Związek zawodowy składa na Patryka Vegę skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Dlaczego?

Wirtualnemedia.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zwi%C4%85zki+zawodowe+sk%C5%82adaj%C4%85+na+Patryka+Veg%C4%99+skarg%C4%99+do+Pa%C5%84stwowej+Inspekcji+Pracy.+Dlaczego-149949
Związek zawodowy składa na Patryka Vegę skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Dlaczego?
Patryk Vega zapowiadał "Niewidzialną wojnę" jako swój ostatni polski film. Kolejne dzieła miały powstawać za granicą. Wygląda na to, że twórca "Pitbulla" i "Botoksu" zmienił jednak zdanie. Jak podają Wirtualne Media, zdjęcia do nowej produkcji, zatytułowanej roboczo "Trinity", powstają we Wrocławiu. Ze względu na zbyt niskie wynagrodzenie oferowane statystom zainteresował się nią związek zawodowy, który złożył skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Patryk Vega kontra Państwowa Inspekcja Pracy. Do jakich nieprawidłowości doszło na planie "Trinity"?


Statystów do filmu "Trinity", nowego filmu Patryka Vegi, poszukiwała agencja Edwin Film. W ogłoszeniach, które pojawiły się w mediach społecznościowych, oferowano 11 zł za godzinę, a więc płacę poniżej stawki minimalnej określanej przez kodeks pracy. Sprawa została zgłoszona do Państwowej Inspekcji Pracy. 

To oferta jawnie sprzeczna z Kodeksem pracy. Przypominamy, że minimalna płaca godzinowa wynosi w Polsce 22,80 zł brutto, czyli 18 zł netto. Od Agencji domagaliśmy się więc natychmiastowej modyfikacji stawek. Jednak ponieważ nasz apel pozostał bez echa, we wtorek zmuszeni byliśmy zgłosić skargę do Państwowej Inspekcji Pracy – skomentował w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. 

W skardze, która została udostępniona na stronie Związkowej Alternatywy, możemy przeczytać: 

Wydaje się, że miało tu miejsce podwójne złamanie przepisów prawa pracy. Po pierwsze, wiele wskazuje, że agencja niezgodnie z prawem zastąpiła umowy zlecenie umowami o dzieło. Tymczasem praca statystów spełnia warunku umowy zlecenie (bądź etatu). Po drugie zaś, minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2023 roku wynosi 22,80 zł brutto, czyli w ramach umowy zlecenie około 18 zł netto. To znacznie więcej niż kwota oferowana przez Agencję Aktorską Edwin Film.

Agencja Edwin Film jak na razie nie odniosła się do sprawy. 

Patryk Vega w programie CV


Przypominamy odcinek programu CV, w którym Patryk Vega opowiada, które ze swoich filmów uważa za najważniejsze. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones