Antonio Banderas

José Antonio Domínguez Banderas

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/133/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":29826,"rate":7.958894923891906,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/133/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1236,"rate":8.566343042071198,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/133/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":30,"rate":5.7,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/133/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":10,"rate":6.3,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/133/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":6,"rate":7.5,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/133/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":5,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,0
29 826 ocen gry aktorskiej
Aktor pochodzenia hiszpańskiego, któremu uroda południowca zapewniła status hollywoodzkiego symbolu seksu lat 90. Międzynarodowy rozgłos zdobył dzięki współpracy ze swoim rodakiem, słynnym twórcą filmowym, Pedro Almodóvarem.

Karierę zawodową zaczynał w rodzinnym kraju, gdzie po ukończeniu szkoły teatralnej grywał w sztukach Christophera Marlowa, Bertolta Brechta i Williama Szekspira. W 1982 roku wystąpił w "Labiryncie namiętności" Almodóvara i wkrótce stał się jednym z najpopularniejszych aktorów teatralnych i filmowych w Hiszpanii.

W USA sławę przyniósł mu udział w "Kobietach na skraju załamania nerwowego" oraz w "Zwiąż mnie" Almodóvara. Jego popularność wzrosła, kiedy wystąpił w czterech ważnych produkcjach amerykańskich: w "Filadelfii", "Domu dusz", "Wywiadzie z wampirem" oraz w "Miami Rhapsody". Do grona gwiazd hollywoodzkich dołączył w roku 1995, kiedy to zagrał główną rolę w "Desperado" Roberta Rodrigueza, zabawnym sequelu "El Mariachi".

Wyspecjalizował się głównie w kreacjach macho; takie postaci odtwarzał między innymi w "Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym" Petera Halla, czy w "Masce Zorro" Martina Campbella.

Od 1996 roku jego żoną jest Melanie Griffith.
Urodził się 10 sierpnia 1960 roku w Maladze, w Hiszpanii.
Jest synem policjanta i nauczycielki. Chciał zostać piłkarzem, ale w realizacji marzeń przeszkodziła mu poważna kontuzja.

Postanowił zostać aktorem po obejrzeniu Hair Hair (1979) Milosa Formana. Wbrew woli rodziców brał udział w przedstawieniach teatralnych, wraz z gronem przyjaciół stworzył trupę, z którą występował na ulicach hiszpańskich miasteczek.

Ukończył School of Dramatic Art w Maladze. Karierę aktorską rozpoczął, grając w teatrach i telewizji w Madrycie, dokąd przeniósł się w 1981 roku. Grywał różnorodne role - klasyczne i współczesne, dramatyczne i komediowe.
Na jednym z przedstawień zobaczył go hiszpański reżyser Pedro Almodóvar. Zaproponował mu występ w "Labiryncie namiętności". Ich współpraca trwała 10 lat i zaowocowała takimi filmami jak: "Kobiety na skraju załamania nerwowego", który przyniósł aktorowi międzynarodową sławę, "Matador", "Zwiąż mnie" - uważany przez Antonia za najważniejszy w jego współpracy z tym reżyserem.

Po raz pierwszy w Hollywood wystąpił w filmie "Królowie Mambo" w 1992 roku. Film opowiada historię dwóch braci, kubańskich muzyków i kompozytorów, którzy w latach 50-tych przyjeżdżają do Nowego Jorku, by go podbić. Następnie wystąpił w drugoplanowych rolach w "Filadelfii", gdzie zagrał przyjaciela umierającego na AIDS Andy'ego (w tej roli Tom Hanks), u boku Glenn Close i Winony Ryder w "Domu dusz", jako wampir Armand w "Wywiadzie z wampirem", oraz jako kochanek Mii Farrow w "Miami Rhapsody".

Szczególny rozgłos przyniosła mu rola w filmie Roberta Rodrigueza "Desperado", gdzie po raz pierwszy wystąpił w głównej roli. Wkrótce stał się symbolem silnego mężczyzny "macho", o którym marzą kobiety. W tym samym roku pojawił się jeszcze w trzech filmach: "Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym" u boku Rebeki De Mornay, "Zabójcach" z Sylvestrem Stallonem oraz w jednym z epizodów "Czterech pokoi" w roli porywczego tatusia.

W 1995 roku zagrał w filmie "Zbyt wiele", w którym wcielił się w podwójną rolę braci bliźniaków. Na planie tego filmu poznał swoją obecną żonę Melanie Griffith, którą poślubił po rozwodzie z Aną Lezą. Z Melanie mają córkę Stellę Banderas. W 1996 roku został uznany przez jeden z amerykańskich magazynów za jednego z 50 najprzystojniejszych ludzi na świecie. W tym też roku tańczył i śpiewał w "Evicie" razem z Madonną

Rok 1998 to kolejny sukces Antonio, a jest nim brawurowa rola w "Masce Zorro". Jako reżyser zadebiutował filmem "Wariatka z Alabamy", w którym wystąpiła jego żona Melanie Griffith oraz córka Stella. W 2004 roku użyczył swojego głosu w filmie animowanym "Shrek 2" i w sequelu "Shrek Trzeci" z 2007 roku.
Antonio Banderas urodził się 10 sierpnia 1960 roku w Hiszpanii.
Z początku jego plany na przyszłość nie wiązały się z aktorstwem, lecz z piłką nożną. Dopiero kontuzja nogi, którą odniósł w wieku 14 lat, spowodowała, że był zmuszony zmienić swoje zamiary.

W rodzinnej Maladze ukończył Szkołę Dramatyczną. Debiutował w filmie Pedro Almodovara "Labirynt namiętności" w 1982 roku. Zagrał potem jeszcze w kilku filmach tego reżysera, między innymi "Matador" oraz "Atame!".
Później oglądać go było można u boku Toma Hanksa, Meryl Streep, Toma Cruise'a, Brada Pitta, Sylwestra Stallone'a. Jego debiutem reżyserskim był natomiast film pod tytułem "Wariatka z Alabamy", w którym zagrała jego żona Melanie Griffith.

Był dwukrotnie żonaty - pierwszy raz z Aną Lezą do 1996 roku, a drugi raz z Melanie Griffith od 1996 roku. Jest ojcem Stelli Banderas.