Wystartowała część online 19. Millennium Docs Against Gravity

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Wystartowa%C5%82a+cz%C4%99%C5%9B%C4%87+online+19.+Millennium+Docs+Against+Gravity-146585
Wystartowała część online 19. Millennium Docs Against Gravity
źródło: Materiały prasowe

Od 24 maja do 5 czerwca publiczność festiwalu na stronie mdag.pl może oglądać 127 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, w tym zdobywców nagród części kinowej MDAG!Wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu, zdobywca Grand Prix - Nagrody Banku Millennium i trzech innych nagród, czyli "Lombard" Łukasza Kowalskiego, będzie dostępny online tylko do 28 maja. To pełna humoru opowieść o największym lombardzie w Europie, który znajdował się w Bytomiu. Na mdag.pl widzowie i widzki będą mogli zobaczyć także "Silent Love" Marka Kozakiewicza, czyli tegoroczny Najlepszy Film Polski, opowiadający o parze kobiet wychowujących wspólnie na polskiej wsi brata jednej z nich. W programie drugiej części festiwalu nie zabraknie także "Pisklaków" Lidii Dudy - intymnej opowieści o życiu niewidomych i niedowidzących dzieci, rozpoczynających naukę w internacie. Z kolei "Krowa" Andrei Arnold, która wygrała Green Warsaw Award, przybliży publiczności online pełne cierpienia życie krowy mlecznej Lumy. "Młody Platon", reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath  - Najlepszy film o tematyce psychologicznej nagrodzony przez miesięcznik "Zwierciadło", pozwala zajrzeć do wyjątkowej szkoły w Belfaście, której dyrektor walczy za pomocą filozofii z przemocą przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a Najlepszy Film Krótkometrażowy - "Brzeg wolności" Olivii Martin-McGuire, pokazuje sytuację obecnie panującą w Hongkongu przez pryzmat osobistej historii rodziny głównej bohaterki.

W tym roku w części online festiwalu zostaną zaprezentowane wszystkie filmy z Konkursu Głównego, Konkursu Polskiego oraz Konkursu Filmów Krótkometrażowych.


Tylko online: retrospektywa Siergieja Łożnicy i tematyczne bloki filmów krótkometrażowychFilmowi "Babi Jar. Konteksty" Siergieja Łożnicy, który był prezentowany w czasie części kinowej festiwalu, w części online będą towarzyszyła szeroka retrospektywa ukraińskiego reżysera. W sumie będzie to aż siedem tytułów: "Zmiana", "Łagodna", "Donbas", "Pogrzeb Stalina", "Proces", "Majdan. Rewolucja godności" oraz wspomniany "Babi Jar. Konteksty". Przegląd zarówno filmów dokumentalnych jak i fabularnych Łoźnicy pozwala dogłębnie zrozumieć jego spojrzenie na rzeczywistość. Reżyser konsekwentnie obnaża procesy politycznej manipulacji, która prowadzi do narodzin i rozwoju totalitaryzmu, kiedyś i obecnie.

Nowemu w tym roku Konkursowi Filmów Krótkometrażowych towarzyszyć będą w części online dodatkowe trzy bloki tematyczne oraz prezentacja filmów nominowanych do Nagrody Doc Alliance.

W bloku "Musimy porozmawiać", poświęconemu psychologii i relacjom, twórcy szukają odpowiedzi na pytania, czy zdrada może być dobra dla relacji? Jak wygląda proces wychodzenia z żałoby? Jak wyzwolić swoje ciało z okowów społecznych oczekiwań? Blok "Oddajcie nam głos" pokazuje, że w wielu miejscach świata nadal regularnie łamane są prawa człowieka, dlatego tak ważną rolę odgrywają niezależni dokumentaliści, pokazujący niezmanipulowany obraz rzeczywistości. Ten blok jest prezentacją efektów ich niezłomnego dążenia do prawdy. Z kolei filmy w bloku "Przestrzenie osobiste" zabiorą widzów i widzki w podróż od Arktyki przez Finlandię, Serbię aż po słoneczne włoskie wybrzeże. Ten blok to zaproszenie do odwiedzenia miejsc, które są niezwykłe albo wręcz przeciwnie – z pozoru wydają się nam dobrze znane, ale kryją w sobie tajemnice.

Krótkometrażowe filmy nominowane do Nagrody Doc Alliance zostały wytypowane przez najważniejsze festiwale kina dokumentalnego w Europie. Millennium Docs Against Gravity jest współzałożycielem i członkiem sieci Doc Alliance wraz z: CPH:DOX Copenhagen, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, FID Marsylia, Visions du Réel Nyon, Doclisboa i Millennium Docs Against Gravity. Corocznie w Cannes jest przyznawana Nagroda Doc Alliance dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego oraz Nagroda Doc Alliance dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego.
 

Wydarzenia towarzyszące onlinePodobnie jak w latach poprzednich w czasie 19. Millennium Docs Against Gravity odbędą się spotkania i dyskusje na żywo. W tym roku nie tylko na fanpage’u festiwalu na Facebooku oraz kanale YouTube, ale także na platformie TikTok.

Spotkania w social mediach festiwalu
Facebook: https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCIT4BV-fex-MyU97mhB7gbg

24/05, 18:00: Jak mądrze wykorzystać social media? Spotkanie z Magdaleną Chorzewską na MDAG


O tym, czy złożone z reklamowanych postów, negocjacji z markami produktów, presji fanów oraz hejterów, zmienić się może w wypełnione nieustającą presją więzienie, i co zrobić żeby mądrze korzystać z potęgi social mediów - porozmawiamy z Magdaleną Chorzewską, psycholożką, psychoterapeutką, założycielką poradni psychologicznej w social mediach.

Spotkanie wokół filmu "Instagramowa rodzina" reż. Susanne Regina Meures: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Girl-GangGościni: Magdalena Chorzewska
Prowadząca: Karolina Rogaska
Partner: TikTok
Wydarzenie: https://fb.me/e/2CMyfd2JN

25/05, 18:00: Czy nauka nas uratuje?


O realnych zmianach, które proponuje nauka. O tym, że straszenie nią nie ma sensu – jest narzędziem i od ludzi zależy, jak jej użyjemy – porozmawiamy z Aleksandrą Stanisławską i Piotrem Stanisławskim, twórcami bloga Crazy Nauka.


Spotkanie wokół sekcji Nauka nas uratuje: https://mdag.pl/pl/ogladaj-online/19/sekcje/nauka-nas-uratujeGoście: Aleksandra i Piotr Stanisławscy
Prowadzący: Karol Piekarczyk
Wydarzenie: https://fb.me/e/2rw5FndSt

27/05, 18:00: Konsekwencje europejskiego dobrobytu. Podróż do źródła (transmisja spotkania, które na żywo odbędzie się w Warszawie we Wrzeniu Świata)Spotkanie Artura Domosławskiego z Alice Pataxó i Tejubi z ludu Uru Eu Wau Wau organizowane przez Kupuj odpowiedzialnie we Wrzeniu Świata. Sytuacji ludu Uru Eu Wau Wau dotyczy film "Terytorium" Alexa Pritza prezentowany w ramach części online 19. Millennium Docs Against Gravity: https://mdag.pl/pl/ogladaj-online/19/film/terytorium

W jakim stopniu nasze wybory konsumenckie wiążą się z życiem rdzennych mieszkańców Brazylli? Jakie są faktyczne konsekwencje działalności międzynarodowych firm i korporacji? Czy mamy realny wpływ na globalne łańcuchy dostaw? Jak rdzenni mieszkańcy i lokalna młodzież reaguje na zmiany klimatu i wylesianie Amazonii? Czy możemy się czegoś od nich nauczyć? Na te pytania poszukamy odpowiedzi z brazylijskimi aktywistkami, rdzennymi mieszkankami Amazonii.

Gościnie i gość: Alice Pataxo i Tejubi Uru Eu Wau Wau, Artur Domosławski
Prowadzący: Jędrzej Dudkiewicz
Wydarzenie: https://fb.me/e/1w3JQwzMj

29/05, 18:00: Libia ciao. Rozmowa z Patrycją Sasnal i Magdaleną El-Ghamari


Libia pogrążyła się w chaosie od czasu, gdy wspierane przez NATO powstanie obaliło długoletniego władcę Muammara Kaddafiego w 2011 roku. Bogaty w ropę kraj podzielił się później między uznany przez ONZ rząd w stolicy, Trypolisie, i rywalizujące władze na wschodzie kraju, z których każdy miał poparcie przez ugrupowania zbrojne i obce rządy. O tym jak dziś wygląda sytuacja w kraju porozmawiamy z gościniami MDAG: dr Patrycją Sasnal i dr Magdaleną Al-Ghamari.


Spotkanie wokół filmu "Po rewolucji" reż. Giovanni Buccomino: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/After-A-RevolutionGościnie: dr Magdalena El Ghamari, dr Patrycja Sasnal
Wydarzenie: https://fb.me/e/4CElDZR6d


30/05, 18:00 Szkoła pokoju z Salam Lab na MDAGW jaki sposób budować pokój w spolaryzowanym świecie? Czy jesteśmy w stanie przełamywać wzajemną wrogość, gdy tuż obok toczy się krwawa wojna? Czy budowanie pokoju z tymi, którzy czynią zło, niszczą, szkodzą - nie jest naiwne? W jaki sposób możemy wspierać działania takich osób, jak "młody Platon" - bohater filmu opowiadającego o tworzeniu mostów pomiędzy skonfliktowanymi społecznościami stolicy Irlandii Północnej, Belfastu?

Wielu badaczy wskazuje na ścisły związek między tym, co myślimy - naszymi przekonaniami - a tym, jak działamy, naszymi zachowaniami. Zachowania przemocowe mają swoje źródło z jednej strony w czarno-białych obrazach świata, zawężonych opiniach popadających w skrajności. Z drugiej strony wiążą się z niewielkimi umiejętnościami w zakresie przyjmowania perspektywy drugiego człowieka. Jak zatem kształtować bardziej zniuansowane światopoglądy? Jak uczyć się przyjmowania perspektywy?

Serdecznie zapraszamy do dyskusji i krótkiego warsztatu wprowadzającego w tematykę empatii i kształtowania własnego obrazu świata w sposób pozwalający na poznawanie go nie w czarno-biały sposób. Podczas półtorej godzinnego spotkania osoby uczestniczące będą miały okazję nie tylko podjąć refleksję nad tak często wykorzystywanym pojęciem "empatia", ale wezmą udział w dwóch ćwiczeniach, które pozwalają kształtować empatyczne, zniuansowane myślenie.

Warsztat wokół filmu "Młody Platon" reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Young-PlatoProwadzący: Karol Wilczyński
Wydarzenie: https://fb.me/e/2Jd8hFtf5

31/05, 18:00: Jak zostać mordercą? Rozmowa z Łukaszem Wrońskim"Gwałty, brutalne morderstwa, wyjątkowo odrażające akty pedofilii czy nekrofilii są dokonywane przez - jak się wydaje - całkiem normalnych ludzi. Wielu z nich miało swoje poukładane życie i niczym nie wyróżniało się z tłumu. Byli tacy sami, jak my wszyscy. Byli czyimiś mężami, ojcami, synami, córkami, braćmi, przyjaciółmi i sąsiadami. Skąd więc wzięło się w nich tyle okrucieństwa?" - dowiedzieć się możemy od Łukasza Wrońskiego, autora książki, gościa MDAG.

Łukasz Wroński, psycholog - seksuolog, pracujący na oddziale psychiatrycznym, biegły sądowy, profiler kryminalny. Autor książek: Seryjni i wielokrotni mordercy i W umyśle mordercy. Wykłada na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, prowadzi szkolenia z zakresu psychologii śledczej w Centrum Psychologii Kryminalnej oraz zajęcia ze studentami na UTH w Warszawie. Specjalizuje się w zabójstwach na tle seksualnym.

Spotkanie wokół filmu "Anamneza. Kim jest morderca" reż. Stefan Kolbe, Chris Wright: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Anamnesis

Gość: Łukasz Wroński
Prowadząca: Katarzyna Czarnecka
Patron medialny: Tygodnik Polityka
Wydarzenie: https://fb.me/e/50oFWDQtG

02/06, 18:00: O reżyserkach zaangażowanych społecznie. Spotkanie z Lidią Dudą


Lidia Duda jest zaangażowaną społecznie autorką reportaży, filmów i seriali dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych. Doceniona m.in. za "Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie" (2002), czy "U nas w Pietraszach" (2002). Po emisji "Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie" (film o chłopcach w wieku od 7 do 14 lat, którzy żyją na ulicy) zorganizowano specjalne posiedzenie sejmowej komisji ds. dzieci i młodzieży. Natomiast dokument "U nas w Pietraszach" (opowieść kilkuletniego chłopca o życiu w popegeerowskiej wsi) spowodował, że minister Barbara Labuda powołała zespół, który miał opracować program pomocy dla popegeerowskich wsi. Jej najnowszy film pt. "Pisklaki" można było premierowo zobaczyć na MDAG. Film będzie dostępny także w odsłonie online festiwalu.

Spotkanie wokół filmu "Pisklaki": https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Pisklaki

Gościni: Lidia Duda
Wydarzenie: https://fb.me/e/2xuBC2Syv


Spotkania na TikToku


TikTok: https://www.tiktok.com/@millenniumdocsag

24/05, 20:00: Rozmowa wokół filmu "Joanna D’Arc" - gość: reżyser Aleksander Szamałek 

25/05, 20:00: Rozmowa wokół filmu "Silent Love" - gość: reżyser Marek Kozakiewicz 

26/05, 20:00: Rozmowa wokół filmu "Lombard" - gość: reżyser Łukasz Kowalski

01/06, 20:00: Rozmowa wokół filmu "ojciec.syn" - gość: reżyser Jakub Gomółka 
 
02/06, 20:00: Rozmowa wokół filmu "Krowa" - gościni: autorka zdjęć Magda Kowalczyk 

03/06, 20:00: Rozmowa wokół filmu "Najgłośniej słychać milczenie" - gościni: reżyserka Anna Konik
 

Część online 19. Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 24 maja - 5 czerwca na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).