrał Charles Manson. W masakrze, która odbiła się na popkulturze, zginęło pięć osób: Sharon Tate, która była w ósmym miesiącu ciąży, Wojciech Frykowski, Abigail Forgel, Jay Sebring oraz Steven Parent, którego zaatakowali przed wejściem na posesję. Zbrodnia odcisnęła piętno na popkulturze i stała się inspiracją dla artystów, muzyków i kinematografów. Historia Charlesa Mansona została ukazana w najnowszej produkcji Quentina Tarantino — "Pewnego razu... w Hollywood". Nie bez powodu kontrowersyjny muzyk — Marilyn Manson wybrał właśnie nazwisko mordercy, jako swój pseudonim artystyczny. Tajemnicze morderstwa i niewyjaśnione zagadki od zawsze przyciągały wielu odbiorców.

Nowy serial z gatunku kryminalistyki z gwiazdorską obsadą"Syn marnotrawny"Dla fanów kryminałów FOX przygotował premierę serialu Syn marnotrawny, opowiadający historię Malcolma (Tom Payne), który nie ma sobie równych w śledzeniu morderców. Co sprawia, że doskonale wie jak myślą i potrafi przewidzieć ich kolejny ruch? Prawdopodobnie ma to zapisane w genach po swoim ojcu... seryjnym mordercy, znanemu szerzej jako Chirurg (Michael Sheen). Malcolm walczy z nękającymi go koszmarami z przeszłości oraz tajemnicami rodzinnymi, pomagając rozwiązać zagadki, których nikt inny nie potrafi rozwikłać. Zmagając się z problemami psychicznymi, manipulującą matką i ojcem zamkniętym w zakładzie psychiatrycznym, Malcolm wraz z nowojorską policją stara się zapobiec morderstwom. Wygląda na to, że ucieczka przed zbrodnią nie jest jednak możliwa. Losy Malcolma i jego psychopatycznego ojca zobaczymy w FOX już we wtorek 8 września o godzinie 22:00.
Informacja sponsorowana