John Leguizamo 

John Alberto Leguizamo Peláez

7,1
13 192 oceny gry aktorskiej
John Leguizamo
John Leguizamo jest aktorem, którego nie sposób zaszufladkować. Jego działalność teatralna, filmowa i literacka związana była z bardzo różnymi dziedzinami sztuki, i bardzo możliwe jest, że wkrótce Leguizamo stworzy swoje własne, odrębne środki wyrazu artystycznego.

Ostatnio Leguizamo pojawił się jako gwiazda i kierownik produkcji "Pleasant View Avenue", reżyserskiego debiutu aktora Franka Whaleya. Film, w którym występują również Val Kilmer i Ethan Hawke jest współprodukcją firm Lower East Side Films, 49th Parallel Productions i Forensic Films. Utalentowanego aktora słyszeliśmy w wyreżyserowanym przez Betty Thomasa remake'u klasycznego już filmu "Doctor Dolittle" dla wytwórni 20th Century Fox. Wcześniej widzieliśmy go natomiast w przeboju kasowym "Spawn", gdzie grał podłego klowna. Do innych filmów z jego udziałem należą: "William Shakespear's Romeo + Juliet" i "Thoo Wong Foo: Thanks for Everything, Julie Newmar,". Za rolę w tym ostatnim filmie aktor dostał nominację do Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową.
Niedawno skończyła się seria niezwykle udanych przedstawień- nominowanego do nagrody Tony monodramu "Freak". Ogłoszona "Semi- Demi-Quasi- Pseudo-Autobiografią" i niezwylke ciepło przyjęta przez krytyków sztuka została napisana przez Leguizamo i wyreżyserowana przez David Bar Katz. Leguizamo zdobył Drama Desk Award za wyróżniający się monodram/ występ solowy oraz Outer Critic's Circle Award za wyjątkowy występ solowy. Spike Lee wyreżyserował telewizyjna realizację "Freak" dla stacji HBO. W zeszłym roku Leguizamo stał się sensacją desek Off-Broadwayu, będąc autorem i głównym odtwórcą sztuki "Mambo Mouth". Za swój obejmujący siedem różnych postaci występ, Leguizamo otrzymał wiele nagród, w tym: Obie, Outer Critics Circle i Vanguirdia Award. Przedstawienie pokazano później w stacji HBO, a rezultatem tego był własny program komediowy dla Leguizamo- realizowanym dla Comedy Central "The Talent Pool", za który otrzymał nagrodę Cable ACE Award.

Drugi monodram Leguizamo "Spic-O-Rama" był długo pokazywany w Chicago i cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem tamtejszych widzów. Sztukę pryeniesiono później na deski nowojorskich teatrów, gdzie zyskała entuzjastyczne przyjęcie u krytyków i publiczności. "Spic-O-Rama" otrzymała wiele nagród w tym Dramatists' Guild Hull-Warriner Award for Best American Play oraz Lucille Lortel Outstanding Achievement Award for Best Broadway Performance. Za swój występ Leguizamo otrzymał Theatre World Award for Outstanding New Talent oraz Drama Desk Award for Best Solo Performance.

Do precedensowych wydarzeń artystycznych z udziałem Leguizamo uznać należy napisany przez niego pierwszy w historii latynowski program komediowy, w którym zagrał główną rolę. Show wyróżniono nagrodą Emmy. Kolejną rolą telewizyjną była postać Calderone Jr. W "Miami Vice".

Wychowany w New York City, Leguizamo studiował aktorstwo przy boku Lee Strasberga oraz Wynn Handmana. na New York University. Obecnie dzieli swe życie między Los Angeles i New York.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 lipca 1960

miejsce urodzenia: Bogota, Kolumbia

wzrost: 169 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Yelba Osorio (27.08.1994 - 11.1996, rozwód); 2. Justine Maurer (od 28.06.2003), 2 dzieci: córka Allegra Sky (ur. 23.10.1999) i syn Ryder Lee (ur. 05.12.2000)
Był brany pod uwagę do roli Dominica w filmie "Ojciec mojego dziecka". Ostatecznie otrzymał ją  Michael Imperioli.
Odrzucił rolę Miguela w filmie "Filadelfia", którą ostatecznie otrzymał Antonio Banderas.
Był przesłuchiwany do roli Mercutio w filmie "Romeo i Julia", jednak reżyser Baz Luhrmann zdecydował się na ciemnoskórego bohatera i angaż otrzymał Harold Perrineau.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • W tej roli widziałem go po raz pierwszy i z nią będzie mi się już zawsze kojarzył, aczkolwiek jest to jeden z moich ulubionych aktorów i na pewno jeden z najlepszych aktorów latynoskich. Ma to coś, co przykuwa uwagę, a bogata filmografia tylko to potwierdza

  17
  • Jeśli ktoś wpadnie na pomysł nakręcenia biografii Pattona, Leguizamo będzie idealnym wyborem do głównej roli :)

  • Marudzi przy każdej okazji, gdy jakiś nie-latynos gra latynosa, a kto grał niegdyś włoskiego hydraulika czy francuskiego karła w Moulin Rouge? Ciężko mi szanować takich ludzi.

   3
   • Myślę że warto dodać do ciekawostek to że wystąpił w teledysku Justina Biebera do piosenki "What Do You Mean" :)

    8
    • Oprócz roli w Życiu Carlita zapadł mi pamięc najbardziej jako złoczyńca pod dwoma nazwiskami występujący w moim ulubionym serialu Miami Vice